Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Зміни в справлянні рентної плати за використання надр для видобування окремих видів корисних копалин

Важливо

02.01.2025 22 0 0

Зміни, внесені Законом від 04.12.2024 № 4113-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні», які набувають чинності з 1 січня 2024 року, зокрема, стосуються справляння рентної плати за використання надр для видобування корисних копалин (далі – Рентна плата) гірничими підприємствами, які реалізують видобуту корисну копалину (мінеральну сировину) товарну продукцію гірничого підприємства (далі – Товарна продукція) із гірських порід, що відповідно до розд. V «Мінеральні продукти» Закону від 19.10.2022 № 2697-IX «Про Митний тариф України» класифікується за кодами згідно з УКТЗЕД:

  • 2517 – галька, гравій, щебінь або подрібнене каміння;
  • 2505 – піски природні всіх видів;
  • 250700 – каолін та інші глини каолінові.

Фактична ціна реалізації для згаданої Товарної продукції визначається за середньозваженою (за обсягами реалізації) у звітному періоді ціною реалізації відповідного виду корисної копалини (мінеральної сировини) за договорами постачання, але не менше для:

  • УКТЗЕД 2517 – 6,5 дол. США за 1 тонну;
  • УКТЗЕД 2505 – 5,00 дол. США за 1 тонну;
  • УКТЗЕД 250700, яка залежно від своїх властивостей у затверджених кондиціях на мінеральну сировину об’єкту ділянки надр визнана:
    • не придатною для первинної переробки (збагачення) – 40 дол. США за 1 тонну;
    • придатною для первинної переробки (збагачення) – 120 дол. США за 1 тонну.

Перерахунок у гривні здійснюється за курсом Національного банку України станом на перше число місяця, що настає за податковим (звітним) періодом.

Тобто у випадку, якщо гірські породи, що класифікуються за кодом УКТЗЕД 250700, у затверджених кондиціях на мінеральну сировину за своїми властивостями визнані:

  • придатними для первинної переробки (збагачення) при виробництві каоліну та реалізуються без збагачення (первинної переробки), то обсяг Рентної плати обчислюється із урахуванням фактичного обсягу видобутої Товарної продукції, ставки Рентної плати 5 % від фактичної ціни реалізації/розрахункової вартості такої продукції, але не менше 120 дол. США;
  • непридатними для первинної переробки (збагачення), то Рентна плата обчислюється із урахуванням фактичного обсягу видобутого каоліну, як Товарної продукції Товариства, ставки Рентної плати 5 % від фактичної ціни реалізації/розрахункової вартості такої продукції, але не менше 40 дол. США.

Таким чином Рентна плата для гірських порід, що класифікуються за кодом УКТЗЕД 250700, не може бути меншою ніж 6 або 2 дол. США залежно від придатності гірських порід до первинної переробки (збагачення).

У чинній редакції Податкового кодексу подібні механізми фіксації мінімального рівня бази оподаткування вже застосовуються для вуглеводнів та товарних руд заліза та забезпечують визначення рентної плати, виходячи з бази оподаткування, захищеної від впливу перерозподілу виробничих процесів виготовлення товарної продукції гірничих підприємств.

Зміни до Податкового кодексу є тимчасовими та перехідними у період дії воєнного стану та незавершеності реформування відносин у добувній галузі, забезпечення їх належної прозорості та відкритості економічної та технічної галузевої інформації, як це передбачено Кодексом про надра та Законом від 18.09.2018 № 2545-VІІІ «Про забезпечення прозорості у видобувних галузях».

Слід зазначити, що такі законодавчі зміни не суттєво вплинуть на більшість гірничих підприємств, які організували добування та первинну переробку мінеральної сировини, виготовлення товарної продукції гірничих підприємств з дотриманням стандартів та всіх вимог надрокористування, ринкових принципів ціноутворення та конкурентності господарської діяльності.

ДПС


Приєднуйтесь до Uteka у Telegramm

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали