Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Як правильно заповнити заяву про анулювання реєстрації платником ПДВ за відсутності сплати податку за декларацією

Роз’яснення

14.04.2025 6 0 0

Чи заповнюється графи «Дата сплати податкових зобов’язань» та «Дата проведення розрахунків із бюджетом за податковими зобов’язаннями останнього податкового періоду» заяви про анулювання реєстрації платника ПДВ за формою № 3-ПДВ, якщо в платника відсутнє позитивне значення різниці між сумою податкового зобов’язання та сумою податкового кредиту (ряд. 18 податкової декларацї з ПДВ)?

Порядок анулювання реєстрації платників ПДВ регулюється ст. 184 Податкового кодексу (далі – ПК) та регламентується розд. V Положення про реєстрацію платників податку на додану вартість, затвердженого наказом Мінфіну від 14.11.2014 № 1130, зареєстрованим у Міністерстві юстиції 17.11.2014 за № 1456/26233 (далі – Положення № 1130). Підстави для анулювання реєстрації особи як платника ПДВ визначені у п. 184.1 ПК.

Відповідно до п. 184.1 ПК анулювання реєстрації платника ПДВ відбувається, зокрема, якщо:

а) будь-яка особа, зареєстрована як платник ПДВ протягом попередніх 12 місяців, подала заяву про анулювання реєстрації, якщо загальна вартість оподатковуваних товарів/послуг, що надаються такою особою, за останні 12 календарних місяців була меншою від суми, визначеної ст. 181 ПК, за умови сплати суми податкових зобов’язань у випадках, визначених розд. V ПК;

б) будь-яка особа, зареєстрована як платник ПДВ, прийняла рішення про припинення та затвердила ліквідаційний баланс, передавальний акт або розподільчий баланс відповідно до законодавства за умови сплати суми податкових зобов’язань із ПДВ у випадках, визначених розд. V ПК.

Контролюючий орган анулює реєстрацію особи як платника ПДВ, який подав заяву про анулювання реєстрації, якщо встановить, що він відповідає вимогам п. 184.1 ПК (п. 184.3 ПК). Разом з цим, згідно з абзацом першим п. 5.4 розд. V Положення № 1130 анулювання реєстрації особи як платника ПДВ відбувається за умови проведення розрахунків із бюджетом за податковими зобов’язаннями останнього податкового періоду для випадків, визначених пп. «а», «б» п. 184.1 ПК.

У разі анулювання реєстрації особи як платника ПДВ останнім звітним (податковим) періодом є період, який розпочинається від дня, що настає за останнім днем попереднього податкового періоду, та закінчується днем анулювання реєстрації (п. 184.6 ПК).

При цьому, якщо товари/послуги, необоротні активи, суми податку по яких були включені до складу податкового кредиту, не були використані в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності, такий платник ПДВ в останньому звітному (податковому) періоді не пізніше дати анулювання його реєстрації як платника ПДВ зобов’язаний визначити податкові зобов’язання по таких товарах/послугах, необоротних активах виходячи із звичайної ціни відповідних товарів/послуг чи необоротних активів, крім випадків анулювання реєстрації як платника ПДВ внаслідок реорганізації платника ПДВ шляхом приєднання, злиття, перетворення, поділу та виділення відповідно до закону (п. 184.7 ПК).

Якщо платник ПДВ, реєстрація якого анулюється, має податкові зобов’язання за результатами останнього податкового періоду, така сума податку враховується в суму зменшення бюджетного відшкодування, а в разі його відсутності у строки, визначені ПК, платник зобов’язаний погасити суму податкових зобов’язань або податкового боргу з цього податку, що виникли до такого анулювання, за їх наявності, незалежно від того, залишатиметься така особа зареєстрованою як платник ПДВ на день сплати такої суми податку чи ні (п. 184.8 ПК).

Для анулювання реєстрації платник ПДВ подає до контролюючого органу за місцем перебування на обліку заяву про анулювання реєстрації платника ПДВ за формою № 3-ПДВ. Форма № 3-ПДВ затверджена додатком 3 до Положення № 1130 та передбачає для заповнення, зокрема, графу «Дата сплати податкових зобов’язань» та графу «Дата проведення розрахунків із бюджетом за податковими зобов’язаннями останнього податкового періоду» (остання заповнюється у разі повторного подання форми № 3-ПДВ).

Відповідно до абзацу третього п. 5.4 розд. V Положення № 1130 якщо платником ПДВ, яким подано форму № 3-ПДВ у випадках, визначених пп. «а», «б» п. 184.1 ПК, не проведено розрахунків із бюджетом за податковими зобов’язаннями останнього податкового періоду, контролюючий орган протягом 10 календарних днів після надходження форми № 3-ПДВ звертається до особи з письмовою пропозицією надати нову форму № 3-ПДВ після проведення розрахунків із бюджетом.

Отже, якщо форма № 3-ПДВ подається до контролюючого органу вперше або повторно, платник ПДВ має обов’язково заповнити графу «Дата сплати податкових зобов’язань». У цьому випадку під датою сплати податкових зобов’язань розуміється дата сплати податкових зобов’язань (або податкового боргу), що виникли до дати такого анулювання.

У разі повторного подання заяви за формою № 3-ПДВ (після проведення розрахунків із бюджетом за податковими зобов’язаннями останнього податкового періоду) додатково обов’язково заповнюється графа «Дата проведення розрахунків із бюджетом за податковими зобов’язаннями останнього податкового періоду», в якій зазначається або дата сплати податкових зобов’язань, які задекларовані платником в поданій податковій декларації з ПДВ за останній звітний (податковий) період (ряд. 18), або дата подання податкової декларації за останній звітний (податковий) період, в якій визначено податкові зобов’язання відповідно до п.184.7 ПК (у разі відсутності позитивного значення ряд. 18).

ЗІР, категорія 101.03

 


Приєднуйтесь до Uteka у Telegramm

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали