До якого числа потрібно подавати звіт про заброньованих та чи подавати такий звіт, якщо бронювання здійснювалося через Дію?
Запитання - відповідь
Підприємства, установи та організації (далі – підприємство), які виробляють товари, виконують роботи чи надають послуги, необхідні для забезпечення потреб ЗСУ, інших військових формувань, або які визначені критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період та мають заброньованих працівників, повинні подавати Звіт про чисельність військовозобов’язаних, які заброньовані (далі – Звіт).
Форму Звіту наведено в додатку 6 до Порядку бронювання військовозобов’язаних під час воєнного стану, затвердженого постановою КМУ від 27.01.2023 № 76 (далі – Порядок бронювання № 76).
Відповідно до п. 16 цього Порядку Звіт подається до 10-го числа місяця, що настає за звітним кварталом:
- центральним органам виконавчої влади, що здійснюють керівництво ЗСУ, іншими військовими формуваннями (Міноборони), утвореними відповідно до законів, СБУ або Мінстратегпрому – підприємствами, які здійснюють виробництво товарів, виконання робіт, надання послуг, необхідних для забезпечення потреб ЗСУ, інших військових формувань;
- центральному органу виконавчої влади, який забезпечує формування та/або реалізує державну політику у відповідній сфері, відповідній обласній, Київській та Севастопольській міській держадміністрації (військовій адміністрації в разі її утворення), Секретаріатові КМУ, органам, які здійснюють управління державним майном, що забезпечує діяльність відповідно Президента України, ВРУ та КМУ, - підприємствами, які визначені критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період. Щоб краще зрозуміти, див. таблицю-підказку у статті «Порядок подання Звітів про чисельність військовозобов’язаних, які заброньовані: таблиця-підказка».
Увага! Звіт подається до 10-го числа місяця, що настає за звітним кварталом, тобто за ІІІ квартал 2024 р. – до 10 жовтня. |
Звіт складають станом на 1-ше число місяця, що настає за звітним кварталом, тобто звіт за ІІІ квартал – станом на 1 жовтня (п. 14 Порядку бронювання № 76).
До Звіту включають зведені показники підприємства та підпорядкованих йому структурних підрозділів і філій незалежно від їх місцезнаходження (п. 15 Порядку бронювання № 76).
Більше інформації про порядок бронювання військовозобов’язаних працівників ви знайдете тут Бронювання працівників: покрокові дії див. у статті «Бронювання працівників: покрокові дії».
Чіткої відповіді на запитання, чи подавати Звіт про заброньованих працівників, якщо бронювання здійснювалося засобами Порталу «Дія», на сьогодні немає. Деякі фахівці стверджують, що в такому разі Звіт не подається, оскільки це не передбачено Порядком бронювання, затвердженим постановою КМУ від 05.06.2024 № 650.
Крім того, як зауважено в листі Мінекономіки від 29.08.2024 № 2704-20/64638-09, згідно з примітками 2 та 3 до Звіту (додаток 6):
- у таблиці не зазначається чисельність військовозобов’язаних, заброньованих відповідно до переліків посад і професій військовозобов’язаних, які підлягають бронюванню на період мобілізації та на воєнний час, затверджених Розпорядженням № 493;
- у графі «Чисельність військовозобов’язаних, які заброньовані» зазначається чисельність військовозобов’язаних, яким видано витяг з наказу Мінекономіки про бронювання військовозобов’язаного.
На підставі цих норм Мінекономіки зробило такий висновок.
Оскільки в разі бронювання через Портал «Дія» витягів з наказу Мінекономіки не видають, то й до Звіту такі заброньовані не мають потрапляти.
Тобто юридична особа, яка забронювала працівників через «Дію», може ризикнути та не подавати Звіт щодо таких заброньованих, посилаючись на згаданий лист. Але майте на увазі: у листі, як завжди, зазначено, що він не є нормативним документом та має рекомендаційний характер.
На думку автора, зважаючи на ситуації з практики, радимо подати цей Звіт щоб не втратити відповідний статус юридичної особи для можливості бронювання, адже думку з цього приводу не висловлювали, насамперед, в Міноборони.
Отже, якщо підприємство, яке забронювало працівників через «Дію», зважаючи на лист Мінекономіки, вирішило не подавати Звіт про таких заброньованих, то краще йому не ризикувати, а звернутися з письмовим запитом з цього питання безпосередньо до Міноборони.
Про Бронювання працівників через Портал «Дія» читайте у статті «Бронювання працівників через Портал «Дія».
Коментарі до матеріалу