Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Як скласти РК на ПАС?

22.11.2019 297 0 0

Розрахунок коригування (далі – РК) до акцизної накладної (далі – АН) складається у випадку, коли покупець повертає реалізатору частину або весь обсяг придбаного в нього пального або коли виникає необхідність виправити помилку, допущену в АН.

Ситуація. Підприємством було завезено на митну територію України пальне, яке в подальшому було реалізоване іншим суб’єктам господарювання. В АН, складених на реалізоване пальне, були зазначені коди УКТЗЕД із тимчасової митної декларації, оформленої при ввезенні пального. У додатковій митній декларації, оформленій після дослідження проб (зразків) такого пального, коди УКТЗЕД були змінені. 

Запитання: чи потрібно складати РК до раніше оформленої АН, якщо АН була зареєстрована на пересувний акцизний склад (далі – ПАС)? І якщо потрібно, то як це зробити?

У чому проблема? Щоб зрозуміти, у чому проблема з оформленням РК у даній ситуації, нагадаємо, як транспортний засіб (далі – ТЗ), який використовується при ввезенні пального в Україну, придбаває та втрачає статус ПАС. 

Отже, ТЗ, на якому пальне було доставлене в Україну:

  • придбаває статус ПАС – у випадку реєстрації АН, яка складається для розподілу імпортного пального між кількома ПАС (такий транспортний засіб зазначено в правій частині АН);
  • втрачає статус ПАС – у випадку реєстрації другого примірника АН, складеної на реалізацію палива з ПАС іншій особі (такий транспортний засіб зазначено в лівій частині АН).

Як бачите, ТЗ придбаває статус ПАС на обмежений час. І після того як ТЗ втрачає статус ПАС, уже не можна оформити РК до АН. Водночас помилку в коді УКТЗЕД виправити потрібно. Як це зробити, податкова роз’яснила в Індивідуальній податковій консультації від 04.11.19 р. № 1157/6/99-00-04-02-05-15/ІПК. 

Податкова рекомендує здійснювати коригування у зворотному порядку. Тобто починаючи з особи, у якої враховуються в СЕАРП та СЕ обсяги пального на дату складання РК. Причому РК складається реалізатором пального, а реєструється в ЄРАН особою, у якої на дату оформлення РК перебуває пальне.

РК до АН складається так:

  • указується код виду коригування – «1» або «2»;
  • у графи 2 і 3 таблиці – переносяться з АН дані про код УКТЗЕД та його опис;
  • у графах 4 і 5 – указується обсяг пального з АН зі знаком «–».

Тобто спочатку показники АН виводяться в нуль. 

Після того як обсяги пального з неправильним кодом УКТЗЕД за даними СЕАРП та СЕ знову будуть ураховуватися на ПАС, підприємство, яке ввезло пальне в Україну, складає та реєструє в ЄРАН РК до АН, складеної при такому ввезенні. Мета оформлення РК – сторнування обсягу пального з неправильним кодом УКТЗЕД.

Після цього підприємство-імпортер складає нові АН:

  • для розподілу пального між різними ПАС (у ній указується правильний код УКТЗЕД);
  • при реалізації такого пального з ПАС іншій особі.

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ

від 04.11.2019 р. № 1157/6/99-00-04-02-05-15/ІПК

Державна податкова служба України відповідно до ст. 52 Податкового кодексу України (далі - Кодекс) розглянула листи [...] про наданні індивідуальної податкової консультації з питань практичного застосуванні норм податкового законодавства щодо коригування акцизних накладних.

Товариство у запитах зазначає, що здійснило ввезення на митну територій України пального, яке в-подальшому реалізувало іншим суб’єктам господарювання.

В акцизних накладних, складених на операції з реалізації цього пального, були зазначені коди УКТ ЗЕД пального, які вказані б тимчасовій митній декларації, оформленої при ввезенні пального.

В додатковій митній декларації, оформленій після дослідження проб (зразків) пального, коди УКТ ЗЕД пального змінено.

Питання 1. Чи потрібно складання розрахунку коригування на акцизні накладні, які при реалізації пального Товариство зареєструвало на пересувні акцизні склади, та реєстрації його в Єдиному реєстрі акцизних накладних?

Питання 2. Якщо все ж таки потрібно складання розрахунку коригування на акцизні накладні, в нашому випадку як це правильно зробити (який алгоритм дій), тому що порядок коригування акцизних накладних при зміні коду товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД не передбачено жодним нормативно-правовим актом?

Відповідно до п. 231.7 ст. 231 Кодексу показники акцизної накладної підлягають коригуванню шляхом складання розрахунку коригування та реєстрації його в Єдиному реєстрі акцизних накладних (далі - ЄРАН), зокрема у випадку, якщо після реалізації пального виникає потреба у виправленні помилок, допущених при складанні акцизної накладної.

У випадку зміни коду товарної підкатегорії пального згідно з УКТ ЗЕД після здійснення його реалізації, виникає невідповідність даних щодо обсягів реалізованого Товариством пального за кодами УКТ ЗЕД у системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового фактичним даним проведеної операції з реалізації пального.

Саме для виправлення такої невідповідності і здійснюється складання розрахунку коригування та реєстрація його в ЄРАН.

Слід зазначити, що відповідно до п.п. 230.1.5 п. 230.1 ст. 230 Кодексу:

  • транспортні засоби, що набули статусу акцизних складів пересувних, повинні обліковуватися в Переліку транспортних засобів, що переміщують пальне або спирт етиловий;
  • Перелік транспортних засобів, що переміщують пальне або спирт етиловий, розміщується на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику;
  • автоматичне включення/виключення транспортних засобів до/з Переліку транспортних засобів, що переміщують пальне або спирт етиловий, здійснюється на підставі даних акцизних накладних, зареєстрованих в Єдиному реєстрі акцизних накладних.

Зазначені в акцизній накладній, згідно з якою здійснюється відвантаженні пального з акцизного складу пересувного / на акцизний склад пересувний, відомості зокрема, але не виключно, щодо коду УКТ ЗЕД, кількості пального знаходять відображення в Переліку транспортних засобів, що перемішують пальне або спирт етиловий, разом з даними щодо реквізитів такого акцизного складу пересувного.

При ввезенні пального на митну територію України транспортний засіб Товариства, що використовується під час такого ввезення:

  • набуває статусу акцизного складу пересувного - при реєстрації акцизно ї накладної, яка складається для розподілу ввезеного пального між акцизними складами пересувними, в якій такий засіб зазначено в правій частині накладної:
  • втрачає статус акцизного складу пересувного - при реєстрації другого примірника акцизної накладної, складеної при реалізації пального з акцизного складу пересувного іншій особі, в якій такий транспортний засіб зазначено в лівій частині акцизної накладної.

Тобто у випадку, коли реалізація Товариством пального з акцизного складу пересувного іншій особі вже відбулась та отримувач шляхом реєстрації другого примірника акцизної накладної підтвердив отримання пального на акцизний склад / акцизний склад пересувний, розпорядником якого є такий отримувач, транспортний засіб Товариства, зазначений у лівій частині такої акцизної накладної, втрачає статус акцизного складу пересувного та виключається з Переліку транспортних засобів, що переміщують пальне або спирт етиловий.

Оскільки статус акцизного складу пересувного, який набувається транспортним засобом, обмежується проміжком часу між реєстрацією відповідних акцизних накладних, в яких такий транспортний засіб зазначено як акцизний склад пересувний, з якого фізично відвантажене (відпущене) пальне, та акцизний склад пересувний, на який фізично відвантажене (отримане ) пальне, здійснити коригування будь-яких показників, які зазначаються в Переліку транспортних засобів, що перемішують пальне або спирт етиловий, зокрема, але не виключно, реквізитів акцизного складу пересувного, коду УЮ ЗЕД товару, обсягів товару, не є можливим.

Порядок коригування акцизної накладної форми «П», складеної при реалізації пального, регламентовано розділом V Порядку заповнення акцизної накладної, розрахунку коригування акцизної накладної, заявки на поповнення (коригування) залишку пального, заявки на поповнення (коригування) залишку спирту етилового, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 19.06.2019 №262, який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 09.07.2019 за № 753/33724.

Для здійснення коригування коду УКТ ЗЕД пального на пересувному акцизному складі:

  • складається розрахунок коригування з кодом виду коригування «1» (код за ЄДРПОУ (для юридичних осіб), або числовий номер філії (структурного підрозділу) платника податку, або реєстраційний обліковий номер для договорів про спільну діяльність, або реєстраційний номер облікової картки платника податків, або серія (за наявності) та номер паспорта (для фізичних осіб) суб’єкта господарювання - отримувача пального) або «2» (уніфікований номер акцизного складу в системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового, на який отримане пальне).

Розрахунок коригування реєструється особою, у якої на дату складання такого розрахунку коригування згідно з даними системи електронного адміністрування реалізаці і пального та спирту етилового обліковуються такі обсяги пального, коди УКТ ЗЕД яких підлягають коригуванню, а складається особою, що здійснила реалізацію таких обсягів пального;

  • в цьому розрахунку коригування заповнюється перший рядок таблиці, а якому з акцизної накладної переносяться до граф 2, 3 таблиці дані щодо коду товару згідно з УКТ ЗЕД, його опису, а до граф 4, 5 вноситься показник коригування (зменшення) обсягу реалізованого пального з відповідним знаком (-), при цьому зменшення обсягів має збігатися з обсягом реалізованого пального, зазначеного в акцизній накладній (з урахуванням показників акцизної накладної форми «П» та розрахунків коригування до такої накладної, зареєстрованих в ЄРАН) (п. 17 розділу V Порядку № 262).

Такі розрахунки коригування, які складаються та реєструються по всьому ланцюгу постачання пального, сторнують обсяги пального з неправильним кодом УКТ ЗЕД починаючи з особи, у якої такі обсяги обліковуються в системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового на дату складання розрахунку коригування.

Після того, як обсяги пального з неправильним кодом УКТ ЗЕД за даними системи електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового знов будуть обліковуватись на пересувному акцизному складі Товариства, ним складається та реєструється в ЄР АН розрахунок коригування до акцизної накладної, складеної при ввезенні пального на митну територію України для сторнування обсягу пального з неправильним кодом УКТ ЗЕД.

Після цього Товариством складається:

  • акцизна накладна, в якій зазначається правильний код УКТ ЗЕД пального, зазначений у додатковій митній декларації (акцизна накладна для розподілу пального між акцизними складами пересувними);
  • акцизна накладна при реалізації пального такого пального з акцизного складу пересувного іншій особі.

Відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали