Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Як оплачувати відсутність та табелювати працівника під час виконання ним обов’язків присяжного у суді — лист Мінекономіки

17.10.2023

Мінекономіки у своєму листі надало рекомендації щодо гарантій та пільг присяжним на час виконання ними обов’язків у суді. 

Міністерство економіки України 

Лист 

від 24.03.2023 р. №4706-05/12895-09 

Міністерство економіки України розглянуло […] звернення […] та в межах компетенції повідомляє. 

Відповідно до частини другої статті 68 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» за присяжними на час виконання ними обов’язків у суді за місцем основної роботи зберігаються всі гарантії та пільги, визначені законом. 

Час виконання присяжним обов’язків у суді зараховується до всіх видів трудового стажу. Звільнення присяжного з роботи або переведення на іншу роботу без його згоди під час виконання ним обов’язків у суді не допускається. 

Декларативний характер вказаного вище положення унеможливлює надати відповідь щодо вичерпного переліку пільг та гарантій, що зберігаються за основним місцем роботи за присяжним на час виконання ним обов’язків у суді. 

Разом з тим відповідно до частини першої статті 119 КЗпП на час виконання державних або громадських обов’язків, якщо за чинним законодавством України ці обов’язки можуть здійснюватись у робочий час, працівникам гарантується збереження місця роботи (посади) і середнього заробітку. Водночас законодавством про працю не визначено поняття або вичерпного переліку таких державних або громадських обов’язків. 

На нашу думку, гарантії, передбачені частиною першою статті 119 КЗпП можуть бути застосовані в повному обсязі лише в тому випадку, якщо спеціальним законодавством передбачено здійснення цих обов’язків в робочий час та одночасно передбачаються гарантії щодо збереження місця роботи (посади) і середнього заробітку. 

Спеціальним законодавством, що визначає правовий статус присяжного, прямо не передбачено обов’язку роботодавця зберігати за працівником середній заробіток. 

Водночас відсутність працівника на час виконання ним обов’язків присяжного повинна бути належним чином відображена у табелі обліку використання робочого часу, типова форма якого затверджена наказом Державного комітету статистики України «Про затвердження типових форм первинної облікової документації зі статистики праці» від 05.12.2008 №489. 

На нашу думку, час відсутності працівника під час виконання ним обов’язків присяжного повинен обліковуватися як «інший невідпрацьований час, передбачений законодавством (виконання державних і громадських обов’язків, допризовна підготовка, військові збори, донорські, відгул і т. ін.)», буквений код «ІН», цифровий код «22». 

Згідно з пунктом 2 примітки до Табелю обліку робочого часу Типової форми №П-5, затвердженої Наказом, форма носить рекомендаційний характер і складається із мінімальної кількості показників, необхідних для заповнення форм державних статистичних спостережень. При необхідності форма може бути доповнена іншими показниками, необхідними для обліку на підприємстві. 

Одночасно повідомляємо, що листи міністерств не є нормативно-правовими актами, мають інформаційний, роз’яснювальний та рекомендаційний характер. 

https://www.me.gov.ua/ 

Коментарі до матеріалу
Швидка реєстрація
Будьте в курсі змін і актуальних тем, задавайте питання.
Популярне
06.05.2025
Топ-20 новин минулого тижня
Найбільш цікаві новини минулого тижня Прийнято закон щодо обміну інформацією та призупинення дії трудового договору Класифікатор професій та кваліфікаційні характеристики об'єднали з Реєстром кваліфікацій: підписано Закон До ДПС будуть подавати інформацію про банківські рахунки не тільки СГД, а та...
27.02.2025
Зберігання та використання пального на підприємстві у 2025 році: облік, податки та документальне оформлення
Марафон-2025: головні бухгалтерські акценти року У суб'єктів господарювання, які використовують у своїй діяльності транспортні засоби, інші машини та механізми, що споживають пальне, постійно виникають запитання, пов'язані з обліком і документальним оформленням операцій з таким пальним, а також зі з...
14.02.2025
Зміни в законодавстві з 10 по 14 лютого 2025 року
Кабмін затвердив зміни до Порядку надання щорічної основної відпустки тривалістю до 56 календарних днів Унесено зміни до постанови КМУ від 14.04.1997 № 346 «Про затвердження Порядку надання щорічної основної відпустки тривалістю до 56 календарних днів керівним працівникам закладів та установ ...
Нове
09.05.2025
Мінагрополітики здійснює моніторинг відповідності критично важливих підприємств Критеріям
Мінагрополітики наголошує на неухильному дотриманні вимог законодавчих та інших нормативно-правових актів протягом діяльності підприємств з дати прийняття рішення про визначення їх критично важливими.  Більше за темою: Бронювання військовозобов’язаних працівників агропромислового се...
09.05.2025
Скільки отримає пенсіонер у разі благодійної пожертви від юрособи
Якщо благодійна пожертва адресна, 70 % суми виплачується пенсіонеру, 30 % суми спрямовується до бюджету ПФУ та використовується як фінансовий ресурс на виплату пенсій. Більше за темою: Договір пожертви До фінансування пенсійних виплат на благодійній основі може долучитися будь-яка юридична або...
09.05.2025
Інструктаж з охорони праці у разі надомної або дистанційної роботи
Більше за темою: Зміни стосовно дистанційної та надомної роботи В організації працює три особи (начальник та 2 головних спеціаліста). Наразі стало питання щодо проходження навчання з ОП: чи повинен проходити начальник організації чи спеціаліст, який займається розробкою та реєстрацією інструкц...
Кращі матеріали