Більше за темою:
Пунктом 10 розд. І Інструкції про порядок відкриття та закриття рахунків користувачам надавачами платіжних послуг з обслуговування рахунків, затвердженої постановою Правління НБУвід 29.07.2022 № 162 (далі – Інструкція № 162), встановлено, що фізична особа відкриває окремі рахунки для здійснення підприємницької, незалежної професійної діяльності та для власних потреб.
Відповідно до абзацу третього п. 24 розд. І Інструкції № 162 забороняється використовувати поточні, платіжні рахунки фізичних осіб, що відкриваються для власних потреб, для проведення операцій, пов’язаних із здійсненням підприємницької та незалежної професійної діяльності. За поточними, платіжними рахунками в національній валюті фізосіб-резидентів здійснюються платіжні операції відповідно до умов договору та вимог законодавства України, які не пов’язані зі здійсненням підприємницької та незалежної професійної діяльності.
Відповідно до п. 291.6 Податкового кодексу (далі – ПК) платники єдиного податку першої – третьої груп повинні здійснювати розрахунки за відвантажені товари (виконані роботи, надані послуги) виключно в грошовій формі – готівковій або безготівковій (у т. ч. з використанням електронних грошей).
Абзацами першим – другим і четвертим п. 296.1 ПК встановлено, що фізособи-підприємці – платники єдиного податку першої та другої груп та платники єдиного податку третьої групи, які не є платниками ПДВ, ведуть облік у довільній формі шляхом помісячного відображення отриманих доходів.
Платники єдиного податку третьої групи (фізособи-підприємці), які є платниками ПДВ, ведуть облік доходів і витрат за типовою формою та в порядку, що встановлені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Облік доходів та витрат може вестися в паперовому та/або електронному вигляді, у тому числі через електронний кабінет.
Доходом фізособи-підприємця – платника єдиного податку (першої – третьої) груп є дохід, зокрема, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій) (пп. 1 п. 292.1 ПК).
Отже, якщо згідно з договором, укладеним від імені суб’єкта господарювання з іншим суб’єктом господарювання, фізособою-підприємцем – платником єдиного податку (першої – третьої груп) за надані товари (роботи, послуги) отримано кошти на поточний рахунок, що відкритий для власних потреб, то такі кошти необхідно врахувати:
1) в обліку доходів (не платники ПДВ) та обліку доходів і витрат (платники ПДВ);
2) під час складання податкової декларації платника єдиного податку – фізичної особи – підприємця за звітний (податковий) період, в якому вони отримані.
ЗІР, категорія 107.01