Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Зарплати бюджетників у лютому виростуть: кому і на скільки підвищать

07.02.2019 2429 2 0



З початку року передбачено збільшення мінімальної зарплати і доходів бюджетників - лікарів, вчителів, працівників культури і спорту. І оскільки оклади і ставки працівників бюджетної сфери збільшилися з 1 січня, то вже в лютому вони отримають вищі зарплати за перший місяць цього року.

Коли зростає базова ставка, автоматично збільшується зарплата всім бюджетникам

Нагадаємо: всі оклади і ставки працівників бюджетної сфери формуються за єдиною тарифною сіткою, яка розділяє фахівців на 25 розрядів - в залежності від кваліфікації та посади.

Наприклад, ректор і проректор вузу - це 22 - 24-й тарифні розряди, учитель і викладач - 10 - 14-й, науковці галузевих академій наук - 11-19-й, головлікар лікарні - від 14-го до 18-го тарифного розряду. Хірурги, анестезіологи, сімейні лікарі - 10 -14-й.

Технічні службовці (експедитори, товарознавці, касири, інспектори, табельщики, стенографісти, секретарі, діловоди, архіваріуси, креслярі, паспортисти і так далі) відносяться до 4 - 6-го тарифного розряду.

Представники робітничих професій, які виконують кваліфіковані роботи (столяри, слюсарі, електрики, техніки, електромеханіки, електромонтери, оператори копіювальних апаратів і комп'ютерів, лісники, рибоводи, водії, дозиметристи), мають 2 - 5-й тарифні розряди.

Менше всіх отримує некваліфікований персонал, що відноситься до 1 - 2-го тарифних розрядів. Це гардеробники, кур'єри, підсобні робітники, вантажники, сторожі, прибиральниці, швейцари, ліфтери, контролери ...

Але найголовніше, ставка для кожного розряду визначається виходячи з базової ставки працівника першого розряду. А точніше, розраховується шляхом множення базової ставки на підвищувальний коефіцієнт (див. нижче таблицю 1).

Так ось, ще в 2017 році уряд прийняв постанову «Деякі питання оплати праці працівників бюджетних установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери», яка прив'язала базову ставку бюджетників до прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 1 січня поточного року.

Працює це просто: виростає прожитковий мінімум - збільшується і базова ставка. Значить, автоматично збільшуються зарплати всіх бюджетників.

У 2018 році базова ставка (вона ж прожитковий мінімум для працездатних осіб) становила тисячу сімсот шістьдесят два гривні. Але протягом минулого року цей прожитковий мінімум для працездатних осіб ріс і до початку 2019 го зріс до 1921 гривні. Відповідним чином збільшилася базова ставка. Тобто оклади і ставки всіх працівників бюджетної сфери (див. нижче таблицю 2).

Людині, яка відпрацювала повний місяць, не можна заплатити менше мінімальної зарплати

Втім, в цій райдужній картині не обійшлося і без ложки дьогтю. Спочатку передбачалося, що ставка працівника 1-го розряду буде дорівнювати мінімальній зарплаті, але потім вирішили обійтися тільки прожитковим мінімумом. Проблема полягає в тому, що прожитковий мінімум істотно менше мінімальної зарплати, яка з 1 січня 2019 року зросла з 3723 гривень до 4173 гривень.

У підсумку вийшло, що гола ставка бюджетників, які займають посади з числа перших дванадцяти розрядів, в 2019 році буде нижчим мінімальної зарплати.

Але ж за нашим законодавством людині, яка відпрацювала повний робочий місяць і виконала всі покладені норми, не можна заплатити менше мінімальної зарплати - 4173 гривень.

Тому у нас в країні склалася парадоксальна ситуація, коли бюджетні установи змушені дотягувати доплатами і надбавками зарплати як молодшого, так і середнього персоналу хоча б до мінімального рівня.

Через це зарплати двірників, ліфтерів і касирів практично зрівнялися з зарплатами медсестер і вихователів. І що з цим робити, влада поки не вирішили. Рятуються надбавками і підвищеннями. Та й то мізерними.

Окремо варто розповісти про оплату в сфері освіти. Так, в 2018 році уряд заходився покращувати грошове забезпечення педагогів. Спочатку влада постановою від 14 грудня 2016 року збільшили тарифні розряди для педагогів на два пункти. І якщо раніше педагогічні посади відповідали 8-12-му розряду, то тепер вони відповідають 10-14-му.

Потім 11 січня 2018 року Кабінет міністрів прийняв ще одну постанову «Про підвищення оплати праці педагогічних працівників», яке на 10 відсотків підвищило посадові оклади педагогів. Але тільки тих, оплата праці яких здійснюється за рахунок освітньої субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам. Уточнимо, що до них відносяться майже всі види установ, що дають середню освіту.

Оплата праці інших педагогічних працівників - дошкільної, позашкільної, професійно-технічної, вищої освіти та інших установ освіти - здійснюється за рахунок або тільки місцевого, або виключно державного бюджету. І з 1 січня 2018 року вони не потрапили під заплановане підвищення посадових окладів. Однак та ж постанова Кабінету міністрів дала їм надію на підвищення зарплати - з 1 вересня 2018 року, оскільки наказувала «... Міністерству освіти і науки спільно з Міністерством фінансів розглянути питання про підвищення з 1 вересня 2018 року оплати праці інших категорій педагогічних і науково-педагогічних працівників».

У вересні 2018 року Міністерство фінансів подивилося до держбюджету, опитало місцеві органи виконавчої влади та видало резолюцію: «Грошей немає». Тому 10-процентного підвищення працівникам садочків, технікумів, вузів в минулому році так і не послідувало.

Підвищення зарплат держслужбовцям в 2019 році не передбачено

Що стосується сфери охорони здоров'я, то зараз в країні йде реформа, яка передбачає перехід до сімейної терапії. Сенс її простий: «гроші ходять за пацієнтом». З яким лікарем людина підпише декларацію, тому й став робити фінансування з бюджету.

За прогнозами Міністерства охорони здоров'я, після повноцінного запровадження в дію медичної реформи українські лікарі отримуватимуть заробітну плату в проміжку від десяти до ста тисяч гривень на місяць - залежно від кількості пацієнтів, які підписали з ними декларацію, і фінансової політики медустанови, на яке надходять бюджетні гроші .

Також на розмір зарплати впливають такі фактори, як тарифні розряди лікарів, тривалість страхового стажу.

Держава встановила базовий тариф на одного пацієнта, який зараховується в зарплату лікаря, в розмірі 370 гривень на рік. Також для кожної вікової групи пацієнтів застосовують підвищувальний коефіцієнт.

Для вікової категорії від народження до п'яти років цей коефіцієнт «4», і лікар отримує 1480 гривень за кожного такого пацієнта.

Для пацієнтів від шести до сімнадцяти років використовується коефіцієнт «2,2». За таких дітей держава платить 814 гривень.

Для вікової категорії від 18 до 40 років встановлений коефіцієнт «1» - 370 гривень.

За пацієнтів у віці від 40 до 64 років встановлений коефіцієнт «1,2». Лікарю нараховується 444 гривні.

Для літніх пацієнтів, старше шістдесяти чотирьох років, застосовується коефіцієнт «2». За кожного такого хворого передбачена виплата в розмірі 740 гривень.

Фахівці говорять про те, що багато працівників бюджетних комунальних поліклінік після введення в дію реформи почали отримувати заробітну плату меншу за мінімальну. Така ситуація виникає через недостатню кількість оформлених декларацій.

Ще одна проблема полягає в тому, що, крім закріплених пацієнтів, лікарі також займаються лікуванням тих громадян, які приписані до поліклініки, але не уклали договори. За такого пацієнта держава оплачує 240 гривень на рік. Але при цьому навантаження на фахівця значно зростає.

Також через недостатню кількість зареєстрованих договорів є ризик скорочення кількості лікарів в медустановах.

Не можна не згадати ще про одну проблему, яка виникла не в бюджетному секторі, однак з бюджетними грошима. Йдеться про зарплати держслужбовців. Так, в 2019 році уряд вирішив заморозити стрімке підвищення зарплат держслужбовців. Щоб вони не сильно тікали вперед у порівнянні з бюджетниками.

У прикінцевих положеннях закону про Держбюджет на 2019 рік вказано, що передбачено в 2019-му для визначення посадових окладів, зарплати, грошового забезпечення працівників державних органів як розрахункова величина застосовується прожитковий мінімум для працездатних осіб, встановлений на 1 січня ... 2018 року. Тобто вони будуть такими ж, як в минулому році, - підвищення зарплат держслужбовцям в 2019 році не передбачається.

Таблиця 1

1 из 1

Таблиця 2

1 из 1

fakty.ua

Коментарі до матеріалу

Відсортовано: по часу за популярністю

Всього коментарів 2

Кращі матеріали