Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Бліцвідповіді на актуальні запитання з ПДВ

Скорочення в таблиці:
ПК
Податковий кодекс;
Наказ № 503 – наказ Мінфіну від 25.05.16 р. № 503«Про затвердження змін до деяких нормативно-правових актів Міністерства фінансів України» (опублікований 01.07.16 р.);
Порядок № 21 – Порядок заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затверджений наказом Мінфіну від 28.01.16 р. № 21;
Порядок № 957 – Порядок заповнення податкової накладної, затверджений наказом Мінфіну від 22.09.14 р. № 957;
Порядок № 1307 – Порядок заповнення податкової накладної, затверджений наказом Мінфіну від 31.12.15 р. № 1307;
ІПН – індивідуальний податковий номер;
ПН – податкова накладна;
РК – розрахунок коригування;
ЄРПН – Єдиний реєстр податкових накладних;
декларація – податкова декларація з ПДВ;
к. д. – календарний день.


п/п

Запитання

Пояснення

1

2

3

1

Чи обкладаються ПДВ суми, отримані платником за рішенням суду у вигляді 3 % річних та інфляційних?

Ні. База обкладення ПДВ операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості.
При цьому до складу договірної вартості не включаються суми неустойки (штрафів та/або пені), 3 % річних та інфляційних, які отримані платником податків у зв'язку з невиконанням або неналежним виконанням контрагентом договірних зобов'язань (п. 188.1 ПК)

2

Який порядок заповнення граф 2 та 3 додатка Д2 до декларації?

Додаток Д2 подається до декларації, де заповнено ряд. 21, тобто є сума від’ємного значення, яка зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного періоду. Нагадаємо, що запитання пов'язане з неправильним формулюванням гр. 2 цього додатка. Так, виходячи з роз'яснень фахівців ДФС, у додатку 2 слід зазначити:
– у гр. 2 – ІПН постачальника (а не покупця, як зазначено у формі). А ось у разі формування від’ємного значення за рахунок ПДВ, сплаченого імпортером при ввезенні товарів, імпортер зазначає свій власний ІПН (ЗІР, категорія 101.20);
– гр. 3 – місяць, у якому виникло від’ємне значення по ПДВ.

Зверніть увагу: Наказом № 503 унесено зміни до форми додатка 2 до декларації. Згідно з цими змінами таблиця додатка 2 міститиме такі реквізити: номер за порядком, місяць, рік виникнення від’ємного значення і його сума. Тобто такого реквізиту, як ІПН, не буде. Зміни, затверджені Наказом № 503, набувають чинності з 01.07.16 р.

3

Підприємство-покупець не включило до податкового кредиту звітного періоду суму ПДВ, зазначену в отриманій від постачальника ПН. Чи може підприємство включити цю суму до податкового кредиту в подальших звітних періодах?

Так. Право включити до податкового кредиту суму ПДВ на підставі отриманої та зареєстрованої в ЄРПН ПН зберігається за покупцем протягом 365 к. д. із дати складання ПН.
Якщо ПН зареєстрована з порушенням установлених строків, тоді суму ПДВ можна буде включити до податкового кредиту не раніше того звітного періоду, у якому ПН була зареєстрована, але все одно в межах 365 к. д. з дати складання такої ПН (п. 198.6 ПК).
При цьому в додатку Д5 таблиці 2 у гр. 3 підприємство зазначає період складання ПН.
Завважимо, що коли покупець хоче відобразити податковий кредит у періоді його виникнення, він може це зробити, подавши уточнюючий розрахунок

4

Чи відображає покупець у декларації дані з РК, який виписаний у зв'язку з поверненням постачальникові товару, пільговуваного згідно зі ст. 197 ПК?

Так, ми вважаємо, що таке коригування має бути відображене в декларації. Правда, виникає запитання: як це зробити? Адже з формулювання рядка 12 і назви таблиці 2 додатка 1 випливає, що в ряд. 12 повинні відображатися коригування придбань за ставками 20 % та 7 %. Проте програма «M.E.Dос» дає можливість відобразити в ряд. 12 декларації і коригування обсягів придбань, і без ПДВ.
Також можна відобразити коригування і в гр. А ряд. 10.3. Але тільки за умови, що обсяги придбань, що підлягають відображенню у цьому рядку за звітний період, перевищують суму коригування (адже показник цього рядка не може бути від’ємним)

5

Чи відображаються в додатку Д1 до декларації дані з РК, який виписаний підприємством до ПН за експортною операцією?

Так. Дані з РК відображаються в таблиці 1 додатка Д1. При цьому сума коригування відображається у графах 4 та 7 таблиці 1 додатка Д1.

Зверніть увагу: графи 5 та 6 таблиці 1 не заповнюються

6

Чи відображається в декларації помилково виписана ПН та РК до неї (у т. ч. і в разі, коли такий РК був оформлений в іншому звітному періоді)?

Ні, згідно з роз'ясненням податківців (ЗІР, категорія 101.20) помилково складена ПН і РК до неї до податкової звітності не включаються і в додатку Д1 не відображаються. Адже господарської операції, яка відображена в помилково виписаній ПН, насправді не було

7

До якого рядка декларації включається ПДВ з ПН, складеної на суму перевищення балансової (залишкової) вартості необоротних
активів над фактичною ціною їх постачання?

Сума ПДВ за такою операцією включається до ряд. 1.1 розд. І «Податкові зобов'язання».
Підстава: пп. 2 п. 3 розд. V Порядку № 21. При цьому обов'язково подається додаток 5 (Д5) до декларації. У гр. 2 таблиці 1 цього додатка платник зазначає власний ІПН.
Причина: при виписуванні ПН за такою операцією в рядках, відведених для покупця, постачальник зазначає власні дані (п. 15 Порядку № 1307)

8

Чи підлягає обов'язковій реєстрації в ЄРПН ПН, яка складена на експортну операцію?

Так, платники податків зобов'язані реєструвати в ЄРПН усі ПН, незалежно від суми ПДВ, зазначеної в них. Причому зареєструвати ПН необхідно протягом 15 к. д., що настають за днем виникнення податкових зобов'язань (п. 201.10 ПК).

Зверніть увагу: у разі несвоєчасної реєстрації «експортних» ПН штрафні санкції згідно з п. 1201.1 ПК не накладаються.
Причина: штрафні санкції застосовуються у разі несвоєчасної реєстрації тільки тих ПН, які підлягають видачі платникам ПДВ. Також у цьому випадку не застосовується й адміністративна відповідальність (за порушення порядку ведення податкового обліку), установлена ст. 1631 КУпАП (ЗІР, категорія 101.30)

9

Як постачальникові виписати ПН, якщо на момент укладення договору покупець мав статус платника ПДВ, а на момент відвантаження (першої події) його ПДВ-реєстрація була анульована?

У цьому випадку постачальник складає ПН на покупця – неплатника ПДВ.
У верхній лівій частині такої ПН у графі «Не підлягає наданню отримувачеві (покупцеві) з причини» ставиться позначка «Х» і зазначається тип причини 02 (п. 8 Порядку № 1307).
У графі «Отримувач (покупець)» зазначається «Неплатник», а в рядку «ІПН отримувача (покупця)» проставляється умовний ІПН «100000000000»

10

Чи виникають у постачальника податкові зобов'язання за операцією, якщо перша
подія (передоплата) відбулася до його реєстрації платником ПДВ?

Ні, право нараховувати податок і складати ПН мають виключно особи, які зареєстровані платниками ПДВ (п. 201.8 ПК).
Аналогічну думку із цього питання висловлюють і податківці (ЗІР, категорія 101.06).
Нагадаємо, що датою виникнення податкових зобов'язань при постачанні товарів/послуг уважається дата першої події: це може бути або отримання передоплати від покупця/замовника, або відвантаження товарів/послуг (п. 187.1 ПК)

11

Чи відображаються в додатку 1 (Д1) до декларації «нульові» РК (складені, наприклад, у зв'язку зі зміною номенклатури товару)?

Ні, згідно з роз'ясненнями податківців (ЗІР, категорія 101.20), якщо в результаті оформлення РК обсяги постачання і, відповідно, сума податкових зобов'язань або податкового кредиту не змінилися, такий РК («нульовий») не відображається в додатку Д1.
Підстава: пп. 8 п. 3, пп. 3–5 п. 4 розд. V Порядку № 21, згідно з якими коригування податкових зобов'язань відображається в рядках 7 та 8 декларації, а податкового кредиту – у рядках 12–15. При цьому обов'язково подається додаток Д1.
Оскільки виписка «нульового» РК не передбачає заповнення вищезгаданих рядків, такий РК не відображається в додатку Д1

12

Чи застосовуються штрафні санкції за несвоєчасну реєстрацію ПН, яка складена на умовне постачання товару?

Ні, не застосовуються.
Пояснення: згідно з п. 1201.1 ПК штрафні санкції накладаються у разі несвоєчасної реєстрації тільки тих ПН, які підлягають видачі платникам ПДВ (ЗІР, категорія 101.30)

13

Як заповнити гр. 1 розд. Б «№ з/п рядка податкової накладної, що коригується» РК, виписаного до ПН, яка була складена до 01.04.16 р.?

У цьому випадку гр. 1 розд. Б РК не заповнюється (ЗІР, категорія 101.07).
Причина: до 01.04.16 р. ПН складалася за формою, затвердженою Порядком № 957. А ця форма не містила графу «№ з/п»

Джерело: http://balance.ua/news/all/post/blico...

Коментарі до матеріалу
Швидка реєстрація
Будьте в курсі змін і актуальних тем, задавайте питання.
Популярне
13.05.2025
Топ-20 новин минулого тижня
Найбільш цікаві новини минулого тижня Держстат планує припинити ЄДРПОУ: розпочато обговорення Внесено зміни до Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації ДПС відповідає на актуальні запитання платників податків: лист від 02.05.2025 Працівникам планують надати прав...
27.02.2025
Зберігання та використання пального на підприємстві у 2025 році: облік, податки та документальне оформлення
Марафон-2025: головні бухгалтерські акценти року У суб'єктів господарювання, які використовують у своїй діяльності транспортні засоби, інші машини та механізми, що споживають пальне, постійно виникають запитання, пов'язані з обліком і документальним оформленням операцій з таким пальним, а також зі з...
05.03.2025
Опубліковано постанову КМУ, якою спрощено процедуру бронювання військовозобов’язаних
Більше за темою: Бронювання працівників: покрокові дії Анулювання бронювання військовозобов’язаних: підстави та умови Звітність із військового обліку та бронювання 5 лютого на сайті Кабміну опубліковано постанову від 28.02.2025 № 233, якою внесено зміни до порядку бронювання війсь...
Нове
15.05.2025
Достроковий вихід на пенсію за віком: нагадує ПФУ
Які категорії працівників мають право на достроковий вихід на пенсію за віком? Більше за темою: Стаж працівників для пільгових пенсій Пенсія за вислугу років та грошова допомога: хто може отримати Перелік осіб, які мають право на дострокову пенсію та умови призначення такої пенсії, визначено ст. 1...
15.05.2025
Стан ринку праці в України: результати опитування від Служби зайнятості
Зібрані дані стануть Дорожньою картою роботи Служби зайнятості на 2025–2026 роки. Державна служба зайнятості презентувала результати одразу двох масштабних досліджень спільно зі швейцарською організацією Helvetas Swiss Intercooperation та Федерацією роботодавців України: «Оцінка ринку...
15.05.2025
Чи має право працівник з інвалідністю відмовитися від відрядження
Плануєте направити працівника з інвалідністю у відряджєення? А якщо він відмовляється? Більше за темою: Направлення у відрядження працівника-дистанційника Чи можна відправити у відрядження сумісника? Працівники зобов'язані працювати чесно і сумлінно, своєчасно і точно виконувати розпорядження робо...
Кращі матеріали