Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Підсумкова ПН: роз’яснення від податкової

З 1 січня 2020 року змінився порядок заповнення підсумкової податкової накладної (далі – ПН). 

Зараз ми поговоримо детальніше про особливості заповнення такої ПН. До речі, уже є й офіційне роз’яснення податкової про заповнення підсумкової ПН, викладене в листі від 28.12.19 р. № 8338/7/99-0-07-03-2-17 (далі – Лист № 8338).

Які саме нововведення з’явилися в заповненні підсумкової ПН? 

Наказом Мінфіну від 17.09.18 р. № 763 були внесені зміни до Порядку, затвердженого наказом Мінфіну від 31.12.15 р. № 1307 (далі – Порядок № 1307), а саме: 

  • з п. 12 прибрали згадку про підсумкові ПН. Тобто тепер у цьому пункті йдеться тільки про порядок заповнення звичайних ПН із типом причини «02», складених на неплатників ПДВ;
  • у п. 14 (тепер тут наведені правила заповнення підсумкових ПН з типом причини «11») додали абзац, згідно з яким таблична частина підсумкових ПН заповнюється за загальними правилами, установленими Порядком № 1307.

Це означає, що тепер у підсумкових ПН у таблиці розділу Б потрібно:

  • заповнювати всі графи (в т. ч. 4, 5, 6 та 7, які раніше не заповнювалися);
  • розшифровувати всю номенклатуру проданих товарів (послуг) із зазначенням їх кількості, ціни, коду УКТЗЕД/ДКПУ. Це випливає також із Листа № 8338.

Які підсумкові ПН потрібно заповнювати за новими правилами?

Застосовувати нові правила оформлення слід до підсумкових ПН, які були складені починаючи з 01.01.20 р. 

Що загрожує платникові ПДВ, якщо він порушить нові правила заповнення підсумкової ПН, тобто заповнюватиме ПН, як і раніше – за групами товарів (послуг), які відповідають певному коду УКТЗЕД/ДКПУ?

Поки що ніяких санкцій за таке порушення не передбачено (ні Податковим кодексом, ні Порядком № 1307). До того ж підсумкова ПН оформляється на кінцевого покупця – неплатника ПДВ, а значить, на її підставі не можна відобразити податковий кредит. Отже, із цим питанням проблем не виникне. 

І наразі можна сказати, що коли підсумкова ПН, оформлена за старими правилами, зареєстрована в ЄРПН і сума податкових зобов’язань нарахована правильно, то жодних проблем у платника ПДВ не має бути.

Проте не виключено, що незабаром з’являться фіскальні роз’яснення ДПС із цього приводу або підсумкові ПН, оформлені за старими правилами, не реєструватимуться в ЄРПН. Тому підсумкові ПН, оформлені починаючи з 01.01.20 р., радимо все ж таки заповнювати за новими правилами. 

У зв’язку із цим нагадаємо, що кількість найменувань поставлених товарів/послуг в одній ПН не може перевищувати 9 999 позицій (пп. 1 п. 16 Порядку № 1307). А якщо номенклатура підсумкової ПН буде більша, доведеться оформити декілька підсумкових ПН.

Також нагадаємо вам загальні правила оформлення підсумкових ПН, які діяли раніше і продовжують діяти зараз.

Правило 1. Для операцій, що обкладаються ПДВ, і операцій, звільнених від обкладення ПДВ, складаються окремі підсумкові ПН.

Правило 2. Якщо протягом дня розрахунки за поставлені товари/послуги проводяться як через РРО, так і через платіжний пристрій (гроші йдуть безпосередньо на поточний рахунок постачальника), то платник ПДВ може складати (ЗІР, категорія 101.16):

  • або окремі підсумкові ПН за показниками кожного РРО або кожного платіжного пристрою;
  • або одну підсумкову ПН за показниками всіх РРО або всіх платіжних пристроїв.

Правило 3. Якщо платник-юрособа не делегував право складати ПН своїм філіям (відокремленим структурним підрозділам), які при розрахунках застосовують РРО, він може складати (Лист № 8338):

  • або окрему підсумкову ПН на кожний РРО, у тому числі розташований у структурному підрозділі (філії);
  • або одну підсумкову ПН на всі РРО, у тому числі розміщені в структурних підрозділах (філіях).

Правило 4. Показники підсумкової ПН можуть бути відкориговані за допомогою розрахунку коригування (далі – РК). Тут діє такий принцип. Якщо продаж і повернення товару відбулися (ЗІР, категорія 101.16):

  • протягом одного дня – РК до підсумкової ПН не оформляється, оскільки в підсумковій ПН будуть відображені дані Z-звіту за цей день; 
  • у різні дні – тоді на дату повернення товару оформляється РК до підсумкової ПН, складеної на дату продажу товару.
Коментарі до матеріалу
Швидка реєстрація
Будьте в курсі змін і актуальних тем, задавайте питання.
Популярне
01.07.2025
Топ-20 новин минулого тижня
Найбільш цікаві новини минулого тижня Унесено зміни до переліку територій бойових дій і ТОТ (текст наказу від 16.06.2025) Грошова компенсація за невикористані щорічні відпустки У Резерв+ з’являться нові можливості отримати автоматичну відстрочку Уряд затвердив зміни до Порядку нарахування Є...
20.05.2025
Актуальні рахунки для сплати податків
Інформація про реквізити рахунків, відкритих для зарахування податків, а також для сплати єдиного внеску Більше за темою: Нова форма ТТН: огляд змін Мікро, мале, середнє чи велике: навіщо треба визначати розмір підприємства Затверджуємо та оновлюємо штатний розпис: правила та нюанси Сп...
17.04.2025
З 16.04.2025 почали діяти терміни зберігання документів щодо військового обліку
Більше за темою: Накази та розпорядження: основні терміни, види і строки зберігання Строки зберігання первинних документів збільшено: чи вплине це на строки давності для перевірок Міністерство юстиції наказом від 14.03.2025 № 748/5 затвердило зміни до Переліку типових документів, що створюють під ...
Нове
01.07.2025
Відповідальність за порушення законодавства про охорону праці
Передбачено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та матеріальну відповідальність у разі порушення працівниками законодавства про охорону праці. Закон від 14.10.1992 № 2694-XII «Про охорону праці» передбачає кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та матеріальну відповідальніст...
01.07.2025
Чи потрібна ФОП електронна трудова книжка
Електронна трудова книжка може спростити процедуру підтвердження стажу та нарахування пенсійних виплат. Більше за темою: Електронні та паперові трудові книжки: що краще обрати та як використовувати Трудова книжка втрачена чи зіпсована: як оформити дублікат Зміни до законодавства про трудові відно...
01.07.2025
Чи припиняються трудові відносини при передачі суб’єкта господарювання
Трудові відносини при передачі суб’єкта господарювання не припиняються, а продовжуються з набувачем. Більше за темою: Правомірність продовження дії строкового трудового договору Чи можна достроково розірвати трудовий договір із практикантом? Зміни до законодавства про трудові відносини в ум...
Кращі матеріали