Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Карантин продовжено: що це значить для СГ

30.06.2020 686 0 0

Згідно з постановою КМУ від 17.06.20 р. № 500 карантин продовжено до 31.07.20 р. Ця постанова набула чинності з 22.06.20 р., крім п. 2 (стосується авіаційних перевезень), який набув чинності з дня публікації документа – з 20.06.20 р. Цим документом унесено зміни до постанови КМУ від 20.05.20 р. № 392 (далі – Постанова № 392). У зв’язку із цим давайте розберемося, як продовження карантину вплине на роботу суб’єктів господарювання (далі – СГ).

Штраф і пеня не нараховуються

Платників податків не штрафуватимуть за порушення законодавства, допущені в період з 01.03.20 р. до закінчення місяця, У якому завершується дія карантину. Тобто на цей момент у зв’язку з продовженням карантину – до 31.07.20 р. 

Проте за деякі порушення, навіть якщо вони скоєні в період карантину, органи ДПС мають право застосовувати санкції. Зокрема, ідеться про порушення: вимог до договорів довгострокового страхування життя або договорів страхування в рамках недержавного пенсійного забезпечення, зокрема до договорів страхування додаткової пенсії; вимог законодавства щодо: обліку, виробництва, зберігання і транспортування пального, спирту етилового, алкогольних напоїв і тютюнових виробів; цільового використання пального, спирту етилового платниками податків; обладнання акцизних складів витратомірами та/або рівнемірами; здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва й обороту спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів, пального; при реалізації пального або спирту етилового без реєстрації платниками акцизного податку; порядку нарахування, декларування і сплати ПДВ, акцизного податку, рентної плати; при відчуженні майна, що перебуває в податковій заставі, без згоди контролюючого органу.

Хороша новина: за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних і розрахунків коригування до них, строк реєстрації яких припадає на період з 1 березня по 31 липня, штраф не застосовується. 

Крім того, до 31.07.20 р. платникам податків не нараховується пеня, а нарахована, але не сплачена за цей період пеня підлягає списанню.

Мораторій на перевірки продовжується

Перевірки ДПС 

Продовжено мораторій на проведення податкових документальних і фактичних перевірок. Заборона діє з 18.03.20 р. до закінчення місяця, у якому завершується карантин, установлений Кабміном (п. 1 розд. I Закону 13.05.20 р. № 591-IX, далі – Закон № 591). Зараз карантин запроваджений до 31.07.20 р., і якщо не буде продовжений, то мораторій діятиме до 01.08.20 р. 

Проте слід знати, що мораторій не поширюється:

1) на фактичні перевірки дотримання вимог законодавства з питань:

  • обліку, ліцензування, виробництва, зберігання і транспортування пального, спирту етилового, алкогольних напоїв і тютюнових виробів;
  • цільового використання пального і спирту етилового платниками податків;
  • обладнання акцизних складів витратомірами та/або рівнемірами;
  • здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва та обороту спирту етилового, алкогольних напоїв і тютюнових виробів, пального, на підставах, передбачених пп. 80.2.2, 80.2.3 та 80.2.5 Податкового кодексу (далі – ПК);

2) документальні позапланові перевірки за підставами, визначеними пп. 78.1.8 ПК.

Перевірки інших контролюючих органів

Що стосується мораторію на проведення планових перевірок іншими контролюючими органами (наприклад, Держпраці, Держгеокадастром тощо) у сфері госпдіяльності (крім перевірок СГ з високим ступенем ризику), то тут ситуація не така однозначна. Річ у тому, що мораторій на перевірки був запроваджений Законами від 17.03.20 р. № 530-IX та № 533-IX, які встановили різний строк припинення його дії. Так, згідно із Законом № 530 заборона на проведення планових перевірок контролюючими органами знімається на підставі постанови КМУ про скасування карантину, а в Законі № 533 названа конкретна дата зняття мораторію – 30.06.20 р.

Державна регуляторна служба на своєму офіційному сайті зазначає, що якщо КМУ прийнято рішення про продовження карантину, то дата зняття заборони припадає на 1-ше число місяця, що настає за місяцем, у якому припинено карантин (http://www.drs.gov.ua). Тобто якщо карантин не буде продовжено після 31.07.20 р., то прийти до СГ з плановою перевіркою контролюючі органи зможуть з 01.08.20 р. 

Припинення строків адміноскарження

До закінчення місяця, у якому завершується карантин (тобто по 31.07.20 р.), припиняється перебіг строків, установлених ст. 56 ПК для адміністративного розгляду скарг платників податків (крім скарг щодо декларування відшкодування ПДВ та/або його від’ємного значення), які надійшли (надійдуть) до закінчення місяця, у якому завершується дія карантину, та/або які не розглянуті станом на 18.03.20 р. Таке припинення не тягне за собою наслідків, передбачених ст. 56 ПК.

До уваги: припинено також перебіг строків адміністративного оскарження рішень про відмову в реєстрації податкових накладних. Крім того, припинено перебіг строків, установлених для надання: платникам податків ІПК у письмовій формі (ст. 52, 53 ПК); платниками податків відповідей на запити органів ДПС (крім запитів про декларування відшкодування ПДВ та/або його від’ємного значення), які надійшли (надійдуть) платникам податків до закінчення місяця, у якому завершується карантин.

Припинення строків давності 

На період з 18.03.20 р. до закінчення місяця, у якому завершується карантин (на сьогодні – по 31.07.20 р.), припиняється перебіг строків давності, установлених ст. 102 ПК. З наступного місяця після закінчення карантину (тобто з 01.08.20 р.) перебіг строків, які були припинені, продовжується з урахуванням часу, що минув до такого зупинення.

Простій, відпустки, віддалена робота 

До 31.07.20 р. роботодавці можуть продовжити простій, надати працівникам (виключно за їх бажанням) щорічну відпустку або відпустку за свій рахунок на період карантину. Крім того, за необхідності співробітники можуть працювати дистанційно. 

Зміна гнучкого графіка роботи 

На підставі п. 12 Постанови № 392 органам держвлади, підприємствам, установам, організаціям незалежно від форми власності рекомендовано забезпечити на період карантину з метою обмеження скупчення громадян у транспорті та на шляхах проходження на роботу/з роботи застосування там, де це можливо, гнучкого режиму робочого часу. Цей режим, зокрема, передбачає різний час початку і закінчення роботи для різних категорій працівників або дистанційну (надомну) роботу (ст. 60 КЗпП). 

Згідно з п. 121 Постанови № 392 СГ рекомендовано в період дії карантину внести (у разі потреби) зміни до режиму їх роботи і встановити початок роботи о 9.00, 10.00 або у пізніший час. Зокрема, починати роботу о 10.00 або пізніше можуть СГ, які провадять такі види економічної діяльності: оптову і роздрібну торгівлю; ремонт автотранспортних засобів і мотоциклів; поштову і кур’єрську діяльність; тимчасове розміщення та організацію харчування; страхову діяльність; освітню діяльність; надання соціальної допомоги; мистецтво, спорт, розваги і відпочинок.

Важливий нюанс: ця норма має для роботодавців рекомендаційний, а не обов’язковий характер. 

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали