Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Бліцвідповіді на актуальні запитання з ПДВ

Скорочення в таблиці:
ПК
Податковий кодекс;
Наказ № 503 – наказ Мінфіну від 25.05.16 р. № 503«Про затвердження змін до деяких нормативно-правових актів Міністерства фінансів України» (опублікований 01.07.16 р.);
Порядок № 21 – Порядок заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затверджений наказом Мінфіну від 28.01.16 р. № 21;
Порядок № 957 – Порядок заповнення податкової накладної, затверджений наказом Мінфіну від 22.09.14 р. № 957;
Порядок № 1307 – Порядок заповнення податкової накладної, затверджений наказом Мінфіну від 31.12.15 р. № 1307;
ІПН – індивідуальний податковий номер;
ПН – податкова накладна;
РК – розрахунок коригування;
ЄРПН – Єдиний реєстр податкових накладних;
декларація – податкова декларація з ПДВ;
к. д. – календарний день.


п/п

Запитання

Пояснення

1

2

3

1

Чи обкладаються ПДВ суми, отримані платником за рішенням суду у вигляді 3 % річних та інфляційних?

Ні. База обкладення ПДВ операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості.
При цьому до складу договірної вартості не включаються суми неустойки (штрафів та/або пені), 3 % річних та інфляційних, які отримані платником податків у зв'язку з невиконанням або неналежним виконанням контрагентом договірних зобов'язань (п. 188.1 ПК)

2

Який порядок заповнення граф 2 та 3 додатка Д2 до декларації?

Додаток Д2 подається до декларації, де заповнено ряд. 21, тобто є сума від’ємного значення, яка зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного періоду. Нагадаємо, що запитання пов'язане з неправильним формулюванням гр. 2 цього додатка. Так, виходячи з роз'яснень фахівців ДФС, у додатку 2 слід зазначити:
– у гр. 2 – ІПН постачальника (а не покупця, як зазначено у формі). А ось у разі формування від’ємного значення за рахунок ПДВ, сплаченого імпортером при ввезенні товарів, імпортер зазначає свій власний ІПН (ЗІР, категорія 101.20);
– гр. 3 – місяць, у якому виникло від’ємне значення по ПДВ.

Зверніть увагу: Наказом № 503 унесено зміни до форми додатка 2 до декларації. Згідно з цими змінами таблиця додатка 2 міститиме такі реквізити: номер за порядком, місяць, рік виникнення від’ємного значення і його сума. Тобто такого реквізиту, як ІПН, не буде. Зміни, затверджені Наказом № 503, набувають чинності з 01.07.16 р.

3

Підприємство-покупець не включило до податкового кредиту звітного періоду суму ПДВ, зазначену в отриманій від постачальника ПН. Чи може підприємство включити цю суму до податкового кредиту в подальших звітних періодах?

Так. Право включити до податкового кредиту суму ПДВ на підставі отриманої та зареєстрованої в ЄРПН ПН зберігається за покупцем протягом 365 к. д. із дати складання ПН.
Якщо ПН зареєстрована з порушенням установлених строків, тоді суму ПДВ можна буде включити до податкового кредиту не раніше того звітного періоду, у якому ПН була зареєстрована, але все одно в межах 365 к. д. з дати складання такої ПН (п. 198.6 ПК).
При цьому в додатку Д5 таблиці 2 у гр. 3 підприємство зазначає період складання ПН.
Завважимо, що коли покупець хоче відобразити податковий кредит у періоді його виникнення, він може це зробити, подавши уточнюючий розрахунок

4

Чи відображає покупець у декларації дані з РК, який виписаний у зв'язку з поверненням постачальникові товару, пільговуваного згідно зі ст. 197 ПК?

Так, ми вважаємо, що таке коригування має бути відображене в декларації. Правда, виникає запитання: як це зробити? Адже з формулювання рядка 12 і назви таблиці 2 додатка 1 випливає, що в ряд. 12 повинні відображатися коригування придбань за ставками 20 % та 7 %. Проте програма «M.E.Dос» дає можливість відобразити в ряд. 12 декларації і коригування обсягів придбань, і без ПДВ.
Також можна відобразити коригування і в гр. А ряд. 10.3. Але тільки за умови, що обсяги придбань, що підлягають відображенню у цьому рядку за звітний період, перевищують суму коригування (адже показник цього рядка не може бути від’ємним)

5

Чи відображаються в додатку Д1 до декларації дані з РК, який виписаний підприємством до ПН за експортною операцією?

Так. Дані з РК відображаються в таблиці 1 додатка Д1. При цьому сума коригування відображається у графах 4 та 7 таблиці 1 додатка Д1.

Зверніть увагу: графи 5 та 6 таблиці 1 не заповнюються

6

Чи відображається в декларації помилково виписана ПН та РК до неї (у т. ч. і в разі, коли такий РК був оформлений в іншому звітному періоді)?

Ні, згідно з роз'ясненням податківців (ЗІР, категорія 101.20) помилково складена ПН і РК до неї до податкової звітності не включаються і в додатку Д1 не відображаються. Адже господарської операції, яка відображена в помилково виписаній ПН, насправді не було

7

До якого рядка декларації включається ПДВ з ПН, складеної на суму перевищення балансової (залишкової) вартості необоротних
активів над фактичною ціною їх постачання?

Сума ПДВ за такою операцією включається до ряд. 1.1 розд. І «Податкові зобов'язання».
Підстава: пп. 2 п. 3 розд. V Порядку № 21. При цьому обов'язково подається додаток 5 (Д5) до декларації. У гр. 2 таблиці 1 цього додатка платник зазначає власний ІПН.
Причина: при виписуванні ПН за такою операцією в рядках, відведених для покупця, постачальник зазначає власні дані (п. 15 Порядку № 1307)

8

Чи підлягає обов'язковій реєстрації в ЄРПН ПН, яка складена на експортну операцію?

Так, платники податків зобов'язані реєструвати в ЄРПН усі ПН, незалежно від суми ПДВ, зазначеної в них. Причому зареєструвати ПН необхідно протягом 15 к. д., що настають за днем виникнення податкових зобов'язань (п. 201.10 ПК).

Зверніть увагу: у разі несвоєчасної реєстрації «експортних» ПН штрафні санкції згідно з п. 1201.1 ПК не накладаються.
Причина: штрафні санкції застосовуються у разі несвоєчасної реєстрації тільки тих ПН, які підлягають видачі платникам ПДВ. Також у цьому випадку не застосовується й адміністративна відповідальність (за порушення порядку ведення податкового обліку), установлена ст. 1631 КУпАП (ЗІР, категорія 101.30)

9

Як постачальникові виписати ПН, якщо на момент укладення договору покупець мав статус платника ПДВ, а на момент відвантаження (першої події) його ПДВ-реєстрація була анульована?

У цьому випадку постачальник складає ПН на покупця – неплатника ПДВ.
У верхній лівій частині такої ПН у графі «Не підлягає наданню отримувачеві (покупцеві) з причини» ставиться позначка «Х» і зазначається тип причини 02 (п. 8 Порядку № 1307).
У графі «Отримувач (покупець)» зазначається «Неплатник», а в рядку «ІПН отримувача (покупця)» проставляється умовний ІПН «100000000000»

10

Чи виникають у постачальника податкові зобов'язання за операцією, якщо перша
подія (передоплата) відбулася до його реєстрації платником ПДВ?

Ні, право нараховувати податок і складати ПН мають виключно особи, які зареєстровані платниками ПДВ (п. 201.8 ПК).
Аналогічну думку із цього питання висловлюють і податківці (ЗІР, категорія 101.06).
Нагадаємо, що датою виникнення податкових зобов'язань при постачанні товарів/послуг уважається дата першої події: це може бути або отримання передоплати від покупця/замовника, або відвантаження товарів/послуг (п. 187.1 ПК)

11

Чи відображаються в додатку 1 (Д1) до декларації «нульові» РК (складені, наприклад, у зв'язку зі зміною номенклатури товару)?

Ні, згідно з роз'ясненнями податківців (ЗІР, категорія 101.20), якщо в результаті оформлення РК обсяги постачання і, відповідно, сума податкових зобов'язань або податкового кредиту не змінилися, такий РК («нульовий») не відображається в додатку Д1.
Підстава: пп. 8 п. 3, пп. 3–5 п. 4 розд. V Порядку № 21, згідно з якими коригування податкових зобов'язань відображається в рядках 7 та 8 декларації, а податкового кредиту – у рядках 12–15. При цьому обов'язково подається додаток Д1.
Оскільки виписка «нульового» РК не передбачає заповнення вищезгаданих рядків, такий РК не відображається в додатку Д1

12

Чи застосовуються штрафні санкції за несвоєчасну реєстрацію ПН, яка складена на умовне постачання товару?

Ні, не застосовуються.
Пояснення: згідно з п. 1201.1 ПК штрафні санкції накладаються у разі несвоєчасної реєстрації тільки тих ПН, які підлягають видачі платникам ПДВ (ЗІР, категорія 101.30)

13

Як заповнити гр. 1 розд. Б «№ з/п рядка податкової накладної, що коригується» РК, виписаного до ПН, яка була складена до 01.04.16 р.?

У цьому випадку гр. 1 розд. Б РК не заповнюється (ЗІР, категорія 101.07).
Причина: до 01.04.16 р. ПН складалася за формою, затвердженою Порядком № 957. А ця форма не містила графу «№ з/п»

Джерело: http://balance.ua/news/all/post/blico...

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали