Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Кримінальна відповідальність за ухилення від сплати податків: у БЕБ обговорили законодавчі новації

21.02.2025

У Бюро економічної безпеки відбувся круглий стіл на тему: «Ухилення від сплати податків чи оптимізація: специфіка розслідувань податкових злочинів, європейський досвід протидії та особливості притягнення до кримінальної відповідальності».

У заході взяли участь представники Американської торговельної палати, Асоціації «Укртютюн», Асоціації дистрибʼюторів України, Європейської Бізнес Асоціації, Федерації роботодавців України та Торгово-промислової палати. Також до зустрічі долучились фахівці Державного податкового університету, Державного торговельно-економічного університету та Київського національного економічного університету імені Вадима Гетьмана. 

Під час круглого столу учасники обговорили особливості притягнення до відповідальності за ухилення від сплати податків, європейський досвід протидії цій категорії злочинів, а також законодавчі пропозиції Бюро щодо зміни санкції ст. 212 Кримінального кодексу (далі – КК). 

За словами заступника Директора БЕБ Андрія Пащука, Рекомендації Ради Організації економічного співробітництва та розвитку (ОЕСР) стосовно уникнення та ухилення від сплати податків, а також  щодо десяти глобальних принципів боротьби з податковою злочинністю передбачають удосконалення норм національного законодавства в частині посилення відповідальності за економічні правопорушення. 

Крім того, в контексті європейської інтеграції Україна взяла зобов'язання щодо повного узгодження національного законодавства із законодавством ЄС, що своєю чергою вимагатиме внесення змін до КК, які охоплюватимуть у тому числі й  правопорушення, що посягають на фінансові інтереси ЄС.

Водночас аналітики БЕБ фіксують тенденцію на збільшення виявлених ризиків саме у податковій сфері: з 814 минулого року до 1 323 цьогоріч. 

«Звісно це потенційні ризики, однак тенденція на збільшення їх обсягів потребує відповідної комплексної реакції. Зокрема й змін в законодавчій площині. Зауважу, що найбільше ризиків аналітики Бюро виявляють у сплаті податку на додану вартість», – зазначив під час виступу Пащук. 

Серед законодавчих змін, які пропонують фахівці Бюро, посилення кримінальної відповідальності за ухилення від сплати податків. Йдеться, в першу чергу, про збільшення суми штрафів. Станом на сьогодні вони значно нижчі ніж розміри завданої бюджету шкоди, за умови якої настає кримінальна відповідальність. 

Цей підхід вже підтримали всі профільні органи та наукова спільнота. Своєю чергою представники бізнесу та громадськості наголошують на тому, що не проти таких новацій, якщо вони відбуватимуться паралельно з активною протидією тіньовому сектору економіки. 

Також під час дискусії присутні обговорили особливості аналітичної роботи БЕБ та результати розслідувань за фактами ухилення від сплати податків. Так, у 2024 році детективи повідомили про підозру 177 особам у вчиненні кримінальних правопорушень передбачених статтею 212 КК. До бюджету відшкодовано 5,3 млрд грн. 

Нагадаємо, Планом заходів з виконання Програми Організації економічного співробітництва та розвитку для України передбачено, що БЕБ є органом, що відповідальний за забезпечення узгодження національного законодавства з положеннями десяти глобальних принципів боротьби з податковою злочинністю та рекомендації Ради ОЕСР стосовно уникнення та ухилення від сплати податків.

БЕБ


Приєднуйтесь до Uteka у Telegramm

Коментарі до матеріалу
Швидка реєстрація
Будьте в курсі змін і актуальних тем, задавайте питання.
Популярне
08.07.2025
Топ-20 новин минулого тижня
Найбільш цікаві новини минулого тижня Уряд пропонує розшири категорії громадян, які мають право на відстрочку Держпраці перевірятиме роботодавців на предмет мобінгу: законопроєкт підписаний ДПС відповідає на актуальні запитання платників податків: лист від 27.06.2025 Які податки планує збільшити ...
20.05.2025
Актуальні рахунки для сплати податків
Інформація про реквізити рахунків, відкритих для зарахування податків, а також для сплати єдиного внеску Більше за темою: Нова форма ТТН: огляд змін Мікро, мале, середнє чи велике: навіщо треба визначати розмір підприємства Затверджуємо та оновлюємо штатний розпис: правила та нюанси Сп...
17.04.2025
З 16.04.2025 почали діяти терміни зберігання документів щодо військового обліку
Більше за темою: Накази та розпорядження: основні терміни, види і строки зберігання Строки зберігання первинних документів збільшено: чи вплине це на строки давності для перевірок Міністерство юстиції наказом від 14.03.2025 № 748/5 затвердило зміни до Переліку типових документів, що створюють під ...
Нове
11.07.2025
Підстави та наслідки припинення громадянства України
Громадянство України може припинятися лише за визначеними законодавством підставами. Примусове набуття громадянами України, які проживають на ТОТ, громадянства росії, не визнається Україною та не є підставою для втрати українського громадянства. Громадянство України може припинятися лише за визначен...
11.07.2025
Перехід на чотириденний робочий тиждень можливий у мирні часи – Державна служба зайнятості
Поки що чотириденний робочий тиждень в Україні можливий у форматі локальних домовленостей. Говорити про перехід України на чотириденний робочий тиждень під час війни було б дивно. Українці – або у війську, або для війська. Ринок праці також перейшов на військові рейки, ухвалено спеціальний Зак...
10.07.2025
Мінагрополітики запускає проєкт HONOR: агрокооперація малих виробників
Взято курс на інтеграцію з європейським простором і Спільною аграрною політикою ЄС. Кооперативи – одна з перевірених європейських практик сталого розвитку сільських територій, яку ми прагнемо адаптувати до українських реалій. Більше за темою: Створення та реєстрація сільськогосподарськог...
Кращі матеріали