Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Податковий розрахунок з ПДФО та ЄСВ: що змінилося і коли вперше звітувати за новою формою?

20.09.2022 47 0 0

Що змінилося? Мінфін наказом від 04.07.2022 № 189 (далі – Наказ № 189) вніс ряд змін до форми Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків – фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску (далі – Об’єднана звітність, Податковий розрахунок) і до Порядку її складання (затверджені наказом Мінфіну від 13.01.2015 № 4, далі – Порядок № 4).

Про що стаття? Ми розповімо, що саме змінилося і за який період потрібно вперше подавати оновлену форму Податкового розрахунку.


Розділ І

Пояснимо, чому були внесені зміни до розд. І Податкового розрахунку. Передісторія така. Починаючи з 17.03.2022 діють зміни, унесені до Закону від 08.07.2010 № 2464-VІ (далі – Закон № 2464), згідно з якими деякі роботодавці, а саме підприємці – платники єдиного податку (далі – ЄП) другої та третьої груп, а також юрособи – єдинники третьої групи мають право за власним рішенням не сплачувати ЄСВ із зарплати працівників, призваних у період мобілізації (п. 920 розд. VІІІ Закону № 2464). У цьому випадку ЄСВ за таких працівників сплачується за рахунок коштів держбюджету. Водночас зазначені роботодавці (як і всі інші роботодавці) повинні розрахувати і нарахувати ЄСВ на дохід мобілізованих працівників, а також відобразити його в додатку Д1 до Податкового розрахунку.

Ось на виконання цієї норми розд. І Розрахунку і доповнений новими рядками, у яких зазначається сума зарплати, нарахованої мобілізованим працівникам:

  • рядок 1.6 – тут зазначається вся сума такої зарплати, а нижче наводяться суми цієї зарплати, на які нараховується ЄСВ:
  • рядок 1.6.1 – за ставкою 5,3 %;
  • рядок 1.6.2 – за ставкою 5,5 %;
  • рядок 1.6.3 – за ставкою 22 %.

Ця сама сума нарахованої зарплати зазначається у межах максимальної величини, на яку нараховується ЄСВ, у рядках 2.6, 2.6.1, 2.6.2, 2.6.3.

Суми ЄСВ, нараховані на зазначену в рядках 1.6 та 2.6 зарплату, відображаються в нових рядках: 3.7, 3.7.1, 3.7.2, 3.7.3.

Виправлення помилок з ЄСВ, що виникли у зв’язку з нарахуванням зарплати мобілізованим працівникам за минулі періоди, відображається в нових рядках:

  • донарахування ЄСВ – рядки 4.4, 4.4.1, 4.4.2, 4.4.3.
  • зменшення ЄСВ – рядки 6.4, 6.4.1, 6.4.2, 6.4.3.

Нагадуємо! Дохід мобілізованих працівників – це їх середня зарплата, яку до 18.07.2022 повинні були нараховувати всі роботодавці. Після цієї дати (тобто з 19.07.2022) у роботодавців такого обов’язку більше немає (ч. 3 ст. 119 КЗпП, пп. 17 п. 1 розд. I Закону від 01.07.2022 № 2352-IX).

Розділ II

До відповідних рядків розд. ІІ Податкового розрахунку внесено уточнення, що допомога у зв’язку з вагітністю та пологами надається жінкам-військовослужбовцям.

Додаток 4 (4ДФ)

У додатку 4 (4ДФ) у розд. ІІ «Зведені дані...» додано два рядки для відображення доходів, отриманих від продажу сільгосппродукції.

Рядок «Доходи від продажу сільськогосподарської продукції»

У цьому рядку податковий агент повинен показати:

  • загальну суму нарахованих (виплачених) у звітному податковому періоді доходів, отриманих фізособами від продажу податковому агенту власної сільгосппродукції;
  • загальну суму нарахованого і перерахованого до бюджету ПДФО;
  • загальну суму нарахованого і перерахованого до бюджету військового збору.

Зверніть увагу! Починаючи з 1 квітня 2022 року податковий агент не наводив тут відомості про фізособу – платника податку, якому нараховані (виплачені) доходи від продажу сільгосппродукції.

Такий порядок був установлений Законом від 24.03.2022 № 2142-IX, згідно з яким починаючи з 1 квітня і на період дії воєнного стану податковий агент відображає в 4ДФ інформацію про виплачені фізособам доходи від продажу власної сільгосппродукції та утриманий ПДФО однією загальною сумою, без зазначення інформації за окремими виплатами, тобто без персоніфікації (п. 23 підрозд. 1 розд. XX Податкового кодексу, далі – ПК).

Проте з 19.08.2022 ця норма (п. 23 підрозд. 1 розд. XX ПК) була скасована Законом від 29.07.2022 № 2480-IX. Тому після цієї дати доходи фізособи від продажу власної сільгосппродукції потрібно відображати в загальному порядку – так само, як і раніше, у розд. I «Персоніфіковані дані...» із зазначенням реєстраційного номера облікової картки продавця сільгосппродукції.

Рядок «Доходи від продажу сільськогосподарської продукції – виключення»:

Цей рядок заповнюють, якщо виявлена помилка в інформації про доходи від продажу власної сільськогосподарської продукції за минулі періоди. Тоді у цьому рядку повторюють усі графи помилкового рядка розд. ІІ, а потім у рядку «Доходи від продажу сільськогосподарської продукції» відображають правильну інформацію.

Порядок № 4

До Порядку заповнення Податкового розрахунку були внесені, зокрема, такі зміни.

1. До описової частини Порядку додали інформацію про внесені до Податкового розрахунку нові рядки, у яких роботодавці-єдинники відображають суми зарплати та ЄСВ, нараховані мобілізованим працівникам.

2. З’явилися доповнення, згідно з якими до графи 17 «Сума нарахованої заробітної плати (нарахованого доходу) у межах максимальної величини, на яку (який) нараховується єдиний внесок» можна вносити від’ємні значення у разі сторнування сум зарплати (доходу), нарахованих роботодавцями-єдинниками у період воєнного стану деяким категоріям застрахованих осіб, а саме категоріям 29, 36, 37, 39, 42–45, 47, 50, 66, 75–78.

3. Додаток 1 до Порядку доповнено новими кодами категорій застрахованих осіб, а саме:

  • 75 – громадяни України, які підписали контракт добровольця територіальної оборони. Із цим кодом роботодавці відображають суми нарахованої середньої зарплати зазначеним застрахованим особам на час виконання ними державних або громадських обов’язків (ЄСВ за ставкою 22 % нараховується на суму нарахованої середньої зарплати);
  • 76 – наймані працівники, призвані під час мобілізації на військову службу до ЗСУ, які не отримували доходів у вигляді грошового забезпечення (ЄСВ за ставкою 22 % нараховується на суму нарахованої зарплати);
  • 77 – особи, які працюють на підприємствах і в організаціях всеукраїнських громадських організацій осіб з інвалідністю, зокрема, товариствах УТОГ та УТОС, призвані під час мобілізації на військову службу до ЗСУ, які не отримували доходів у вигляді грошового забезпечення (ЄСВ за ставкою 5,3 % нараховується на суму нарахованої зарплати);
  • 78 – особа з інвалідністю, яка працює на підприємстві або в організації громадських організацій осіб з інвалідністю, у яких кількість таких осіб становить більше 50 %, призвана під час мобілізації на військову службу до ЗСУ, яка не отримувала доходів у вигляді грошового забезпечення (ЄСВ за ставкою 5,5 % нараховується на суму нарахованої зарплати);
  • 79 – найманий працівник – особа з інвалідністю, яка працює в товариствах УТОГ та УТОС, призвана під час мобілізації на військову службу до ЗСУ, яка не отримувала доходів у вигляді грошового забезпечення (ЄСВ за ставкою 5,3 % нараховується на суму нарахованої зарплати);
  • 80 – найманий працівник – особа з інвалідністю, яка працює на підприємствах і в організаціях всеукраїнських громадських організацій осіб з інвалідністю, призвана під час мобілізації на військову службу до ЗСУ, яка не отримувала доходів у вигляді грошового забезпечення (ЄСВ за ставкою 5,3 % нараховується на суму нарахованої зарплати).

4. Зроблено уточнення, що розд. III Податкового розрахунку і додаток Д2 можуть подавати не тільки районні (міські) управління праці та соціального захисту населення, але й виконавчі органи сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі створення) рад.

На замітку! Цим уточненням перелік платників, які можуть подавати до контролюючого органу додаток Д2, приведений у відповідність з Порядком нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування за деякі категорії застрахованих осіб, затвердженим постановою КМУ від 02.03.2011 № 178.

Перше подання оновленої форми

Зміни, унесені до форми Податкового розрахунку і Порядку № 4, набули чинності з 09.08.2022 (дата публікації Наказу № 189). Згідно із загальними правилами (п. 46.6 ПК), у разі зміни форми податкової декларації звітувати за новою формою потрібно починаючи з податкового періоду (у нашому випадку – з кварталу), який настає за податковим періодом, у якому така форма була оприлюднена.

Оновлена форма Податкового розрахунку була оприлюднена в III кварталі 2022 року (у серпні). Отже, вперше подаватимемо цю форму за IV квартал 2022 року, тобто в січні 2023 року.

Увага! Вперше за оновленою формою Розрахунку потрібно буде звітувати за IV квартал 2022 року.

Коментарі до матеріалу