Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Зарплата натурою чи продаж продукції в рахунок зарплати: що вибрати роботодавцеві?

Із цієї статті ви дізнаєтеся:

  • чим відрізняється натуроплата від продажу продукції в рахунок зарплати;
  • як правильно оформляти ці дві операції.

Що можна зробити на практиці: користуючись нашими рекомендаціями, правильно оформити зазначені операції, що убезпечить вас від застосування штрафних санкцій за ст. 41 КУпАП.

Загальні положення

Оплата праці найманих працівників регулюється нормами КЗпП і Закону від 24.03.95 р. № 108/95-ВР (далі – Закон № 108). Так, у ст. 23 Закону № 108 сказано, що заробітна плата працівникам підприємств на території України повинна виплачуватися грошима, конкретно – у гривнях. При цьому встановлено заборону на виплату зарплати у формі боргових зобов'язань і розписок або в будь-якій іншій формі, проте нижче зроблено застереження, що як виняток можна частину зарплати виплачувати натурою.

А Цивільний кодекс (далі – ЦК) допускає продаж продукції в рахунок зарплати – шляхом укладення із працівником договору купівлі-продажу.

Таким чином, у розпорядженні роботодавця є альтернативні «негрошові» варіанти оплати праці, не заборонені законодавством:

  • виплата в натуральній формі;
  • продаж продукції в рахунок зарплати.

На практиці досить часто виникають складнощі при оформленні цих операцій, оскільки не завжди зрозуміло, чим вони відрізняються. Це призводить до неправильного документального оформлення, як наслідок – роботодавці ризикують потрапити під санкції за порушення трудового законодавства. Щоб уникнути подібних ситуацій, розставимо всі крапки над «і», розглянувши відмітні особливості цих двох операцій.

Частина зарплати – натурою

Для підприємств натуроплата може бути своєрідною паличкою-стукалочкою за ситуації, коли немає грошей на зарплату. Натуроплата регулюється нормами трудового законодавства – КЗпП та Закону № 108. Проте тут не все так просто.

Які умови й обмеження передбачено для натуроплати?

Згідно із ч. 3 ст. 23 Закону № 108 виплата частини заробітної плати натурою можлива за дотримання таких умов:

  • натуроплата повинна бути передбачена колективним договором як виняток;
  • розмір натуроплати не повинен перевищувати 30 % суми зарплати, нарахованої за місяць;
  • вартість натуроплати повинна бути еквівалентна оплаті праці в грошовому вираженні;
  • натуроплата може застосовуватися в тих галузях або за тими професіями, де така виплата є звичайною або бажаною для працівників;
  • ціни на продукцію не повинні перевищувати її собівартість;
  • товари (продукція), які підлягають передачі в рахунок частини зарплати, не повинні входити до переліку, що встановлюється Кабміном.

Зараз діє Перелік товарів, не дозволених для виплати заробітної плати натурою, затверджений постановою КМУ від 03.04.93 р. № 244 (далі – Перелік № 244). Цим Переліком передбачено, що не дозволяється виплачувати зарплату натурою непродовольчими товарами і продовольчими товарами промислової переробки, крім цукру. Проте Перелік № 244 не містить списку товарів, віднесених до цих груп. Виникає запитання:

Які конкретно товари народного вжитку належать до продовольчих і непродовольчих товарів промислової переробки?

Як роз'яснює Мінпраці та соцполітики (див. лист від 09.04.10 р. № 3701/0/14-10/13):

  • до непродовольчих товарів народного споживання, зокрема, можуть бути віднесені: готові тканини, одяг, взуття, килимові та галантерейні вироби, товари культурно-побутового і господарського призначення, які використовуються безпосередньо населенням;
  • до продовольчих товарів народного споживання належить продукція харчової промисловості, призначена для споживання населенням (у т. ч. безалкогольні напої).

Тобто до непродовольчих і продовольчих товарів народного споживання належать готові вироби, призначені для безпосереднього використання населенням.

Які ще товари не можна використовувати для натуроплати?

Також не дозволені для виплати зарплати натурою такі товари, як:

  • зброя, боєприпаси та інша продукція військового призначення, що випускається підприємствами оборонної промисловості;
  • продукція целюлозно-паперової промисловості;
  • будівельні матеріали і вироби з них;
  • товари медичної, фармацевтичної та мікробіологічної промисловості;
  • благородні метали і дорогоцінне каміння, вироби з них;
  • усі види алкогольних напоїв, включаючи спирт і виноматеріали;
  • продукція звірівництва, хутро, вовна (сировина);
  • шкіра і шкірсировина;
  • лікарські рослини, рицина, хміль, мак;
  • продукція насінництва;
  • продукція бджільництва, крім меду, і ряд інших.

Мимоволі виникає запитання:

А чим же можна розплачуватися із працівниками?

Як бачимо, у роботодавців вибір невеликий (якщо не сказати, що вибирати немає із чого, практично всі товари під забороною). Тому, як свідчить практика, виплата заробітної плати в натуральній формі характерна в основному для сільського, лісового і рибного господарства. Наприклад, у сільському господарстві для виплати зарплати натурою можуть використовуватися, зокрема: зерно (пшениця, кукурудза, овес), сіно, овочі (крім коренеплодів цукрового буряку та продукції їх переробки).

Який порядок застосування натуроплати?

Спочатку працівникові за виконану норму праці нараховують заробітну плату (у грошовій формі). Потім частина зарплати виплачується натурою з огляду:

  • на умови колективного договору;
  • обмеження щодо виплати натурою, установлені ст. 23 Закону № 108, про які ми сказали вище (див. лист Мінпраці та соцполітики від 24.09.07 р. № 675/13/84-07).

При виплаті частини зарплати натурою не можна забувати про строки, установлені для виплати зарплати грошима: не рідше двох разів на місяць (ст. 24 Закону № 108).

Як документально оформити натуроплату?

По-перше, натуроплата повинна бути передбачена колективним договором або іншим внутрішнім документом підприємства (наприклад, Положенням про оплату праці).

По-друге, керівник видає наказ по підприємству про виплату зарплати в натуральній формі, у якому зазначає:

  • посаду, П. І. Б. працівників, яким виплачуватиметься зарплата натурою;
  • перелік продукції (товарів), що надається, її кількість, вартість;
  • розмір натуроплати від загальної суми зарплати за місяць (не більше 30 % нарахованої суми зарплати за місяць).

По-третє, потрібний документ, що підтверджує відпуск товарів. Наприклад, документом, що засвідчує відпуск продукції (товару) зі складу в рахунок натуроплати, може бути накладна.

Яку відповідальність передбачено за недотримання правил, установлених для натуроплати?

Недотримання встановлених вимог для виплати частини заробітної плати натурою може розцінюватися як порушення трудового законодавства. Наслідки – застосування адміністративної відповідальності у вигляді штрафу, який накладається на посадових осіб підприємства і на підприємців у розмірі від 30 до 100 НМДГ (від 510 до 1 700 грн.) (ст. 41 КУпАП).

Продаж продукції (товарів) у рахунок зарплати

Через зрозумілі причини (див. вище) продаж продукції (товарів) у рахунок зарплати набув на практиці більш широкого розповсюдження, ніж натуроплата. Виділимо відмітні особливості цієї операції:

  • продати працівникові продукцію (товар) у рахунок зарплати можна хоч на всю суму заробітної плати, нарахованої за місяць. У цьому випадку обмеження, установлені Законом № 108, не діють, оскільки ця операція регулюється нормами цивільного законодавства – ЦК;
  • не встановлено перелік продукції (товарів), якими не можна розрахуватися із працівником.

Таким чином, цей варіант розрахунків фактично є продажем продукції (товарів) працівникам, які розраховуються з роботодавцем зарплатою – тільки не отриманою на руки, а нарахованою на папері.

Як документально оформити реалізацію продукції (товарів) у рахунок зарплати?

Перш за все між підприємством і працівником укладається договір купівлі-продажу продукції (товарів) відповідно до гл. 54 ЦК (ст. 655-697). Якщо договір купівлі-продажу не укласти, операцію розцінять як виплату зарплати товарами, що заборонено. Це потягне за собою накладення штрафних санкцій за ст. 41 КУпАП.

У договорі встановлюється ціна, що влаштовує обидві сторони. При цьому потрібно зважити на те, що коли роботодавець не погоджує з працівником ціну товару (наприклад, завищить її), то договір купівлі-продажу не буде укладений. А отже, у такий спосіб роботодавець не зможе розрахуватися із працівником. Потім працівник пише заяву про утримання з його зарплати суми заборгованості за договором купівлі-продажу.

Зверніть увагу на два важливих моменти:

  • спочатку зарплата повинна бути нарахована працівникові повністю у грошовій формі;
  • тільки на підставі заяви працівника підприємство може утримати з його зарплати необхідну суму за договором купівлі-продажу.

ВИСНОВКИ

Існують законодавчо дозволені негрошові варіанти оплати праці: натуроплата, реалізація продукції (товарів) у рахунок зарплати.

Другий варіант є для роботодавців прийнятнішим, оскільки:

  • тут немає встановлених законодавством обмежень, як для натуроплати, за порушення яких загрожує адміністративний штраф;
  • продати товар працівникові можна на всю суму зарплати;
  • роботодавець не зобов'язаний продавати працівникові товар за собівартістю, як у випадку з натуроплатою.

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Комерція»

Найповніша бібліотека безпечних рішень з бухобліку, податків та права

4428 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали