Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Яка НГО застосовується при розрахунку МПЗ, якщо протягом року вона змінюється

15.05.2024 23 0 0

Яка застосовується нормативно грошова оцінка земельної ділянки ЮО – платником ЄП (третьої або четвертої групи) при розрахунку загального мінімального податкового зобов’язання за звітний рік, якщо протягом такого року нормативна грошова оцінка змінюється? 

Відповідно до абзаців першого – третього п. 2971.1 Податкового кодексу (далі – ПК) платники єдиного податку – власники, орендарі, користувачі на інших умовах (у т. ч. на умовах емфітевзису) земельних ділянок, віднесених до сільськогосподарських угідь, а також голови сімейних фермерських господарств, у тому числі щодо земельних ділянок, що належать членам такого сімейного фермерського господарства та використовуються таким сімейним фермерським господарством, зобов’язані подавати додаток з розрахунком загального мінімального податкового зобов’язання (далі – МПЗ) у складі податкової декларації за податковий (звітний) рік. 

У такому додатку, зокрема, зазначаються: 

  • кадастрові номери земельних ділянок, які використовуються такими платниками для здійснення підприємницької діяльності, та для яких визначається МПЗ, їх нормативна грошова оцінка (далі – НГО) та площа таких земельних ділянок. 

Підпунктом 14.1.1142 ПК встановлено, що МПЗ – мінімальна величина податкового зобов’язання із сплати податків, зборів, платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, пов’язаних з виробництвом та реалізацією власної сільськогосподарської продукції та/або з власністю та/або користуванням (орендою, суборендою, емфітевзисом, постійним користуванням) земельними ділянками, віднесеними до сільськогосподарських угідь, розрахована відповідно до ПК. Сума МПЗ, визначених щодо кожної із земельних ділянок, право користування якими належить одній юридичній або фізичній особі, у тому числі фізичній особі – підприємцю, є загальним МПЗ. 

Розрахунок МПЗ щодо земельної ділянки, НГО яка проведена, обчислюється за формулою встановленою пп. 381.1.1 ПК. 

Згідно з пп. 381.1.1 ПК МПЗ щодо земельної ділянки, НГО якої проведена, обчислюється за формулою:

МПЗ = НГОд х К х М / 12,

де МПЗ – мінімальне податкове зобов’язання;

НГОд – НГО відповідної земельної ділянки з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого ПК для справляння плати за землю;

К – коефіцієнт, який становить 0,05;

М – кількість календарних місяців, протягом яких земельна ділянка перебуває у власності, оренді, користуванні на інших умовах (у т. ч. на умовах емфітевзису) платника податків. 

МПЗ визначається за період володіння (користування) земельною ділянкою, який припадає на відповідний податковий (звітний) рік (пп. 381.1.4 ПК). 

Одним із елементів елементом формули МПЗ, встановленої пп. 381.1.1 ПК є НГО відповідної земельної ділянки з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого ПК для справляння плати за землю. 

Правові засади проведення оцінки земель в Україні визначено Законом від 11.12.2003 № 1378-IV «Про оцінку земель» (далі – Закон № 1378). 

Частиною 2 ст. 20 Закону № 1378 визначено, що дані про НГО окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з НГО земель. 

Витяг з технічної документації про НГО окремої земельної ділянки видається органами, що здійснюють ведення Державного земельного кадастру (ч. 3 ст. 23 Закону № 1378). 

Підставою для проведення оцінки земель (бонітування ґрунтів та НГО земельних ділянок) є рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування (ч. 1 ст. 15 Закону № 1378). 

Частиною 2 ст. 18 Закону № 1378 встановлено, що НГО земельних ділянок проводиться: 

  • розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення – не рідше ніж один раз на 5–7 років; 
  • розташованих за межами населених пунктів земельних ділянок сільськогосподарського призначення – не рідше ніж один раз на 5–7 років, а несільськогосподарського призначення – не рідше ніж один раз на 7–10 років. 

Відповідно до Закону від 07.07.2011 № 3613-VI «Про Державний земельний кадастр» (далі – Закон № 3613), адміністратором Державного земельного кадастру (далі – Кадастр) є державне підприємство або державна установа, що належить до сфери управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, і здійснює заходи із створення та супроводження програмного забезпечення Кадастру, відповідає за технічне та технологічне забезпечення, збереження та захист відомостей, що містяться у Кадастрі, розробленні та забезпеченні функціонування програмного забезпечення для публічного моніторингу земельних відносин та інформаційної взаємодії з іншими державними електронними інформаційними ресурсами (ч. 3 ст. 6 Закону № 3613). 

Оскільки складовою відомостей про НГО земель в межах території адміністративно-територіальної одиниці є відомості з Кадастру (ст. 13 Закону № 3613), то при розрахунку МПЗ платнику податку доцільно використовувати інформацію про НГО земель, наявну у Кадастрі. 

Таким чином, при затвердженні нової НГО землі, розрахунок загального МПЗ здійснюється юридичною особою – платником єдиного податку (третьої або четвертої групи) за податковий (звітний) період із урахуванням довідки (витягу) про розмір НГО земельної ділянки з відповідним кумулятивним індексом за період з дати затвердження НГО до року її застосування. 

Причому якщо суб’єкт господарювання – платник єдиного податку з певних причин не може своєчасно отримати витяг (довідку) про змінену НГО земельної ділянки, то для розрахунку загального МПЗ такий платник податку самостійно розраховує МПЗ з урахуванням інформації про НГО земель, наявну у Кадастрі. 

Після отримання довідки (витягу) про зміну розміру НГО земельної ділянки суб’єкт господарювання зобов’язаний відповідно до ст. 50 ПК уточнити показники податкової декларації платника єдиного податку третьої або четвертої групи. 

ЗІР, категорія 108.01


Приєднуйтесь до Uteka у Telegramm

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали