Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Як КНП надати в оренду майно, щоб його не виключили з Реєстру неприбуткових

21.01.2021 951 0 0

Мінфін затвердив Узагальнюючу консультацію від 19.01.21 р. № 23 щодо перебування в Реєстрі неприбуткових установ та організацій комунальних некомерційних підприємств, які передають в оренду закріплене за ними майно.

Розглянемо, у чому суть.

Засновниками комунальних підприємств є територіальні громади – органи місцевого самоврядування. І в разі передання в оренду комунального майна, закріпленого за такими підприємствами, засновники отримують свою частку.

Згідно з п. 133.4 Податкового кодексу (далі – ПК) розподіл доходу між засновниками є порушенням умов перебування в Реєстрі неприбуткових установ та організацій. Тому й виникало запитання (занепокоєння): якщо частина орендної плати перераховується в місцевий бюджет територіальної громади, то чи не вважатиметься, що КНП порушило умови перебування у статусі неприбуткового згідно з ПК?

У листі Мінфіну від 20.07.20 р. № 11210-09-10/21871 зроблено висновок:

«спрямування комунальним некомерційним підприємством частини надходжень за оренду майна, закріпленого за ним на праві господарського відання або оперативного управління, до відповідних місцевих бюджетів або органів місцевого самоврядування - засновників таких підприємств, є розподілом отриманих доходів».

І хоч в листі прямо не сказано, що це є порушенням умов п. 133.4 ПК, це випливає фактично із трактування суті платежу як розподілу доходів засновникові…

Тож у наказі Мінфіну від 19.01.21 р. № 23 чітко резюмовано:

«коли за договором оренди комунального майна орендар самостійно розподіляє кожний черговий платіж за оренду майна і спрямовує відповідні частини орендної плати безпосередньо комунальному некомерційному підприємству (балансоутримувачу) та до бюджету територіальної громади, а комунальне некомерційне підприємство, у свою чергу, у складі своїх доходів для цілей бухгалтерського обліку відображає одержану від орендаря частину орендної плати, яку в повному обсязі використовує для фінансування видатків на своє утримання, реалізації мети (цілей, завдань) та напрямів діяльності, визначених її установчими документами, такий порядок розрахунків НЕ Є РОЗПОДІЛОМ доходів (прибутків) або їх частини серед засновників (учасників) такого підприємства».  

Тобто, якщо за договором орендар частину орендного платежу «напряму» платить в місцевий бюджет, а частину – балансоутримувачу – КНП, для КНП та частина, яка пішла напряму в бюджет (тобто засновнику такого КНП), не вважатиметься розподілом доходів між засновниками.

Отже, така операція не загрожуватиме виключенням КНП з Реєстру неприбуткових установ та організацій і не є «ризиковою».

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали