Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Які документи потрібно перевірити при купівлі будинку у фізособи

Роз’яснення
05.05.2025

Купівля-продаж житлового будинку – це важливий юридичний процес, який вимагає нотаріального посвідчення. Відповідно до Закону від 02.09.1993 № 3425-XII «Про нотаріат» та чинного Порядку вчинення нотаріальних дій для законності угоди та захисту прав сторін необхідно підготувати відповідний пакет документів.

Посвідчення договорів купівлі-продажу нерухомості (включаючи об’єкти незавершеного будівництва) здійснюється за місцем розташування нерухомого майна, місцем реєстрації юридичної особи або місцем проживання фізичної особи – сторони договору.

Перелік документів визначається індивідуально залежно від складу учасників угоди, наявності малолітніх дітей, кількості співвласників, сімейного стану продавця тощо. Якщо від імені сторони діє представник, необхідно подати нотаріально посвідчену довіреність із чітким зазначенням повноважень на укладення угоди.

Основний перелік документів

1. Документи, що посвідчують особу сторін договору

Встановлення особи здійснюється за паспортом громадянина України або за іншим документом, що посвідчує особу, національним паспортом іноземця або документом, що його замінює, посвідченням особи з інвалідністю чи учасника Другої світової війни, посвідченням, виданим за місцем роботи фізичної особи. Звертаємо увагу, що посвідчення водія, особи моряка, члена екіпажу, особи з інвалідністю чи учасника Другої світової війни, посвідчення, видане за місцем роботи фізичної особи, не можуть бути використані громадянином України для встановлення його особи під час укладення правочинів.

2. Реєстраційний номер облікової картки платника податків (РНОКПП)

Обидві сторони мають надати ідентифікаційний код, крім випадків, коли фізична особа відмовилася від нього з релігійних переконань та має відповідну відмітку у паспорті.

3. Правовстановлюючі документи на житловий будинок

Продавець має підтвердити право власності на будинок, надавши один із таких документів:

  • договір купівлі-продажу, дарування, міни;
  • свідоцтво про право на спадщину;
  • рішення суду про визнання права власності;
  • державний акт на право власності на земельну ділянку (якщо будинок розташований на приватизованій землі);
  • свідоцтво про придбання майна на аукціоні.

Якщо державну реєстрацію права власності проведено без видачі правовстановлюючого документа, підтвердження відбувається на підставі даних з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

4. Технічний паспорт на об’єкт нерухомості

Важливо, щоб площа об’єкта у технічному паспорті відповідала правовстановлюючим документам. Якщо таких відомостей немає, вони отримуються державним реєстратором із Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва.

Нотаріус обов’язково перевіряє, чи не накладено на будинок обтяжень (іпотеки, арешти тощо).

Якщо документи містять суперечливу інформацію або недостатньо даних, нотаріус може запросити додаткові довідки у відповідних органах.

Додаткові документи (за потреби):

1. Довідка про відсутність заборгованості за комунальні послуги.

Хоча не є обов’язковою, покупець може вимагати підтвердження відсутності боргів.

2. Дозвіл органів опіки та піклування.

Якщо серед власників є неповнолітні або недієздатні особи, необхідний дозвіл від органів опіки.

3. Свідоцтво про шлюб/розірвання шлюбу, згода другого з подружжя

Якщо будинок придбано в шлюбі, потрібна нотаріальна згода другого з подружжя на продаж.

4. Оцінка майна

Для визначення ринкової вартості будинку необхідний звіт про оцінку нерухомості, особливо якщо угода передбачає сплату податків.

5. Довідка про зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб або заява про наявність/відсутність малолітніх та неповнолітніх дітей.

Звертаємо увагу, що при посвідченні правочину стосовно об’єкта житлової нерухомості та/або земельної ділянки, на якій розміщений такий об’єкт, відчужувач цього майна подає заяву про наявність/відсутність у малолітніх та неповнолітніх дітей, недієздатних чи обмежено дієздатних осіб прав користування цим майном. З метою перевірки наявності/відсутності таких прав нотаріус має право додатково витребовувати від фізичних та юридичних осіб відповідні відомості та документи.

6. Якщо будинок розташований на приватизованій земельній ділянці, потрібен документ, що підтверджує права на неї. Якщо на неприватизованій – то документ про присвоєння кадастрового номера.

7. Заява учасників спільної часткової власності про відмову від здійснення права переважної купівлі частки майна, що продається, або письмове повідомлення усіх інших учасників спільної часткової власності (як фізичних, так і юридичних осіб) про свій намір продати свою частку іншій особі - у разі продажу частки у праві власності на нерухоме майно.

Детальний перелік документів, необхідних для нотаріального посвідчення угоди про відчуження нерухомості, можна уточнити у державній нотаріальній конторі або приватного нотаріуса.

Підготовка документів до нотаріального посвідчення договору купівлі-продажу житлового будинку – відповідальний процес, що вимагає уваги до деталей. Завчасна перевірка та збирання всіх необхідних документів допоможе уникнути затримок та забезпечить законність угоди.

Інформація станом на 02.05.2025.

Мін’юст

Коментарі до матеріалу
Швидка реєстрація
Будьте в курсі змін і актуальних тем, задавайте питання.
Популярне
20.05.2025
Топ-20 новин минулого тижня
Найбільш цікаві новини минулого тижня Прийнято Закон щодо поновлення перебігу позовної давності Мінфін оприлюднив проєкти професійних стандартів «Головний бухгалтер бюджетної установи» та «Бухгалтер бюджетної установи» ДПС відповідає на актуальні запитання платників податкі...
27.02.2025
Зберігання та використання пального на підприємстві у 2025 році: облік, податки та документальне оформлення
Марафон-2025: головні бухгалтерські акценти року У суб'єктів господарювання, які використовують у своїй діяльності транспортні засоби, інші машини та механізми, що споживають пальне, постійно виникають запитання, пов'язані з обліком і документальним оформленням операцій з таким пальним, а також зі з...
05.03.2025
Опубліковано постанову КМУ, якою спрощено процедуру бронювання військовозобов’язаних
Більше за темою: Бронювання працівників: покрокові дії Анулювання бронювання військовозобов’язаних: підстави та умови Звітність із військового обліку та бронювання 5 лютого на сайті Кабміну опубліковано постанову від 28.02.2025 № 233, якою внесено зміни до порядку бронювання війсь...
Нове
23.05.2025
Виключати з реєстру відомості про підсанкційного бенефіціара не можна – Верховний Суд
Верховний Суд висловив позицію стосовно того, що державний реєстратор повинен відмовити у проведенні реєстраційної дії щодо зміни кінцевого бенефіціарного власника юридичної особи з підсанкційної особи на іншу, якщо новий кінцевий бенефіціарний власник юридичної особи вже зареєстрований за законодав...
23.05.2025
Штраф за відсутність документів у рейсових автобусах: що вирішив суд
Постанова про накладення адміністративно-господарського штрафу визнана правомірною. Сума штрафних санкцій склала 34 000 грн. Укртрансбезпека інформує про судову практику Верховного Суду у справах щодо оскарження штрафів за порушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті. Суть справи Під час...
23.05.2025
Боротьба з легалізацією коштів: викрито мережу з оборотом 764 млн грн
Завершено досудове розслідування щодо керівників великих мереж роздрібної торгівлі, які надавали послуги з ухилення від сплати податків та легалізації коштів, одержаних злочинним шляхом. Детективи Головного підрозділу детективів Бюро економічної безпеки України завершили досудове розслідування щод...
Кращі матеріали