Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Як заповнювати декларацію по платі за землю та поширені помилки – лист ДПС

Аналітика
28.10.2024

ДПС у листі від 30.09.2024 № 27154/7/99-00-04-01-02-07 надало роз’яснення щодо заповнення податкової звітності із земельного податку та перелік поширених помилок при її заповненні.

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ЛИСТ
від 30.09.2024 № 27154/7/99-00-04-01-02-07

Головним управлінням ДПС в областях, та у м. Києві
Управління оподаткування юридичних осіб
Міжрегіональним управлінням ДПС по роботі з ВПП

(Витяг)

Державна податкова служба з метою удосконалення якості наявної інформації в інформаційно-телекомунікаційній системі контролюючих органів та забезпечення дотримання вимог чинного податкового законодавства в частині справляння плати за землю з юридичних осіб повідомляє.

За наслідками здійсненого аналізу податкової звітності із земельного податку на 2024 рік (далі – Декларація), форма Декларації затверджена наказом Міністерства фінансів України від 16.06.2015 № 560 (в редакції наказу Міністерства фінансів України від 18.02.2022 № 83), було встановлено низку помилок допущених платниками податків при заповнені розділів I, II та III.

<...>

Слід звернути увагу, що Декларація заповнюється з урахуванням приміток, які містяться у самій формі Декларації.

У разі наявності у Декларації відмітки «земельний податок» заповнюється розділ I, зокрема:

  • у колонці 2 зазначається категорія/код цільового призначення земельної ділянки арабськими цифрами згідно з Класифікатором видів цільового призначення земельних ділянок, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28 липня 2021 року № 821 «Про внесення змін до деяких актів Кабінету Міністрів України» (далі – Класифікатор).

Однак, 12 971 земельні ділянки в Деклараціях містять не вірний такий показник, або не містять такого показника <...>, що ставить під сумнів правильність застосування платником податків ставки податку.

У колонці 3 вказується вид права на земельну ділянку:

  • 1 – власність,
  • 2 – постійне користування,

При поданні декларації із земельного податку у графі 3 розділу I Декларації необхідно проставляти вид права «1» (якщо земельна ділянка перебуває у приватній власності платника) або «2» (якщо земельна ділянка перебуває у постійному користуванні платника).

За результатами проведеного аналізу встановлено, що по 4 271 земельній ділянці зазначено вид права «3», по 52 земельних ділянках зазначено вид права «4» по 71 695 земельних ділянках вид права взагалі не зазначений, що свідчить про недостовірність даних <...>.

У колонці 7 зазначається частка неповного місяця володіння або користування у місці, яка не може бути меншою за 0,0323 та більшою за 0,9677. Однак по 13162 земельних ділянках встановлено значну кількість помилок при заповненні частки неповного місяця володіння або користування у місяці, що впливає на проведення автоматичного розрахунку податкових зобов’язань та/або суми пільги. Також одночасно у колонці 8 зазначено «кількість повних місяців» – 12, або взагалі відсутня кількість повних місяців, що перебувають у користуванні, що також є помилкою <...> .

У колонці 9 зазначається кадастровий номер земельної ділянки у форматі хххххххххх:ххх:хххх. По 138 838 земельних ділянках кадастрові номери відсутні <...>.

У колонці 10 зазначається код за КАТОТТГ адміністративно-територіальної одиниці.

Однак за результати проведеного аналізу встановлено, що по 12263 земельних ділянках не зазначено вказаного показника, або зазначено не вірно <...>, що може ставити під сумнів засновування платником податків ставки податку, а також правильність застосування податкової пільги.

Такий показник також впливає на стан рознесення податкових декларацій до інтегрованих карток платників податків.

У колонці 11 зазначається адреса земельної ділянки, але по 65926 земельних ділянках не зазначено місце розташування об’єкта оподаткування <...>.

У колонці 12 зазначається площа земельної ділянки у га (з чотирма десятковими знаками) та у колонці 13 зазначається площа земельної ділянки в квадратних метрах (з двома десятковими знаками), при цьому не допускається заповнення показників площі землі одночасно в колонці 12 та 13 по одному кадастровому номеру.

Однак, за результатами поведеного аналізу встановлено 851 випадок одночасного заповнення площі земельної ділянки з одним кадастровим номером, як в гектарах так і в квадратних метрах <...>.

Встановлено випадки, коли платники замість площі земельної ділянки у колонці 13 проставляють розмір нормативної грошової оцінки одиниці площі земельної ділянки. І це не є поодинокими випадками по Україні.

У колонці 14 вказується нормативна грошова оцінка одиниці площі земельної ділянки (грн/га – якщо площа проставлена в колонці 12, або грн/кв. м – якщо площа проставлена в колонці 13) та у колонці 15 вказується нормативна грошова оцінка одиниці площі ріллі – для земель, де не проведена нормативна грошова оцінка.

Однак по 2865 земельних ділянках у колонках 14 та 15 нормативна грошова оцінка не зазначена <...>.

Слід звернути увагу, що нормативна грошова оцінка вказується за одиницю площі земельної ділянки, або за 1 кв. м., або за 1 га, одночасне заповнення в двох колонках по одному кадастровому номеру не допускається, так як це різні показники.

У колонці 16 вказується ставка податку. По 8 892 земельних ділянках ставка податку не проставлена, що унеможливлює обчислити в автоматичному режимі річну суму земельного податку <...>.

У колонці 17 зазначається розрахункова річна сума земельного податку. При проведенні аналізу встановлено, що по 24814 земельних ділянках така сума не розрахована <...>, що унеможливлює перевірити правильність обрахування податкових пільг та втрати місцевого бюджету у зв’язку із військовою агресією Російської Федерації.

Аналогічні помилки допущено і платниками орендної плати, відмінність полягає лише в розділах заповнення Декларації.

За результатами проведеного аналізу встановлено різницю задекларованих сум між розділами I, II Декларації та розділом III Декларації (інформація зазначена у додатках № 1 та 2 до листа ДПС).

Окрему увагу слід звернути на наявність відображення задекларованих сум до сплати у розділі III Декларації, так як розділи I та II податкової декларації є, по суті, розрахунковою частиною та його дані не відображаються в інформаційно-комунікаційній системі ДПС, що унеможливлює встановлення своєчасності сплати задекларованих податкових зобов’язань.

<...>

Додаток: вибірка показників Декларацій та Аналіз повноти/правильності відображення в Деклараціях сум податкових зобов’язань із земельного податку.

В. о. директора Департаменту оподаткування юридичних осіб
Еліна ДЬОМІНА


Приєднуйтесь до Uteka у Telegramm

Коментарі до матеріалу
Швидка реєстрація
Будьте в курсі змін і актуальних тем, задавайте питання.
Популярне
27.02.2025
Зберігання та використання пального на підприємстві у 2025 році: облік, податки та документальне оформлення
Марафон-2025: головні бухгалтерські акценти року У суб'єктів господарювання, які використовують у своїй діяльності транспортні засоби, інші машини та механізми, що споживають пальне, постійно виникають запитання, пов'язані з обліком і документальним оформленням операцій з таким пальним, а також зі з...
14.02.2025
Зміни в законодавстві з 10 по 14 лютого 2025 року
Кабмін затвердив зміни до Порядку надання щорічної основної відпустки тривалістю до 56 календарних днів Унесено зміни до постанови КМУ від 14.04.1997 № 346 «Про затвердження Порядку надання щорічної основної відпустки тривалістю до 56 календарних днів керівним працівникам закладів та установ ...
05.03.2025
Опубліковано постанову КМУ, якою спрощено процедуру бронювання військовозобов’язаних
Більше за темою: Бронювання працівників: покрокові дії Анулювання бронювання військовозобов’язаних: підстави та умови Звітність із військового обліку та бронювання 5 лютого на сайті Кабміну опубліковано постанову від 28.02.2025 № 233, якою внесено зміни до порядку бронювання війсь...
Нове
12.05.2025
Обкладення ПДФО вартості дарунків працівнику та гіг-спеціалісту від резидента Дія Сіті
Чи є об’єктом обкладення ПДФО вартість дарунків працівнику та гіг-спеціалісту від резидента Дія Сіті? Більше за темою: Резиденти Дія Сіті: оподаткування доходів спеціалістів Відносини резидента Дія Сіті з працівниками та виконавцями гіг-контрактів Чи є об’єктом обкладення ПДФО вар...
12.05.2025
Особливості коригування фінрезультату до оподаткування при списанні (прощенні) грошової та/або товарної дебіторської заборгованості
Чи повинен платник податку на прибуток здійснити одночасно коригування фінансового результату до оподаткування на дві податкові різниці згідно з п. 139.2 та пп. 140.5.10 ПК при списанні (прощенні) грошової та/або товарної дебіторської заборгованості? Більше за темою: Списання безнадійної забор...
12.05.2025
В ЄДР компанії уперше отримали позначку про непрозору структуру власності
15 компаній з непрозорою структурою власності нині зафіксовано в Єдиному державному реєстрі. Більше за темою: Відомості про бенефіціарів і структура власності: коли подавати 15 компаній з непрозорою структурою власності нині зафіксовано в Єдиному державному реєстрі. За законом, таку позначку м...
Кращі матеріали