Перенесення робочого дня 31 грудня на вихідний
Практична ситуація
Чи можливо перенести робочий день (31.12.2024) на вихідний під час війни та чи повинні працівники відпрацьовувати цей день?
Нагадаємо, що з 24.12.2023 р. ст. 67 КЗпП щодо перенесення робочих днів на вихідні зазнала змін згідно із Законом від 22.11.2023 № 3494-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо впорядкування надання та використання відпусток, а також інших питань».
Раніше передбачалося, що не пізніше ніж за три місяці КМУ рекомендує керівникам підприємств переносити робочі на найближчі вихідні, після чого роботодавець мав право не пізніше ніж за два місяці видавати розпорядчий документ про перенесення. Але ця норма під час воєнного стану не застосовувалася, а з грудня 2023 року вона була виключена.
На сьогодні частина четверта ст. 67 КЗпП передбачає, що «перенесення вихідних та робочих днів, крім випадків, установлених цим Кодексом, визначається трудовим та/або колективним договором». Йдеться про випадки, коли святковий або неробочий день збігається з вихідним днем. У такому разі, як передбачає частина третя ст. 67 КЗпП, вихідний переноситься на наступний після святкового або неробочого день. Але ця норма в період дії воєнного стану не застосовується згідно Законом від 15.03.2022 № 2136-ІХ «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану».
Тобто на сьогодні будь-яке перенесення вихідних та робочих днів визначається трудовим та/або колективним договором. У разі відсутності в них відповідного положення таке перенесення здійснюється за наказом роботодавця, погодженим із первинною профспілкою (профспілковим представником), а в разі їх відсутності – з уповноваженими представниками (представником) працівників.
Отже, роботодавець має право перенести робочий день на будь-який інший вихідний день (як правило, на суботу, оскільки неділя вважається загальним вихідним днем), якщо таку можливість передбачено колективним чи трудовим договором. Але якщо це не враховано у відповідних документах, то роботодавець має право перенести робочий день на вихідний, видавши відповідний наказ (див. зразок), попередньо погодивши перенесення з профспілкою або уповноваженим представником колективу.
А чи потрібно працівникам відпрацьовувати перенесений день? Потрібно, якщо в наказі використано слово «перенесення». Але роботодавець має право за власні кошти встановити додатковий вихідний день, зокрема 31.12.2024 р.
Зразок
ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «ВІЗИТ» Код ЄДРПОУ 12345678 НАКАЗ
Про перенесення робочого дня Керуючись ч. 4 ст. 67 КЗпП НАКАЗУЮ: 1. Перенести робочий день 31.12.2024 (вівторок) для працівників ТОВ «Візит» на вихідний день 04.01.2024 (субота). 2. Затвердити норму тривалості робочого часу:
3. Начальнику відділу кадрів ТИМОШЕНКО Оксані довести наказ до відома всіх працівників, розмістивши його на корпоративному сайті. 4. Контроль за виконанням цього наказу залишаю за собою. Додаток. Погодження перенесення з представниками трудового колективу (Іванченко І. І, Сосюра І. В., Трипай М. С.).
|
Зверніть увагу, що в зразку наказу робочі дні напередодні не скорочуються. |
Коментарі до матеріалу