Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Як підприємцеві-єдиннику відобразити в обліку суму отриманого турзбору?

03.02.2020 403 0 0

Туристичний збір сплачується до місцевого бюджету. Платниками такого збору є фізособи, які прибувають на територію адміністративно-територіальної одиниці і тимчасово проживають у готелях, мотелях, квартирах та інших місцях тимчасового проживання (нічлігу) (п. 268.2 Податкового кодексу, далі – ПК). 

Підприємець, який надає послуги з розміщення фізосіб у місцях тимчасового проживання (нічлігу), виступає податковим агентом із цього платежу. Він зобов’язаний справляти турзбір із його платників і перераховувати до місцевого бюджету (п. 268.5 ПК). Тому перед заселенням у номер, квартиру тощо приїжджі сплачують турзбір безпосередньо підприємцеві, який улаштовує їх на нічліг. А підприємець уже перераховує суму такого збору до бюджету – щоквартально або щомісячно, авансовими внесками (п. 268.6, 268.7 ПК).

Питання про облік сум збору в єдинника може виникнути, оскільки: 

  • з одного боку – у пп. 1 п. 292.1 ПК зазначено, що всі суми (за деяким винятком), які надійшли підприємцеві-єдиннику в готівковій або безготівковій формі, є доходом для цілей обкладення єдиним податком (далі – ЄП). І ці суми повинні бути відображені в Книзі обліку доходів (або Книзі обліку доходів і витрат) (пп. 296.1.1, 296.1.2 ПК). Завважимо, що на підставі даних Книги заповнюється податкова декларація єдинника і сплачується ЄП. А крім того, для єдинників така Книга виступає аналогом касової книги, тому невідображення в ній усіх сум, що надійшли, є порушенням касової дисципліни; 
  • з іншого боку – згідно з п. 292.10 ПК суми податків і зборів, утримані платником ЄП при виконанні ним функцій податкового агента, не включаються до оподатковуваного доходу єдинника. 

Як же єдиннику відобразити в Книзі та декларації отриману ним суму турзбору, щоб одночасно дотримати правила і п. 296.1, і п. 292.10 ПК?

З відповіддю на це запитання може частково допомогти Індивідуальна податкова консультація ДПС від 24.10.19 р. № 993/6/99-00-04-07-03-15/IПК. У ній сказано, що сума турзбору не відображається в декларації єдинника, але при цьому в Книзі єдинник зобов’язаний відображати всі грошові надходження (у т. ч. і суму турзбору). Проте, як заповнити окремі графи Книги в цій ситуації, податківці не роз’яснили.

Форма і порядок заповнення Книги затверджені наказом Мінфіну від 19.06.15 р. № 579. Але й у цьому документі також не описано, як заповнити Книгу в разі отримання єдинником грошей, які йому не належать. 

Ми вважаємо, що в цьому випадку єдиннику – податковому агенту потрібно діяти аналогічно до рекомендацій, які ДФС надала єдиннику-комісіонеру в ІПК від 11.05.18 р. № 2101/Д/99-99-14-05-01-14/ IПК. Тобто при отриманні суми турзбору єдинник повинен відобразити її одночасно в графах 2 та 3 Книги (як отриману і повернену). Тоді сума турзбору, з одного боку, буде відображена в Книзі, а з іншого боку – не потрапить до загальної суми доходу єдинника у графі 6 (або 7) і не буде перенесена до декларації для нарахування ЄП.

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали