Документальне підтвердження ФОП видачі авансу на відрядження працівника
Читайте за темою:
Щоб ФОПу-загальнику документально підтвердити видачу авансу на відрядження найманим працівникам необхідно оформлювати первинні документи, дотримуючися вимог:
- статті 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999 № 996-XIV;
- Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою НБУ від 29.12.2017 № 148
ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ
ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ
від 17.03.2020 р. № 1129/6/99-00-04-06-03-06/ІПК
Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі - Кодекс) розглянула звернення щодо окремих питань формування витрат фізичною особою - підприємцем та з урахуванням фактично викладених обставин, в межах компетенції, повідомляє наступне.
Порядок оподаткування доходів, отриманих фізичною особою - підприємцем від провадження господарської діяльності, крім осіб, що обрали спрощену систему оподаткування, встановлено ст. 177 Кодексу.
Відповідно до п. 177.2 ст. 177 Кодексу об'єктом оподаткування є чистий оподатковуваний дохід, тобто різниця між загальним оподатковуваним доходом (виручка у грошовій та негрошовій формі) і документально підтвердженими витратами, пов'язаними з господарською діяльністю такої фізичної особи - підприємця.
Фізичні особи - підприємці на загальній системі оподаткування зобов'язані вести Книгу обліку доходів і витрат (далі - Книга), у якій за підсумком робочого дня, протягом якого отримано дохід, на підставі первинних документів здійснюються записи лро отримані доходи та документально підтверджені витрати (п. 177.10 ст. 177 Кодексу). ст. 177 Кодексу).
Порядок ведення Книги фізичними особами - підприємцями на загальній системі оподаткування встановлений наказом Міндоходів від 16.09.2013 № 481 (далі - Порядок).
Фізичні особи - підприємці на загальній системі оподаткування у графі 8 фізична ослоьа - підприємець відображає суму фактично понесених інших витрат, безпосередньо пов'язаних з одержанням доходу (п.п. 8 п. 6 Порядку).
Згідно п.п. 5 п. 6 Порядку документами, які підтверджують понесені витрати, безпосередньо повязані з отриманим доходом, є платіжні доручення, квитанція, фіскальний чек, акт закупки (виконаних робіт, наданих послуг) та інші первинні документи, що засвідчують факт оплати товарів, робіт, послуг.
При цьому відповідно до ст. 1 Закону України від 16 липня 1999 року № 996-ХІV «Про бухгалтерскький облік та фінансову звітність в Україні» (далі - Закон № 996), первинний документ - це документ, який містить відомості про господарську операцію.
Згідно з частиною другою ст. 9 Закону № 996 первинні та зведені облікові документи можуть бути складені у паперовій або в електронній формі та повинні мати такі обов'язкові реквізити:
- назву документа (форми);
- дату складання;
- назву підприємства, від імені якого складено документ;
- зміст та обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції;
- посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення;
- особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.
Також слід зазначити, що відповідно до п.3 розділу І Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 29 грудня 2017 року № 148 (далі - Положення № 148), касовий ордер - це первинний документ (прибутковий або видатковий касовий ордер), що застосовується для оформлення надходжень (видачі) готівки з каси.
Видача готівки з кас проводиться за видатковими касовими ордерами (додаток 3) або видаїксними візомостями.
Документи на видачу готівки підписуються керівником і головним бухгалтером або особою, уповноваженою керівником і головним бухгалтером або особою, уповноваженою керівником.
До видаткових ордерів додаються заяви на видачу готівки, розрахунки (п. 26 розділу ІІІ Інструкції № 148).
Враховуючи викладене, з метою документального підтвердження витрат фізичною особою - підприємцем на загальній системі оподаткування у разі видачі авансу на відрядження найманим працівникам рекомендуємо оформляти первинні документи, дотримуючись вимог ст. 9 Закону № 996 та Положення № 148.
Відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
Коментарі до матеріалу