Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Держпраці: відповіді на актуальні питання

10.07.2019 2103 0 0

Хто має право на тимчасове заступництво (замісництво)?

Порядок оформлення та оплати тимчасового заступництва регламентується роз’ясненням Держком¬праці СРСР і Секретаріату ВЦРПС від 29.12.65 р. № 30/39 «Про порядок оплати тимчасового заступництва» (далі – Роз’яснення № 30/39).
Згідно з Роз’ясненням № 30/39 тимчасовим заступництвом вважається виконання службових обов’язків за посадою тимчасово відсутнього працівника, коли це викликано виробничою необхідністю. Тимчасове виконання обов’язків за посадою відсутнього працівника покладається на іншого працівника наказом (розпорядженням) по підприємству, установі або організації. Працівнику, що заміщує, виплачується різниця між його фактичним окладом (посадовим, персональним) і посадовим окладом працівника, якого він заміщує (без персональної надбавки), якщо працівник, що заміщує, не є штатним заступником або помічником відсутнього працівника (за відсутності посади заступника). 

У випадках, коли керівник має кілька помічників, штатним заступником вважається перший, старший помічник.

Призначення працівника виконуючим обов’язки за вакантною посадою не допускається. Це можливо лише за посадою, призначення на яку здійснюється вищим органом управління. У такому випадку керівник підприємства, установи, організації протягом місяця з дня призначення працівника виконуючим обов’язки має подати до вищого органу управління документи для його затвердження на посаді. Зазначений орган у місячний строк має розглянути це питання та повідомити керівника про результати (п. 2 Роз’яснення № 30/39).

Працівник обіймає посаду заступника головного лікаря. Чи вважається робота на 0,25 ставки за посадою лікаря-хірурга роботою за суміщенням чи це збільшення обсягу виконуваних робіт?

Постановою Ради Міністрів СРСР від 04.12.81 р. № 1145 «Про порядок і умови суміщення професій (посад)» та Інструкцією щодо застосування постанови Ради Міністрів СРСР від 4 грудня 1981 р. 
№ 1145 «Про порядок і умови суміщення професій (посад)», затвердженою постановою Держкомпраці СРСР, Мінфіну СРСР і ВЦРПС від 14.05.82 р. № 53-ВЛ, передбачено порядок і умови суміщення професій (посад), розширення зон обслуговування або збільшення обсягу виконуваних робіт і виконання обов’язків тимчасово відсутнього працівника.

Під розширенням зон обслуговування або збільшенням обсягу виконуваних робіт мається на увазі виконання поряд зі своєю основною роботою, обумовленою трудовим договором, додаткового обсягу робіт за однією і тією самою професією чи посадою.

Суміщення професій (посад) – це виконання працівником поряд зі своєю основною роботою, обумовленою трудовим договором, додаткової роботи за іншою професією, посадою (у межах робочого часу за основною роботою). Суміщення передбачає, що суміщувана посада (робоче місце за відповідною професією) є у штатному розкладі, але залишається вакантною. За відсутності вакансії встановити доплату за суміщення неможливо. Тобто, якщо працівник обіймає посаду заступника головного лікаря, отримана ним зарплата в розмірі 0,25 посадового окладу лікаря-хірурга вважається доплатою за суміщення.

Чи необхідно попередити працівника про припинення виконання робіт на 0,25 ставки посадового окладу лікаря-хірурга?

Згідно з ч. 3 ст. 32 КЗпП про зміну істотних умов праці (систем та розмірів оплати праці, пільг, режиму роботи, встановлення або скасування неповного робочого часу, суміщення професій, зміну розрядів 
і найменування посад тощо) працівнику мають повідомити не пізніше ніж за два місяці.

Увага! Так само працівника треба проінформувати про припинення суміщення, якщо воно було встановлено на невизначений строк.

Чи можна робити записи до трудової книжки про суміщення?

Унесення до трудової книжки відомостей про суміщення Інструкцією, затвердженою спільним наказом Мінпраці, Мін’юсту і Мінсоцзахисту від 29.07.93 р. № 58, не передбачено, але прямо не заборонено. Тому в деяких випадках у трудовій книжці можна зробити запис про суміщення професій (посад), якщо працівник, наприклад, працює за суміщенням на такій посаді, яка дає йому право на пенсію за віком на пільгових умовах.

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали