Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Як індексувати грошові доходи у 2024 році – лист Мінсоцполітики

Роз’яснення

20.09.2024 153 0 0

Мінсоцполітики у листі від 07.08.2024 р. № 61/0/214-24 вчергове надало роз’яснення щодо індексації грошових доходів з врахуванням рівнів інфляції у 2024 році.

МІНІСТЕРСТВО СОЦІАЛЬНОЇ ПОЛІТИКИ УКРАЇНИ

ЛИСТ
від 07.08.2024 № 61/0/214-24

Директорат стратегічного планування, координації політики та євроінтеграції Міністерства соціальної політики України в межах компетенції розглянув <...> звернення від 24.07.2024 щодо індексації грошових доходів та повідомляє.

Пунктом 3 Прикінцевих положень Закону України від 03.11.2022 2710-IX «Про Державний бюджет України на 2023 рік» дію Закону України від 03.07.91 № 1282-XII «Про індексацію грошових доходів населення» на 2023 рік було зупинено (далі – Закон № 1282). У зв’язку із зупиненням дії Закону № 1282 у 2023 році не застосовувалися правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та нарахування сум індексації грошових доходів населення, які визначені Порядком проведення індексації грошових доходів населення, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078 (зі змінами) (далі – Порядок).

Відповідно до статті 39 Закону України від 09.11.2023 № 3460-IX «Про Державний бюджет України на 2024 рік» обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з 1 січня 2024 року.

Право на індексацію відбувається, коли індекс споживчих цін, обчислений наростаючим підсумком, перевищив поріг індексації, встановлений у розмірі 103 відсотка.

Згідно із пунктом 4 Порядку сума індексації нараховується в межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення, зокрема, стипендія підлягає індексації у межах прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб.

Пунктом 5 Порядку визначено механізм обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів у разі, коли відбувається підвищення грошових доходів. Приклади обчислення індексу споживчих цін та сум індексації наведені у додатках до Порядку.

При цьому варто зазначити, що згідно з пунктом 101 Порядку, обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації стипендії здійснюється починаючи з місяця, в якому її призначено. У разі коли особа не отримувала стипендію або втратила право на її призначення, а в подальшому стипендія їй була знову або вперше призначена (за результатами наступного семестрового контролю, у зв’язку з переведенням на навчання за державним замовленням, виникненням підстав для призначення соціальної стипендії, поновленням на навчання тощо), обчислення індексу споживчих цін здійснюється з місяця призначення стипендії.

Враховуючи викладене, у разі зростання розміру стипендії з січня 2024 року, сума індексації стипендії має визначатись з урахуванням положень пункту 5 Порядку. Тобто значення індексу споживчих цін у січні 2024 року приймається за 1 або 100 відсотків і для проведення подальшої індексації, обчислення індексу споживчих цін починається з лютого 2024 року. Якщо студент не втрачав право на стипендію, то право на проведення індексації стипендії настало у серпні на 3,8 відсотка.

У разі, якщо зростання розміру стипендії у січні 2024 року не відбулося, то обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації здійснюється з січня 2024 року. Якщо студент не втрачав право на стипендію, то право на проведення індексації стипендії настало у серпні 2024 року на 4,3 відсотка.

У випадку, якщо студент отримує одночасно академічну стипендію та соціальну стипендію, і при цьому право на індексацію настає одночасно на обидва види стипендії з урахуванням різних величин приросту індексу споживчих цін для кожного виду стипендії, то слід керуватися положеннями пункту 6 Порядку, яким передбачено, що виплата сум індексації грошових доходів здійснюється за рахунок джерел, з яких провадяться відповідні грошові виплати населенню, зокрема індексація стипендій особам, які навчаються, провадиться за рахунок джерел, з яких вони сплачуються.

У разі коли грошовий дохід формується з різних джерел і цим Порядком не встановлено черговість його індексації, сума додаткового доходу від індексації виплачується за рахунок кожного джерела пропорційно його частині у загальному доході.

Також повідомляємо, що відповідно до статті 5 Закону № 1282 та пункту 6 Порядку індексація грошових доходів громадян здійснюється у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів.

Одночасно повідомляємо, що листи Мінсоцполітики не є нормативно-правовими актами, вони носять інформаційний, рекомендаційний характер і не встановлюють нових правових норм.

Керівник експертної групи з питань аналітичної роботи
у сфері соціального розвитку
Тетяна БОРЩЕНКО


Приєднуйтесь до Uteka у Telegramm

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали