Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Як банк округляє копійки при готівкових розрахунках із клієнтами?

11.10.2019 3382 0 2


Як ми знаємо, з 1 жовтня 2019 року банки здійснюють готівкові розрахунки в сумах, кратних 10 копійкам. А як бути, якщо, наприклад, клієнт закриває рахунок або обмінює валюту? У цьому випадку майже завжди доведеться мати справу з монетами дрібних номіналів – 1, 2, 5 копійок, виведених з обороту.

Припустимо, на рахунку в момент закриття числиться 100 грн 07 коп. Ці гроші можна перерахувати клієнтові на його інший рахунок або картку в повній сумі (на безготівкові розрахунки округлення не поширюються із цілком очевидної причини). А ось готівкою можна видати 100 грн 10 коп. (застосовуючи правила округлення, установлені в п. 4 постанови Правління НБУ від 15.03.18 р. № 25). Тоді банк у «Додаткових реквізитах» своїх касових документів зазначить суму до і після округлення, у реквізиті «Сума» – суму після округлення, а різницю спише на витрати. При округленні в менший бік (коли клієнт недоотримає декілька копійок) банк запише копійки собі в дохід.

Аналогічно банк оформить квитанцію про валютообмінну операцію.

А що робити, коли клієнт вносить до каси банку гроші для сплати податків? Нагадаємо, що Податковий кодекс не передбачає сплату податків та обов’язкових платежів у сумі, меншій від установленої законодавством. Отже, клієнт повинен внести суму, яка дозволить повністю сплатити податок, тобто з невеликою переплатою (заздалегідь округливши копійки в більший бік).


НАЦІОНАЛЬНИЙ БАНК УКРАЇНИ

ЛИСТ

від 26.09.2019 № 50-0006/50073

Банкам України

Про порядок застосування норм Постанови № 82

Відповідно до статей 6, 7, 15, 33, 34, 39, 40, 56 Закону України «Про Національний банк України», з метою поліпшення організації готівкового обігу та оптимізації готівкових розрахунків Правління Національного банку України прийняло постанову від 20 червня 2019 року № 82 «Про вилучення з готівкового обігу монет дрібних номіналів» (далі - Постанова № 82).

Згідно з вимогами Постанови № 82 з 01 жовтня 2019 року розмінні монети номіналами 1, 2 та 5 копійок перестають бути засобом платежу, відповідно готівкові розрахунки мають здійснюватися банками в сумах, кратних найменшому номіналу грошових знаків національної валюти, що перебуває в обігу - 10 копійкам.

Водночас, ураховуючи внесені зміни до Постанови № 82 (пункт 51), банки України під час вилучення з готівкового обігу монет дрібних номіналів відповідно до підстав, визначених законодавством України, мають право проводити заокруглення сум касових операцій за правилами, установленими пунктом 4 постанови Правління Національного банку України від 15 березня 2018 року № 25 «Про оптимізацію обігу монет дрібних номіналів» (далі - Постанова № 25). Банки України мають право (за потреби) застосовувати правила пункту 4 Постанови № 25 за кожним касовим документом, а результати заокруглення визнавати іншими операційними доходами/витратами банку.

Оформлення касових операцій (у т. ч. у разі застосування заокруглення сум касових операцій) здійснюється банками України відповідно до вимог Інструкції про ведення касових операцій банками України, затвердженої постановою Правління Національного банку України від 25 вересня 2018 року № 103, зі змінами.

Порядок розрахунків з клієнтами в разі застосування заокруглення монет дрібних номіналів під час здійснення касових операцій банк визначає у внутрішніх положеннях (інструкції).

У разі застосування правил заокруглення банк оформляє касові документи з урахуванням вимог, визначених у пункті 4 Постанови № 25 і такого:

  • у реквізиті «Додаткові реквізити» зазначаються суми до заокруглення та суми після заокруглення;
  • у реквізиті «Сума» зазначається сума після заокруглення.

Банк закриває рахунки клієнтів у порядку, визначеному Інструкцією про порядок відкриття і закриття рахунків клієнтів банків та кореспондентських рахунків банків - резидентів і нерезидентів, затвердженою постановою Правління Національного банку України від 12 листопада 2003 року № 492 (зі змінами).

Банк здійснює завершальні операції за рахунком клієнта, який закривається, та в разі наявності залишку коштів перераховує його відповідно до зазначених клієнтом у заяві реквізитів або видає готівкою у сумі, кратній 10 копійкам.

Відповідно до умов договору банківського вкладу банк може перерахувати фізичній особі нараховані проценти за вкладом (депозитом) на її поточний рахунок для поповнення вкладу (депозиту) або видати готівкою у сумі, кратній 10 копійкам.

У разі виплати залишку коштів готівкою під час закриття рахунку або процентів за вкладом (депозитом) банк може запропонувати клієнту та здійснити (за згодою клієнта) переказ відповідної суми (до 10 копійок) у безготівковій формі на власний поточний рахунок клієнта.

Оформлення касових документів у разі застосування заокруглення під час здійснення операції з банківськими металами з фізичною поставкою та валютно-обмінних операцій здійснюється з урахуванням такого:

у квитанції про здійснення валютно-обмінної операції/операції із торгівлі банківськими металами з фізичною поставкою банк у графі «Додаткові реквізити» зазначає додаткові дані про проміжний підрахунок, а саме: суму до заокруглення, суму заокруглення (за потреби) та суму після заокруглення, а у графі «Сума/маса до видачі» зазначає суму, яка фактично видається з каси;

у реєстрах купленої та/або проданої готівкової іноземної валюти сума виданих гривень у графі «Сума гривень» відображається з урахуванням суми після заокруглення.

Що стосується відображення в бухгалтерському обліку результатів заокруглення, то відповідно до пункту 51 Постанови № 82 результати заокруглення відносяться на інші операційні доходи/витрати банку і відображаються за рахунками 6399/7399 Плану рахунків бухгалтерського обліку банків України (1).

(1) Затверджений постановою Правління Національного банку України від 11.09.2017 № 89.

Стосовно розрахунків з бюджетами та державними цільовими фондами зазначаємо таке. У пункті 5-1 Постанови № 82, зі змінами, передбачено право банків проводити заокруглення сум касових операцій відповідно до підстав, визначених законодавством. Вимоги Податкового кодексу України не передбачають сплату податків та обов'язкових платежів в менших сумах, ніж визначено законодавством. Банки від платників податків приймають готівкою суму, яка дозволить повністю сплатити податок.

Стосовно статистичної звітності, визначеної Правилами № 120 (2) за показниками файлів 12Х «Дані про касові обороти банку», 13Х «Дані про касові обороти та залишки готівки в касах банку» (далі - файли 12Х та 13Х), зазначаємо, що банк відображає касові операції відповідно до економічного змісту операції, що зазначені в кожному касовому документі та відображені в бухгалтерському обліку, за сумою після заокруглення. Водночас для відображення результатів заокруглення за показниками файлів 12Х та 13Х окремого символу не передбачено.

(2) Правила організації статистичної звітності, що подається до Національного банку України, затверджені постановою Правління Національного банку України від 13.11.2018 № 120 (зі змінами).

Заступник Голови С. Холод

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали