Більше за темою:
Зміна цільового використання земельної ділянки: коли це обов’язково
Зміна цільового призначення ділянки чи її приєднання до меж населеного пункту коштує від 3 000 до 50 000 доларів. Така ціна вирішення питання у будівельній сфері сьогодні в Україні. Маніпуляції з містобудівними умовами та обмеженнями (МУО) – одна з ключових корупційних схем у сфері будівництва і більше ніж 60% корупційних проявів в ній відбувається на рівні органів місцевого самоврядування.
Про це повідомила голова Комітету ВР з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку і містобудування, очільниця партії «Слуга Народу» Олена Шуляк під час вебінару, організованому Конфедерацією будівельників України (КБУ) та юридичною компанією SEMPRA LAW.
За її словами, нині 90 % містобудівної документації ухвалюється за зачиненими дверима – без жодного натяку на реальний громадський контроль. Більше того, 64,7 % зловживань відбуваються на рівні органів місцевого самоврядування. Як свідчить статистика КБУ, корупційних проявів на рівні забудовника і рівні органів державної влади сумарно не більше 12 %.
До основних корупційних ризиків сьогодні відносяться:
Маніпуляції з містобудівними умовами та обмеженнями (МУО) – одна з ключових корупційних схем у сфері будівництва, вважає Шуляк. За її словами, ці документи вже давно перетворилися з офіційної формальності на товар, який має чітку тіньову ціну. Так, вартість отримання дозвільної документації – від 5 % до 15 % вартості проєкту. Але місцеві корупціонери, констатувала нардепка, встановили власні «цінники»: зміна цільового призначення ділянки чи її приєднання до меж населеного пункту коштує від 3 000 до 50 000 доларів.
«Корупція у містобудуванні роками впевнено займає перше місце серед найбільш прибуткових тіньових схем країни. Вона впевнена – без радикального перезавантаження законодавства, без прозорих і повністю цифровізованих процедур усі наші зусилля виглядають як спроба пофарбувати аварійний будинок у яскраві кольори. І, до слова, законопроєкт № 5655 мав зламати хребет цій «машині», – переконана Олена Шуляк.
Для усунення корупційних ризиків потрібні як законодавчі так і інституційні зміни. Йдеться про:
«Не можна нехтували роллю громадськості у боротьбі з корупцією в містобудуванні, тож у цьому контексті дуже важливим є активна участь у громадських слуханнях та обговорення містобудівної документації, здійснення громадського контролю за діяльністю органів місцевого самоврядування, а також повідомлення про факти корупції правоохоронним органам», – резюмувала Олена Шуляк.
«Слуга Народу»
Приєднуйтесь до Uteka у Telegramm