Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Як визначити базу з метою розрахунку ПДФО для іноземного доходу у вигляді дивідендів

05.04.2024

На яку дату та за яким валютним курсом визначається база з метою розрахунку ПДФО для іноземного доходу у вигляді дивідендів, а саме: на дату нарахування чи отримання? 

Головне управління ДПС у Житомирській області інформує, що відповідно до пп. 164.2.8 та 14.1.268 Податкового кодексу (далі – ПК) до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включаються пасивні доходи, зокрема, доходи, отримані у вигляді дивідендів (крім зазначених у пп. 165.1.2 та 165.1.41 ПК). 

Підпунктом 162.1.1 ПК встановлено, що платниками податку є, зокрема, фізичні особи – резиденти, які отримують іноземні доходи. 

Порядок оподаткування доходів фізичних осіб визначено розд. IV ПК, відповідно до пп. 163.1.3 якого об’єктом обкладення ПДФО резидента є іноземні доходи – доходи (прибуток), отримані з джерел за межами України. 

Порядок оподаткування іноземних доходів регулюється п. 170.11 ПК, пп. 170.11.1 якого визначено (з урахуванням вимог пп. 49.18.4 ПК), що у разі якщо джерело виплат будь-яких оподатковуваних доходів є іноземним, сума такого доходу включається до загального річного оподатковуваного доходу платника податку – отримувача який зобов’язаний подати до 1 травня року, що настає за звітним, річну податкову декларацію про майновий стан і доходи (далі – Декларація), та оподатковується за ставкою, визначеною п. 167.1 ПК, крім: 

а) доходів, визначених пп. 167.5.4 ПК, що оподатковуються за ставкою, визначеною пп. 167.5.4 ПК; 

б) прибутку від операцій з інвестиційними активами, що оподатковується в порядку, визначеному п. 170.2 ПК; 

в) прибутку контрольованих іноземних компаній, що оподатковується в порядку, визначеному п. 170.13 ПК; 

г) виплат у грошовій чи негрошовій формі у зв’язку з розподілом прибутку, або його частини, джерелом яких є утворення без статусу юридичної особи, створене на підставі правочину або зареєстроване відповідно до законодавства іноземної держави (території) без створення юридичної особи, що оподатковуються в порядку, визначеному п. 170.111 ПК. 

З метою усунення подвійного оподаткування суми податків та зборів, сплачені за межами України, зараховуються під час розрахунку податків та зборів в Україні за правилами, встановленими ПК (п. 13.4 ПК). 

Відповідно до п. 13.5 ПК для отримання права на зарахування податків та зборів, сплачених за межами України, платник зобов’язаний отримати від державного органу країни, де отримується такий дохід (прибуток), уповноваженого справляти такий податок, довідку про суму сплаченого податку та збору, а також про базу та/або об’єкт оподаткування. Зазначена довідка підлягає легалізації у відповідній країні, відповідній закордонній дипломатичній установі України, якщо інше не передбачено чинними міжнародними договорами України. 

Згідно з абзацом першим пп. 170.11.2 ПК, у разі, якщо згідно з нормами міжнародних договорів, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою, платник податку може зменшити суму річного податкового зобов’язання на суму податків, сплачених за кордоном, він визначає суму такого зменшення за зазначеними підставами у річній Декларації. 

Водночас сума податку з іноземного доходу платника податку – резидента, сплаченого за межами України, не може перевищувати суму податку, розраховану на базі загального річного оподатковуваного доходу такого платника податку відповідно до законодавства України (пп. 170.11.4 ПК). 

Причому згідно з п. 164.4 ПК, під час нарахування (отримання) доходів, отриманих у вигляді валютних цінностей або інших активів (вартість яких виражена в іноземній валюті або міжнародних розрахункових одиницях), такі доходи перераховуються у гривні за валютним курсом НБУ, що діє на момент нарахування (отримання) таких доходів. 

У разі відсутності в платника податку підтверджуючих документів щодо суми отриманого ним доходу з іноземних джерел та суми сплаченого ним податку в іноземній юрисдикції, оформлених відповідно до ст. 13 ПК, такий платник зобов’язаний подати до контролюючого органу за своєю податковою адресою заяву про перенесення строку подання Декларації до 31 грудня року, наступного за звітним. У разі неподання в установлений строк податкової декларації платник податків несе відповідальність, встановлену ПК та іншими законами (абзац другий пп. 170.11.2 ПК). 

Ураховуючи викладене, база для нарахування ПДФО з іноземного доходу у вигляді дивідендів, на яку зменшується сума річного податкового зобов’язання, визначається: 

  • за умови документального підтвердження дати отримання іноземного доходу у вигляді дивідендів розрахунок ПДФО проводиться із сум таких дивідендів, отриманих протягом звітного року та перераховується у гривні за валютним курсом НБУ, що діє на дату їх отримання; 
  • якщо дата отримання іноземних доходів у вигляді дивідендів документально не підтверджена, то ПДФО розраховується із загальної суми доходів з іноземних джерел, отриманих протягом звітного року, при цьому такі доходи вважаються такими, що отримані у останньому календарному місяці звітного року та перераховуються у гривні за валютним курсом НБУ, що діє на 31 грудня звітного року. 

ГУ ДПС у Житомирській області


Приєднуйтесь до Uteka у Telegramm

Коментарі до матеріалу
Популярне
20.05.2025
Топ-20 новин минулого тижня
Найбільш цікаві новини минулого тижня Прийнято Закон щодо поновлення перебігу позовної давності Мінфін оприлюднив проєкти професійних стандартів «Головний бухгалтер бюджетної установи» та «Бухгалтер бюджетної установи» ДПС відповідає на актуальні запитання платників податкі...
27.02.2025
Зберігання та використання пального на підприємстві у 2025 році: облік, податки та документальне оформлення
Марафон-2025: головні бухгалтерські акценти року У суб'єктів господарювання, які використовують у своїй діяльності транспортні засоби, інші машини та механізми, що споживають пальне, постійно виникають запитання, пов'язані з обліком і документальним оформленням операцій з таким пальним, а також зі з...
05.03.2025
Опубліковано постанову КМУ, якою спрощено процедуру бронювання військовозобов’язаних
Більше за темою: Бронювання працівників: покрокові дії Анулювання бронювання військовозобов’язаних: підстави та умови Звітність із військового обліку та бронювання 5 лютого на сайті Кабміну опубліковано постанову від 28.02.2025 № 233, якою внесено зміни до порядку бронювання війсь...
Нове
21.05.2025
Як визначити базу обкладення ПДВ у разі постачання об’єкта незавершеного будівництва
Операції з постачання об’єкта незавершеного будівництва є об’єктом обкладення ПДВ, а база оподаткування визначається відповідно до вимог п. 188.1 ПК. Як визначається база обкладення ПДВ операцій з постачання об’єкта незавершеного будівництва? Згідно з пп. «а» і «...
21.05.2025
Як забезпечується виконання адміністративних актів
Розглянуто види адміністративних актів; застосування, попередження, оскарження заходів впливу. Адміністративний акт набирає чинності стосовно учасника адміністративного провадження з дня доведення його до відома відповідної особи, якщо інший строк набрання ним чинності не передбачено законом або сам...
21.05.2025
Чи можуть фермери зареєструватися як безробітні
Член ФГ не може бути зареєстрований як безробітний. З настанням весняного сезону все частіше ставлять питання: чи можуть фермери реєструватися як безробітні? Коли безробітний реєструється в центрі зайнятості, він заповнює та подає заяву встановленого зразка. Серед даних, які зазначаються у такому д...
Кращі матеріали