Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Як заповнити лікарняний у зв’язку з вагітністю та пологами

19.06.2019 13495 0 0

Згідно зі ст. 17 Закону від 15.11.96 р. № 504/96-ВР «Про відпустки» на підставі медичного висновку жінкам надається оплачувана відпустка у зв’язку з вагітністю та пологами з 30 тижнів вагітності.

Фінансування допомоги по вагітності та пологах здійснюється за рахунок коштів ФСС.

Відповідно до абзацу другого ч. 1 ст. 25 Закону від 23.09.99 р. № 1105-XIV «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» декретні застрахованій особі виплачуються за весь період відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами, тривалість якої становить 70 календарних днів (далі – к. д.) до пологів і 56 к. д. (у разі ускладнених пологів або народження двох чи більше дітей – 70 к. д.) після пологів. Розмір декретних обчислюється сумарно та надається застрахованій особі в повному обсязі незалежно від кількості днів відпустки, фактично використаних до пологів, а саме: на «сто двадцять шість» к. д.

Пунктом 9 Інструкції про порядок заповнення листка непрацездатності, затвердженої спільним наказом МОЗ, Мінсоцполітики, ФСС з ТВП, ФСС від нещасних випадків на виробництві від 03.11.04 р. № 532/274/136-ос/1406 (далі – Інструкція № 532), регламентований порядок заповнення листка непрацездатності для надання відпустки по вагітності та пологах, а саме:

  • у графі «Діагноз первинний» зазначається термін вагітності на час звернення;
  • графі «Діагноз заключний» – орієнтовний термін пологів;
  • графі «Звільнення від роботи» одним рядком записується сумарна тривалість відпустки з відміткою дати відкриття листка непрацездатності;
  • графі «Стати до роботи» – дата закінчення декретної відпустки.

Таким чином, дата, зазначена в графі «Стати до роботи» як закінчення відпустки, не є датою виходу на роботу, а визначає дату закінчення 126 к. д. Застрахована особа, яка перебувала у відпустці по вагітності та пологах, повинна стати до роботи лише наступного дня.

За результатами проведених перевірок за зверненнями страхувальників та застрахованих осіб установлено, що лікарі закладів охорони здоров’я (далі – ЗОЗ), видаючи жінкам лікарняні листки у зв’язку з вагітністю та пологами, по-різному заповнюють графу «Стати до роботи»: наводять останній день декретної відпустки або день, коли застрахована особа повинна стати до роботи.

Згідно з вимогами п. 9 Інструкції № 532 щодо більш чіткого визначення порядку заповнення листка непрацездатності у зв’язку з вагітністю та пологами в ньому в графі «Стати до роботи» необхідно зазначати 126-й день відпустки, що є датою її закінчення. При цьому, якщо лікар ЗОЗ у цій графі напише 127-й день, що відповідає наступному за 126-м, з якого необхідно стати до роботи, це не буде вважатися помилкою, тому повертати такі лікарняні до ЗОЗ для виправлення не потрібно.

З метою запобігання непорозумінь між застрахованою особою та страхувальником під час оформлення відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами і призначення декретних уважаємо за доцільне лікарям у графі «Примітки» бланка лікарняного зазначати дату, коли жінка повинна вийти на роботу.

Окрім того, законодавчо закріплена тривалість декретної відпустки (126 к. д.) у листку непрацездатності записується сумарно одним рядком, тому комісія із соціального страхування приймає рішення про виплату матеріального забезпечення, яке компенсує втрату зарплати (доходу) за весь період декретної відпустки.

www.fssu.gov.ua

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали