Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Кримінальна відповідальність за ухилення від сплати податків: у БЕБ обговорили законодавчі новації

21.02.2025

У Бюро економічної безпеки відбувся круглий стіл на тему: «Ухилення від сплати податків чи оптимізація: специфіка розслідувань податкових злочинів, європейський досвід протидії та особливості притягнення до кримінальної відповідальності».

У заході взяли участь представники Американської торговельної палати, Асоціації «Укртютюн», Асоціації дистрибʼюторів України, Європейської Бізнес Асоціації, Федерації роботодавців України та Торгово-промислової палати. Також до зустрічі долучились фахівці Державного податкового університету, Державного торговельно-економічного університету та Київського національного економічного університету імені Вадима Гетьмана. 

Під час круглого столу учасники обговорили особливості притягнення до відповідальності за ухилення від сплати податків, європейський досвід протидії цій категорії злочинів, а також законодавчі пропозиції Бюро щодо зміни санкції ст. 212 Кримінального кодексу (далі – КК). 

За словами заступника Директора БЕБ Андрія Пащука, Рекомендації Ради Організації економічного співробітництва та розвитку (ОЕСР) стосовно уникнення та ухилення від сплати податків, а також  щодо десяти глобальних принципів боротьби з податковою злочинністю передбачають удосконалення норм національного законодавства в частині посилення відповідальності за економічні правопорушення. 

Крім того, в контексті європейської інтеграції Україна взяла зобов'язання щодо повного узгодження національного законодавства із законодавством ЄС, що своєю чергою вимагатиме внесення змін до КК, які охоплюватимуть у тому числі й  правопорушення, що посягають на фінансові інтереси ЄС.

Водночас аналітики БЕБ фіксують тенденцію на збільшення виявлених ризиків саме у податковій сфері: з 814 минулого року до 1 323 цьогоріч. 

«Звісно це потенційні ризики, однак тенденція на збільшення їх обсягів потребує відповідної комплексної реакції. Зокрема й змін в законодавчій площині. Зауважу, що найбільше ризиків аналітики Бюро виявляють у сплаті податку на додану вартість», – зазначив під час виступу Пащук. 

Серед законодавчих змін, які пропонують фахівці Бюро, посилення кримінальної відповідальності за ухилення від сплати податків. Йдеться, в першу чергу, про збільшення суми штрафів. Станом на сьогодні вони значно нижчі ніж розміри завданої бюджету шкоди, за умови якої настає кримінальна відповідальність. 

Цей підхід вже підтримали всі профільні органи та наукова спільнота. Своєю чергою представники бізнесу та громадськості наголошують на тому, що не проти таких новацій, якщо вони відбуватимуться паралельно з активною протидією тіньовому сектору економіки. 

Також під час дискусії присутні обговорили особливості аналітичної роботи БЕБ та результати розслідувань за фактами ухилення від сплати податків. Так, у 2024 році детективи повідомили про підозру 177 особам у вчиненні кримінальних правопорушень передбачених статтею 212 КК. До бюджету відшкодовано 5,3 млрд грн. 

Нагадаємо, Планом заходів з виконання Програми Організації економічного співробітництва та розвитку для України передбачено, що БЕБ є органом, що відповідальний за забезпечення узгодження національного законодавства з положеннями десяти глобальних принципів боротьби з податковою злочинністю та рекомендації Ради ОЕСР стосовно уникнення та ухилення від сплати податків.

БЕБ


Приєднуйтесь до Uteka у Telegramm

Коментарі до матеріалу
Швидка реєстрація
Будьте в курсі змін і актуальних тем, задавайте питання.
Популярне
06.05.2025
Топ-20 новин минулого тижня
Найбільш цікаві новини минулого тижня Прийнято закон щодо обміну інформацією та призупинення дії трудового договору Класифікатор професій та кваліфікаційні характеристики об'єднали з Реєстром кваліфікацій: підписано Закон До ДПС будуть подавати інформацію про банківські рахунки не тільки СГД, а та...
10.02.2025
У Верховній Раді зареєстровано законопроєкт про підвищення мінімальної зарплати, пенсій та прожиткового мінімуму
Більше за темою: Мінімальна зарплата та прожитковий мінімум – 2025: які розміри та на що вплинуть Розмір мінімальної заробітної плати Парламентарі подали законопроєкт № 12462, яким передбачається підвищення прожиткового мінімуму, мінімальної зарплати та мінімальної пенсії за віком у 202...
27.02.2025
Зберігання та використання пального на підприємстві у 2025 році: облік, податки та документальне оформлення
Марафон-2025: головні бухгалтерські акценти року У суб'єктів господарювання, які використовують у своїй діяльності транспортні засоби, інші машини та механізми, що споживають пальне, постійно виникають запитання, пов'язані з обліком і документальним оформленням операцій з таким пальним, а також зі з...
Нове
05.05.2025
Які документи потрібно перевірити при купівлі будинку у фізособи
Купівля-продаж житлового будинку – це важливий юридичний процес, який вимагає нотаріального посвідчення. Відповідно до Закону від 02.09.1993 № 3425-XII «Про нотаріат» та чинного Порядку вчинення нотаріальних дій для законності угоди та захисту прав сторін необхідно підготувати відп...
05.05.2025
Сервіси ЕКА інтегровано в Дія.Бізнес
ЕКА – це приватне акціонерне товариство, яка страхує експортні контракти, гарантує повернення кредитів і захищає інвестиції. Її інструменти допомагають підприємцям зменшити ризики під час роботи з іноземними партнерами та залучати фінансування на розвиток. Для підтримки українського бізнесу і...
05.05.2025
Юрособа із запізненням змінила договір про постачання газу після придбання нерухомості у фізособи: що вирішив суд щодо сплати боргу
ТОВ «ЧернівціГазЗбут» звернулося до суду з позовом до споживача природного газу про стягнення 15 942 грн заборгованості. Позивач зазначав, що у період з серпня 2020 року по березень 2021 року відповідач не здійснював оплату за постачання природного газу, внаслідок чого утворився борг. С...
Кращі матеріали