Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Грант на розвиток садівництва, ягідництва та виноградарства: оформлення без помилок

Роз’яснення

15.11.2024 64 0 0

Постановою КМУ від 21.06.2022 № 738 «Деякі питання надання грантів бізнесу»  (далі – Постанова № 738) затверджено Порядок надання грантів для створення або розвитку садівництва, ягідництва та виноградарства. Відповідно до зазначеної постанови, отримувачі грантів розробляють проєкти висадки насаджень та подають заяви через Єдиний державний вебпортал електронних послуг.

В ході реалізації даного Порядку надання грантів для створення або розвитку садівництва, ягідництва та виноградарства, виникають ряд типових помилок та запитань зі сторони підприємств, які бажають взяти участь у даній програмі. Проаналізувавши помилки та питання, що найчастіше лунають ми спробуємо відповісти.

Під час опрацювання заяв на отримання грантів для створення або розвитку садівництва, ягідництва та виноградарства члени робочої групи перевіряють проєкти висадки насаджень на відповідність критеріїв, зазначених у п. 10 Порядку, затвердженого наказом Мінагрополітики від 12.07.2022 № 447, що зареєстрований в Міністерстві юстиції 19.07.2022 за № 801/38137.

Під час опрацювання проєктів висадки насаджень, типовими помилками є невідповідність критеріям по зрошенню, водозабору та мінімальній кількості садивного матеріалу.

Щодо зазначення у проєкті висадки насаджень інформації про викорчування існуючих насаджень    

Гранти надаються для висадки та облаштування нового саду, ягіднику, винограднику.

Для отримання гранту отримувач подає заяву та додає до неї скановану копію проєкту висадки насаджень та проєкту зрошення, розроблених відповідно до встановлених вимог.

Оскільки гранти надаються для висадки та облаштування саме нових насаджень, у випадку, якщо на земельній ділянці (земельних ділянках), на яких планується висадка насадження, на дату подання заяви наявні існуючі насадження, така інформація має бути відображена у проєкті разом із зазначенням інформації щодо проведення робіт з їх викорчування на місці створення майбутніх нових насаджень.

Чому зрошення є обовязковим 

Для плодово-ягідних рослин, на відкритому грунті та закритому (теплиць) як і для більшості рослин вода є одним з головних факторів нормального росту, розвитку і плодоношення. У зв'язку з ростом посушливості кліматичних умов у зонах ведення промислового садівництва, інтенсивні сади можуть давати максимальні врожаї лише в умовах зрошення.

Зрошення сприяє регулюванню повітряного і температурного режимів грунту та пригрунтового шару повітря, створює оптимальні умови для розвитку і плодоношення плодово-ягідних культур, які використовують грунтову вологу з різним ступенем інтенсивності.

У свою чергу, недолік вологи значно знижує продуктивність рослин, призводить до їх передчасного старіння. Плодово-ягідні культури, які не отримали протягом теплого сезону необхідної кількості вологи, страждають від морозів, гірше плодоносять на наступний рік. Тому стабільне зрошення надасть змогу отримати плоди та ягоди відповідної якості, що сприятиме їх подальшій повній реалізації.

Наявність системи зрошення при закладанні плодово-ягідних насаджень є одним із показників забезпечення ефективного використання грантової підтримки. Адже хороші врожаї можна отримати лише в умовах зрошення.

Чи потрібно вказувати джерело водозабору? 

Так, адже наявність водозабору є обов’язковим критерієм. Водозабір – це гідротехнічна споруда, що здійснює забір води з джерела живлення (ріки, озера, водосховища, свердловини та ін) з метою подачі необхідної кількості води певної якості (питної, виробничої, сільськогосподарської та ін.). Визначення джерела водозабору є важливою складовою системи зрошення. Це можуть бути річки, озера, ставки, водосховища, підземні води та інші доступні джерела води, дозвіл на користування якими оформлений відповідним чином. Джерело водозабору необхідне для впевненості, що система зрошення після висадки насаджень буде працювати та насадження будуть забезпечені вологою.

Чому при розробці проєкту потрібно враховувати критерії щодо мінімальної кількості садивного матеріалу? 

Мінімальна кількість садивного матеріалу, вказана у додатку 2 до Порядку, розрахована на основі інтенсивної технології вирощування відповідних культур та ефективності використання садивного матеріалу на 1 га задля забезпечення продуктивності насаджень та рентабельності виробництва.

Щодо кількості робочих місць для створення або розвитку садівництва, ягідництва та виноградарства 

З 1 липня 2022 року стартувала нова урядова програма «єРобота». Урядова грантова програма «єРобота» передбачає підтримку малого і середнього бізнесу. Основною метою даної програми є створення нових робочих місць. Серед її переваг – можливість для кожного бажаючого створити чи розвивати власний бізнес за напрямками «Своя справа», «Свій сад», «Своя теплиця», «Новий рівень».

З метою забезпечення надання грантів суб’єктам господарювання для створення або розвитку тепличного господарства та створення або розвитку садівництва, ягідництва та виноградарства, Урядом прийнято постанову КМУ від 21.06.2022 № 738 «Деякі питання надання грантів бізнесу», якою затверджено Порядок надання грантів для створення або розвитку садівництва, ягідництва та виноградарства (далі – Постанова № 738, Порядок).

Вимоги щодо кількості робочих місць, які має створити грантоотримувач, або залучити до роботи у фермерському господарстві нових членів господарств, визначено додатком 1 до Порядку надання грантів для створення або розвитку садівництва, ягідництва та виноградарства, затвердженого Постановою № 738. Зокрема, визначено кількість працюючих на 25 гектарах в залежності від найменування культури:

  • постійно працюючих – від 5 до 10 осіб;
  • сезонних працівників – від 125 до 425 осіб.

Працевлаштування здійснюється:

  • постійних працівників – на стадії висадки насаджень;
  • сезонних працівників – протягом п'ятирічного періоду після завершення висадки насаджень в сумарній кількості сезонних працівників згідно з додатком 1.

Звертаємо увагу, що кількість постійних та сезонних робочих місць, визначених у додатку 1 Порядку, вказано із розрахунку на 25 га площ насаджень.

Для прикладу: для висадки яблунь на площі 25 га необхідно створити 6 постійних та 250 сезонних робочих місць. Це означає, що на площі 1 га насаджень яблунь необхідно створити 1 постійне та 10 сезонних робочих місць.

Отримувач зобов’язується створити робочі місця та працевлаштувати на них осіб на повну тривалість робочого дня із встановленням заробітної плати таким особам у розмірі, не меншому ніж встановлений законодавством мінімальний розмір заробітної плати, що підтверджується сплатою єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування за заробітною платою, нарахованою особам, з якими трудові договори було укладено протягом відповідного строку, у розмірі, не меншому ніж розмір єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, розрахований з мінімальної заробітної плати.

За підсумками реалізації проєкту висадки насаджень отримувач зобов’язується:

  • створити нові робочі місця у кількості згідно з додатком 1 для постійно працюючих (на стадії висадки насаджень) і сезонних (протягом п'ятирічного періоду після завершення висадки насаджень в сумарній кількості сезонних працівників згідно з додатком 1) працівників, що підтверджується копією поданого до органів ДПС податковим розрахунком сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску за останні звітні періоди;
  • провадити підприємницьку діяльність з дати закінчення проекту висадки насаджень протягом не менше п’яти років та здійснювати протягом п’яти років з дати початку провадження діяльності до державного бюджету платежі у вигляді сплати податків та зборів, зокрема пов’язаних з працевлаштуванням працівників відповідно до проєкту висадки насаджень.

Довідково: ч. 2 ст. 2 КЗпП передбачено, що працівники реалізують право на працю шляхом укладення трудового договору про роботу на підприємстві, в установі, організації або з фізичною особою. Відповідно до ч. 1 ст. 21 КЗпП трудовим договором є угода між працівником і власником підприємства, установи, організації або уповноваженим ним органом чи фізичною особою, за якою працівник зобов’язується виконувати роботу, визначену цією угодою, а власник підприємства, установи, організації або уповноважений ним орган чи фізична особа зобов’язується виплачувати працівникові заробітну плату і забезпечувати умови праці, необхідні для виконання роботи, передбачені законодавством про працю, колективним договором і угодою сторін.

Щодо зазначення показників розділу «Використання гранту» у заяві на отримання гранту на сад 

Для отримання гранту отримувач подає заяву, у якій, серед іншого, заявник зобов’язаний зазначити наступну інформацію:

  • сума запиту гранту (грн);
  • частка власних та/або кредитних коштів у проєкті висадки насаджень (грн);
  • загальна вартість проєкту висадки насаджень з урахуванням коштів гранту (грн).

Звертаємо увагу, що під час зазначення вищевказаних відомостей на порталі «Дія» цифрові показники округлюються (відповідно до математичних правил округлення) до 1 (одиниці).

Таким чином, при заповненні заяви необхідно брати до уваги, що загальна вартість проєкту висадки насаджень з урахуванням коштів гранту, зазначена у заяві, не може бути більшою, ніж загальна вартість проєкту висадки насаджень, зазначена у кошторисній документації.

Щодо зазначення строку права користування земельними ділянками під насадженнями 

Гранти надаються для висадки та облаштування нового саду, ягіднику, винограднику (далі – насадження) на земельній ділянці або на суміжних земельних ділянках площею від 1 до 25 гектарів.

При цьому, реалізацію проєкту висадки насаджень отримувач повинен здійснювати на землях, на які право власності та/або користування підтверджено належними правовстановлюючими документами на строк не менше семи років на дату подання заяви.

Для отримання гранту отримувач подає заяву, яка формується отримувачем засобами порталу «Дія» у довільній формі, придатній для сприйняття її змісту, відповідно до відомостей, передбачених у додатку 3 до Постанови № 738.

Згідно з додатком 3 у заяві для фізичних осіб – підприємців та отримувачів, які мають статус юридичних осіб, зазначаються відомості, зокрема, щодо кадастрового номеру земельної ділянки (ділянок), на яку (які) право власності та/або користування підтверджено належними правовстановлюючими документами та строк оренди землі (за наявності).

Звертаємо увагу отримувачів, що у випадку, якщо для висадки насаджень буде використовуватись декілька земельних ділянок і строки користування ними відрізнятимуться, то у такому випадку під час заповнення заяви на порталі «Дія» у відповідній графі необхідно зазначати найменший строк користування (оренди тощо).

Мінагрополітики


Приєднуйтесь до Uteka у Telegramm

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали