Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Підсумкова ПН: роз’яснення від податкової

21.01.2020 2310 0 0

З 1 січня 2020 року змінився порядок заповнення підсумкової податкової накладної (далі – ПН). 

Зараз ми поговоримо детальніше про особливості заповнення такої ПН. До речі, уже є й офіційне роз’яснення податкової про заповнення підсумкової ПН, викладене в листі від 28.12.19 р. № 8338/7/99-0-07-03-2-17 (далі – Лист № 8338).

Які саме нововведення з’явилися в заповненні підсумкової ПН? 

Наказом Мінфіну від 17.09.18 р. № 763 були внесені зміни до Порядку, затвердженого наказом Мінфіну від 31.12.15 р. № 1307 (далі – Порядок № 1307), а саме: 

  • з п. 12 прибрали згадку про підсумкові ПН. Тобто тепер у цьому пункті йдеться тільки про порядок заповнення звичайних ПН із типом причини «02», складених на неплатників ПДВ;
  • у п. 14 (тепер тут наведені правила заповнення підсумкових ПН з типом причини «11») додали абзац, згідно з яким таблична частина підсумкових ПН заповнюється за загальними правилами, установленими Порядком № 1307.

Це означає, що тепер у підсумкових ПН у таблиці розділу Б потрібно:

  • заповнювати всі графи (в т. ч. 4, 5, 6 та 7, які раніше не заповнювалися);
  • розшифровувати всю номенклатуру проданих товарів (послуг) із зазначенням їх кількості, ціни, коду УКТЗЕД/ДКПУ. Це випливає також із Листа № 8338.

Які підсумкові ПН потрібно заповнювати за новими правилами?

Застосовувати нові правила оформлення слід до підсумкових ПН, які були складені починаючи з 01.01.20 р. 

Що загрожує платникові ПДВ, якщо він порушить нові правила заповнення підсумкової ПН, тобто заповнюватиме ПН, як і раніше – за групами товарів (послуг), які відповідають певному коду УКТЗЕД/ДКПУ?

Поки що ніяких санкцій за таке порушення не передбачено (ні Податковим кодексом, ні Порядком № 1307). До того ж підсумкова ПН оформляється на кінцевого покупця – неплатника ПДВ, а значить, на її підставі не можна відобразити податковий кредит. Отже, із цим питанням проблем не виникне. 

І наразі можна сказати, що коли підсумкова ПН, оформлена за старими правилами, зареєстрована в ЄРПН і сума податкових зобов’язань нарахована правильно, то жодних проблем у платника ПДВ не має бути.

Проте не виключено, що незабаром з’являться фіскальні роз’яснення ДПС із цього приводу або підсумкові ПН, оформлені за старими правилами, не реєструватимуться в ЄРПН. Тому підсумкові ПН, оформлені починаючи з 01.01.20 р., радимо все ж таки заповнювати за новими правилами. 

У зв’язку із цим нагадаємо, що кількість найменувань поставлених товарів/послуг в одній ПН не може перевищувати 9 999 позицій (пп. 1 п. 16 Порядку № 1307). А якщо номенклатура підсумкової ПН буде більша, доведеться оформити декілька підсумкових ПН.

Також нагадаємо вам загальні правила оформлення підсумкових ПН, які діяли раніше і продовжують діяти зараз.

Правило 1. Для операцій, що обкладаються ПДВ, і операцій, звільнених від обкладення ПДВ, складаються окремі підсумкові ПН.

Правило 2. Якщо протягом дня розрахунки за поставлені товари/послуги проводяться як через РРО, так і через платіжний пристрій (гроші йдуть безпосередньо на поточний рахунок постачальника), то платник ПДВ може складати (ЗІР, категорія 101.16):

  • або окремі підсумкові ПН за показниками кожного РРО або кожного платіжного пристрою;
  • або одну підсумкову ПН за показниками всіх РРО або всіх платіжних пристроїв.

Правило 3. Якщо платник-юрособа не делегував право складати ПН своїм філіям (відокремленим структурним підрозділам), які при розрахунках застосовують РРО, він може складати (Лист № 8338):

  • або окрему підсумкову ПН на кожний РРО, у тому числі розташований у структурному підрозділі (філії);
  • або одну підсумкову ПН на всі РРО, у тому числі розміщені в структурних підрозділах (філіях).

Правило 4. Показники підсумкової ПН можуть бути відкориговані за допомогою розрахунку коригування (далі – РК). Тут діє такий принцип. Якщо продаж і повернення товару відбулися (ЗІР, категорія 101.16):

  • протягом одного дня – РК до підсумкової ПН не оформляється, оскільки в підсумковій ПН будуть відображені дані Z-звіту за цей день; 
  • у різні дні – тоді на дату повернення товару оформляється РК до підсумкової ПН, складеної на дату продажу товару.

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали