Звітність із військового обліку та бронювання
Механізм організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів на підприємствах урегульовано постановою КМУ від 30.12.2022 № 1487 (далі – Постанова № 1487). Роботодавцям потрібно знати та враховувати особливості та строки звітування з військового обліку та бронювання. Тож у статті розкажемо, які звіти та іншу документацію (інформацію) повинні подавати підприємства територіальним центрам комплектування та соціальної підтримки (далі – ТЦК та СП) та яка відповідальність загрожує роботодавцям за їх неподання.
Звітність із військового обліку
Насамперед слід зазначити, що підприємства, установи та організації (далі – підприємства) ведуть персональний військовий облік призовників, військовозобов’язаних та резервістів відповідно до п. 34 Порядку, затвердженого Постановою № 1487 (далі – Порядок № 1487).
Під час прийняття працівників на роботу роботодавці перевіряють наявність військово-облікового документа у призовників, військовозобов’язаних та резервістів, доводять до їхнього відома Правила військового обліку під особистий підпис тощо.
Крім того, роботодавці повинні подавати до ТЦК та СП:
- зведений список громадян, які підлягають взяттю на військовий облік призовників, – раз на рік;
- відомість про наявність і технічний стан транспортних засобів (далі – ТЗ) i техніки – двічі на рік;
- повідомлення різного виду – за потреби.
Подання зведеного списку громадян
Зведений список громадян, які підлягають взяттю на військовий облік призовників, подається за формою додатка 6 до Порядку № 1487.
Список подається підприємствами, незалежно від підпорядкування і форм власності, закладами освіти, виконавчими органами сільських, селищних, міських рад у строк до 1 грудня. Про це ми писали у консультації «До 1 грудня подаємо списки працівників, що підлягають приписці до призовних дільниць».
2025 року список подаватиметься щодо громадян 2008 року народження, адже до нього включаються всі юнаки, яким у рік взяття на військовий облік виповнюється 17 років, незалежно від громадянства, відбування покарання в установах виконання покарань, стану здоров'я, постійного чи тимчасового проживання (роботи, навчання).
Крім того, до списку включаються громадяни старшого призовного віку, які не перебувають на військовому обліку. Їхній рік народження зазначається у графі 2.
Чи установлено відповідальність за неподання списку?
Так, згідно з п. 87 Порядку № 1487 за неподання списку громадян, які підлягають взяттю на військовий облік призовників, до районних (міських) ТЦК та СП посадові особи підприємств несуть адміністративну відповідальність. Зокрема, як передбачено ст. 2101 КУпАП, за таке порушення під час особливого періоду (у період дії воєнного стану) керівник підприємства має сплатити штраф у розмірі від 300 до 500 НМДГ (від 5 100 до 8 500 грн).
Подання відомості про ТЗ
Відомість про наявність і технічний стан транспортних засобів i техніки, а також про громадян, які працюють на підприємстві, в установі та організації на таких транспортних засобах i техніці (далі – Відомість), подається за формою додатка 1 до Положення про військово-транспортний обов’язок, затвердженого постановою КМУ від 28.12.2000 № 1921 (далі – Положення № 1921).
На цю тему читайте в консультации «Подаємо до ТЦК інформацію про транспорт!».
Відомість подається підприємствами незалежно від форми власності за наявності на обліку ТЗ і техніки або змін у їх якісному чи кількісному стані в строк до 20 червня та до 20 грудня (тобто не пізніше 19 червня та 19 грудня). Як бачимо, ідеться лише про юросіб, фізособи-підприємці Відомість не подають.
Подання цієї звітності – це так званий військово-транспортний обов’язок, передбачений ст. 6 Закону від 21.10.1993 № 3543-XII «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» (далі – Закон № 3543). Порядок виконання такого обов’язку визначено в Положенні № 1921, у п. 15 якого продубльовано норму щодо подання такої інформації.
У чому полягає військово-транспортний обов’язок?
Цей обов’язок полягає в задоволенні ТЗ і технікою усіх типів і марок вітчизняного та іноземного виробництва на особливий період потреб:
- ЗСУ та інших військових формувань;
- правоохоронних органів спеціального призначення;
- органів Держспецзв’язку та Держспецтрансслужби.
Майте на увазі! Відомість подається лише за наявності на обліку в підприємства ТЗ і техніки. Якщо їх немає, незаповнену («порожню») Відомість подавати не потрібно. |
Як заповнюється Відомість?
Пункти 1–4 заповнити не складно, адже вони містять інформацію, якою наповнюється будь-яка звітність.
У пункті 5 наводиться перелік ТЗ і техніки. Особливістю його заповнення є зазначення в графі 7 таблиці цього пункту залишкової (балансової) вартості ТЗ, доцільно станом на останню дату балансу, що передувала поданню Відомості.
У пунктах 6 та 7 відображаються дані:
- про наявну металеву тару та заправний інвентар;
- ремонтні можливості підприємства, а також кількість наявних водіїв (операторів, машиністів), які працюють на підприємстві, у тому числі військовозобов’язаних.
Чи передбачено відповідальність за неподання Відомості?
Як установлено п. 18 Положення № 1921, представники ТЦК та СП мають право раз на рік перевіряти на підприємствах мобілізаційну готовність транспорту й техніки, призначених для задоволення військових потреб. Та оскільки згідно з п. 5 Положення № 1921 посадові особи несуть відповідальність за невиконання або неналежне виконання військово-транспортного обов’язку, за неподання, несвоєчасне подання Відомості та за будь-які інші порушення військово-транспортного обов’язку до керівника підприємства в особливий період може бути застосований адміністративний штраф у розмірі від 2 000 до 3 500 НМДГ (от 34 000 до 59 500 грн) (ст. 2101 КУпАП).
Подання документів за потреби
У разі потреби до ТЦК та СП подаються різні повідомлення. Розглянемо їх докладніше.
1. Повідомлення про призначення, звільнення (увільнення) керівника та посадових осіб державного органу, органу місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації, відповідальних за організацію та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів, подається за формою додатка 1 до Порядку № 1487 (див. тут).
Його мають подавати держоргани (крім СБУ, Служби зовнішньої розвідки), органи місцевого самоврядування (далі – ОМС), підприємства в семиденний строк із дати видання наказу про призначення або звільнення (увільнення) керівників та інших осіб підприємства, відповідальних за організацію та ведення військового обліку.
2. Повідомлення про зміну облікових даних за формою, наведеною в додатку 4 до Порядку № 1487, подається:
- у разі прийняття на роботу (навчання), звільнення з роботи, завершення навчання або відрахування із закладу освіти. (див. тут). Його мають подавати держоргани, ОМС, підприємства в семиденний строк із дня видання наказу про прийняття на роботу (навчання), звільнення з роботи, завершення навчання або відрахування із закладу освіти;
- у разі зміни прізвища, власного імені та по батькові (за наявності), реквізитів паспорта громадянина України, адреси задекларованого/зареєстрованого місця проживання, сімейного стану, освіти, місця роботи та посади. Його мають подавати держоргани, ОМС, підприємства в п’ятиденний строк із дня подання відповідних документів (або відображення в електронній формі інформації, що міститься в таких документах, які можуть пред’являтися (надаватися) з використанням мобільного застосунку порталу «Дія»).
3. Повідомлення про зміну облікових даних за формою додатка 4 до Порядку № 1487 подається у разі зміни прізвища, власного імені та по батькові (за наявності), реквізитів паспорта громадянина України, адреси задекларованого/зареєстрованого місця проживання, сімейного стану, освіти, місця роботи та посади.
Його мають подавати держоргани, ОМС, підприємства в п’ятиденний строк із дня подання відповідних документів (або відображення в електронній формі інформації, що міститься в таких документах, які можуть пред’являтися (надаватися) з використанням мобільного додатка порталу «Дія»).
4. Повідомлення про відповідні зміни подається в довільній формі керівниками підприємств, ТЗ і техніка яких призначені для задоволення потреб військових формувань на особливий період, у семиденний строк.
Повідомлення має містити інформацію:
- про зміну найменування підприємства або форми власності;
- відправлення ТЗ і техніки в інші регіони або за межі території України на тривалий час;
- передання права власності на ТЗ і техніку іншим юрособам або громадянам у довгострокову оренду (лізинг);
- початок застави ТЗ або техніки;
- інші випадки, коли унеможливлюється передання ТЗ і техніки військовим формуванням.
Чи передбачено відповідальність за неподання перелічених повідомлень?
Керівники юридичних осіб, які не подають вчасно до ТЦК та СП вищевказаних повідомлень, під час особливого періоду підлягають адміністративній відповідальності на підставі ст. 2101 КУпАП – у вигляді штрафу в розмірі від 2 000 до 3 500 НМДГ (от 34 000 до 59 500 грн).
Звітність із бронювання
Закон № 3543 установлює правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні, визначає засади організації цієї роботи, повноваження органів державної влади, інших держорганів, ОМС, а також обов’язки підприємств незалежно від форми власності, повноваження і відповідальність посадових осіб та обов’язки громадян щодо здійснення мобілізаційних заходів.
Відповідно до ст. 24 Закону № 3543 бронювання військовозобов’язаних, які перебувають у запасі, здійснюється в мирний та у воєнний час з метою забезпечення функціонування органів державної влади, інших держорганів, ОМС, а також підприємств в особливий період.
Звіт за переліками посад і професій (річний)
Як зазначено в ч. 2 ст. 25 Закону № 3543, порядок та організація бронювання, критерії, перелік посад і професій, а також обсяги бронювання військовозобов’язаних визначаються цим Законом та нормативно-правовими актами КМУ, прийнятими на його виконання.
Процедуру бронювання за переліками посад і професій урегульовано:
1) Порядком бронювання військовозобов’язаних за органами державної влади, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування та підприємствами, установами і організаціями на період мобілізації та на воєнний час, затвердженим постановою КМУ від 04.02.2015 № 45, з грифом обмеження «ДСК» (для службового користування) (далі – Порядок № 45);
2) розпорядженням КМУ від 18.03.2015 № 493-р «Про затвердження переліків посад і професій, що підлягають бронюванню на період мобілізації та на воєнний час» (далі – Розпорядження № 493).
Згідно з Порядком № 45 бронюванню підлягають військовозобов’язані, які працюють:
- в органах державної влади, інших держорганах, ОМС;
- на підприємствах, яким установлено мобілізаційні завдання (замовлення).
Отже, у разі відповідності критеріям бронювання військовозобов’язаних, установленим у додатку 6 до Порядку № 45, та перелікам посад і професій військовозобов’язаних, затвердженим Розпорядженням № 493, органи державної влади, інші держоргани, ОМС, а також підприємства, яким установлено мобілізаційні завдання (замовлення), можуть здійснювати бронювання військовозобов’язаних працівників на підставі Порядку № 45.
Оскільки ці документи містять гриф «Для службового користування», у відкритому доступі їх не знайти.
Звіт про чисельність працюючих і військовозобов’язаних, які заброньовані згідно з переліками посад і професій, подається переліченими органами та підприємствами за формою, наведеною в Порядку № 45 (за отриманням форми звертайтеся до ТЦК та СП), раз на рік. Термін подання уточнюється в ТЦК та СП, але сам звіт складається станом на 1 січня.
Нагадаємо: підприємства зобов’язані вести військовий облік призовників, військовозобов’язаних та резервістів із числа працюючих, здійснювати заходи щодо бронювання військовозобов’язаних на період мобілізації та в особливий період і подавати звітність із цих питань відповідним органам державної влади, іншим держорганам та ОМС (абзац тринадцятий ч. 1 ст. 21 Закону № 3543).
Тож посадові особи, винні в порушенні законів України та інших нормативно-правових актів із питань мобілізації, а також громадяни за невиконання своїх обов’язків щодо мобілізації несуть відповідальність згідно із законом (ч. 2 ст. 26 Закону № 3543).
Штраф за порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію в особливий період сягає від 2 000 до 3 500 НМДГ (от 34 000 до 59 500 грн) (ст. 2101 КУпАП).
Коментарі до матеріалу