Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

ФОП-єдинник отримав кошти за товар на рахунок для власних потреб: як урахувати дохід

Роз’яснення
04.07.2025

Які дії ФОП – платника ЄП (першої – третьої груп), який уклав договір від імені СГ з іншим СГ, але за надані товари (роботи, послуги), отримав кошти на поточний рахунок, що відкритий ним для власних потреб?

Пунктом 10 розд. І Інструкції про порядок відкриття та закриття рахунків користувачам надавачами платіжних послуг з обслуговування рахунків, затвердженої постановою Правління НБУвід 29.07.2022 № 162 (далі – Інструкція № 162), встановлено, що фізична особа відкриває окремі рахунки для здійснення підприємницької, незалежної професійної діяльності та для власних потреб.

Відповідно до абзацу третього п. 24 розд. І Інструкції № 162 забороняється використовувати поточні, платіжні рахунки фізичних осіб, що відкриваються для власних потреб, для проведення операцій, пов’язаних із здійсненням підприємницької та незалежної професійної діяльності. За поточними, платіжними рахунками в національній валюті фізосіб-резидентів здійснюються платіжні операції відповідно до умов договору та вимог законодавства України, які не пов’язані зі здійсненням підприємницької та незалежної професійної діяльності.

Відповідно до п. 291.6 Податкового кодексу (далі – ПК) платники єдиного податку першої – третьої груп повинні здійснювати розрахунки за відвантажені товари (виконані роботи, надані послуги) виключно в грошовій формі – готівковій або безготівковій (у т. ч. з використанням електронних грошей).

Абзацами першим – другим і четвертим п. 296.1 ПК встановлено, що фізособи-підприємці – платники єдиного податку першої та другої груп та платники єдиного податку третьої групи, які не є платниками ПДВ, ведуть облік у довільній формі шляхом помісячного відображення отриманих доходів.

Платники єдиного податку третьої групи (фізособи-підприємці), які є платниками ПДВ, ведуть облік доходів і витрат за типовою формою та в порядку, що встановлені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Облік доходів та витрат може вестися в паперовому та/або електронному вигляді, у тому числі через електронний кабінет.

Доходом фізособи-підприємця – платника єдиного податку (першої – третьої) груп є дохід, зокрема, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій) (пп. 1 п. 292.1 ПК).

Отже, якщо згідно з договором, укладеним від імені суб’єкта господарювання з іншим суб’єктом господарювання, фізособою-підприємцем – платником єдиного податку (першої – третьої груп) за надані товари (роботи, послуги) отримано кошти на поточний рахунок, що відкритий для власних потреб, то такі кошти необхідно врахувати:

1) в обліку доходів (не платники ПДВ) та обліку доходів і витрат (платники ПДВ);

2) під час складання податкової декларації платника єдиного податку – фізичної особи – підприємця за звітний (податковий) період, в якому вони отримані.

ЗІР, категорія 107.01

 

 

Коментарі до матеріалу
Швидка реєстрація
Будьте в курсі змін і актуальних тем, задавайте питання.
Популярне
22.07.2025
Топ-20 новин минулого тижня
Найбільш цікаві новини минулого тижня Унесено зміни до Порядку обчислення середньої зарплати Кабмін оновив правила визначення критичності підприємств для бронювання працівників Верховна Рада схвалила в цілому зміни до ПК щодо квартального податкового розрахунку для ФОП ДПС відповідає на актуальні...
20.05.2025
Актуальні рахунки для сплати податків
Інформація про реквізити рахунків, відкритих для зарахування податків, а також для сплати єдиного внеску Більше за темою: Нова форма ТТН: огляд змін Мікро, мале, середнє чи велике: навіщо треба визначати розмір підприємства Затверджуємо та оновлюємо штатний розпис: правила та нюанси Сп...
21.05.2025
Критично важливі підприємства до 28 травня мають подати відповідні дані: лист Мінекономіки
Більше за темою: Перелік галузевих та регіональних нормативних актів, якими затверджено критерії визнання підприємств критично важливими в особливий період Зарплатні критерії для бронювання працівників: обчислюємо середню зарплату Мінекономіки в листі від 19.05.2025 № 27-11/37509-07 поінформу...
Нове
24.07.2025
Чи підпадають під валютний нагляд операції з експорту (імпорту) товарів між СГ та ФО-нерезидентами
Якщо взаємовідносини між суб’єктами господарської діяльності України і фізособами-нерезидентами, які не є іноземними суб’єктами господарювання, за своєю сутністю є господарською діяльністю, оформлені зовнішньоекономічним договором (контрактом), відповідно до якого проводяться операції з ...
24.07.2025
Підстави для анулювання реєстрації платника ПДВ
Розглянемо підстави для анулювання реєстрації платника ПДВ. Більше за темою: Реєстрація підприємця платником ПДВ та анулювання ПДВ-реєстрації Анулювання статусу єдинника четвертої групи: нова стара практика? Головне управління ДПС у Житомирській області повідомляє, що реєстрація платника ПДВ діє д...
24.07.2025
Документи на товар мають зберігатися в місцях торгівлі
Зберігання первинних документів та ведення обліку товарних запасів є обов’язком кожного суб’єкта господарювання, незалежно від форми власності, організаційно-правової форми чи обраної системи оподаткування. Більше за темою: Додаткова угода про застосування конкретної платформи для обмін...
Кращі матеріали