Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Працівники по всьому світу йдуть на фріланс і тимчасові контракти

Редакція

18.10.2017 129 0 0

Нестандартні форми зайнятості стають популярнішими в усьому світі, включно з Україною, однак з ними залишаються пов'язані ризики більш низьку оплату праці, зниження рівня продуктивності і соціального захисту. За оцінками Міжнародної організації праці (МОП), в світі частка таких працівників уже перевищує 50%.

Зараз головним викликом для світового ринку праці стає нестандартна зайнятість, в той час як проблема безробіття поступово відходить на другий план.

Основні труднощі, з якими стикаються такі працівники, - це низька оплата праці, відсутність соціального захисту і знижена продуктивність.

Відповідно до класифікації МОП, близько половини всіх трудящих в світі працює поза стандартних трудових відносин з роботодавцем. Тільки 25% працівників трудяться на постійних контрактах, інші є самозайнятими (їх 35%), 13% працюють за тимчасовими контрактами або контрактами з фіксованим терміном, а 12,3% зайняті в неформальному секторі.

У європейських країнах, де основним видом нестандартної зайнятості є тимчасовий контракт, максимальне число таких працівників (понад 20%) зафіксовано в Польщі, Іспанії, Португалії, на Кіпрі і в Нідерландах, а мінімальне - в Норвегії (менше 5%).

Найбільші темпи приросту числа нестандартно зайнятих демонструє Ірландія - там їх кількість потроїлася за останні десять років. Майже вдвічі за той же термін частка таких працівників зросла на Мальті і в Словаччині.

У країнах Азії в середньому частка нестандартної зайнятості ще вище - від 24% на Філіппінах до 67% у В'єтнамі.

Поки нестандартна зайнятість програє традиційної по зарплатах, говорить Джонсон. Так, за його словами, тимчасові працівники отримують на 15 - 55% менше колег з постійними контрактами. Доходи неформально зайнятих ще нижче - вони відрізняються від офіційних зарплат на 43 - 65%. В результаті, за даними МОП, серед формально влаштованих в розвинених країнах бідність не перевищує 12% - а для неформально зайнятих і зайнятих на тимчасову роботу може доходити до 35%.

При цьому нетрадиційні форми зайнятості також відстають від стандартних і в продуктивності. Крім того, оскільки в середньому повноцінну соціальний захист серед працюючих в рамках нестандартних трудових відносин отримує меншість, в цілому для цього сегмента населення вище ймовірність травм і захворювань.

Втім, зростання нестандартної зайнятості підтверджує як інтерес до неї з боку роботодавців, так і достатню продуктивність таких працівників для кожної конкретної фірми: в умовах ненульовий безробіття припускати відсутність у роботодавців альтернативи не доводиться.

Джерело: https://www.segodnya.ua/

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали