Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

«єПідтримка» у сумі 6 500 грн: хто може отримати?

23.03.2022 1073 3 2

У консультації ми розглянемо:

  • хто має право на отримання 6 500 грн;
  • яким чином можна отримати ці гроші;
  • питання, пов’язані з отриманням допомоги.

Умови отримання «єПідтримки»

Програма «єПідтримка» діє! Для цього були прийняті такі документи:

  • постанова КМУ від 04.03.2022 № 199 (далі – Постанова № 199), якою визначені джерела фінансування цієї програми та Порядок надання допомоги (далі – Порядок № 199);
  • розпорядження КМУ від 06.03.2022 № 204-р, яким затверджений Перелік адміністративно-територіальних одиниць, у яких надається допомога в рамках програми (далі – Розпорядження № 204, Перелік № 204). Тобто до Переліку № 204 включені території (області України), де тривають бойові дії.

Хто може отримати таку допомогу?

Отримати допомогу в розмірі 6 500 грн можуть застраховані особи, зазначені в п. 2 Постанови № 199. А саме – на територіях, де тривають бойові дії, отримати допомогу можуть:

  • застраховані особи, які працюють на умовах трудового договору (контракту), гіг-контракту, іншого цивільно-правового договору, на інших підставах, передбачених законом (п. 2 Постанови № 199; ЗІР, категорія 135.05), – якщо їх роботодавці подали звітність з ЄСВ за IV квартал;
  • фізособи-підприємці, які перебувають на обліку як платники ЄСВ, – якщо вони подали податкову звітність за IV квартал або за 2021 рік.

Ще раз підкреслимо: для отримання допомоги страхувальники (роботодавці та підприємці) повинні бути зареєстровані в адміністративно-територіальних одиницях згідно з Переліком № 204. Тобто там, де тривають воєнні дії.

Важлива умова! Страхувальники не повинні бути бюджетними організаціями і фондами загальнодержавного страхування. Працівники таких страхувальників на отримання допомоги заявку подати не можуть.

Як здійснюється контроль за дотриманням вищезгаданих умов?

Якщо на території починаються бойові дії, її включають до відповідного переліку КМУ. Протягом одного робочого дня після цього ДПС передає ПФУ відомості про страхувальників, які перебувають на обліку як платники ЄСВ, сформовані ДПС станом на 1-е число відповідного місяця (п. 51 Порядку № 199).

ПФУ на підставі цих відомостей і на підставі інформації ДПС про страхувальників, яка оновлюється щомісяця до 10-го числа, формує і передає Мінцифри інформацію про застрахованих осіб, зазначених у п. 2 Порядку № 199. Ця інформація містить актуальні відомості на дату та час її формування.

На яких територіально-адміністративних одиницях надається допомога?

Як ми вже зазначали вище, перелік територій установлюється Розпорядженням № 204. На сьогодні це: Волинська, Донецька, Житомирська, Запорізька, Київська, Луганська, Миколаївська, Одеська, Сумська, Харківська, Херсонська, Чернігівська області, м. Київ. Також уже після набуття чинності Розпорядження № 204 в додатку «Дія» була додана і Дніпропетровська область.

У якому розмірі надається допомога?

Допомога надається одноразово в сумі 6 500 грн.

На які потреби можна витратити цю суму?

Ті, хто раніше отримував «ковідну» допомогу в 1 000 грн, пам’ятають, що були встановлені певні обмеження для її використання. Що стосується допомоги в сумі 6 500 грн, то тут ніяких обмежень немає. Ці гроші можна витратити як завгодно.

Як отримати допомогу?

Згідно з п. 5 Порядку № 204, для отримання допомоги, отримувачеві потрібно:

  • установити мобільний додаток «Дія», після чого пройти електронну ідентифікацію та аутентифікацію;
  • вибрати в додатку послугу «єПідтримка»;
  • відкрити поточний рахунок зі спеціальним режимом використання для зарахування допомоги в одному з банків України, з яким Мінцифри укладений відповідний договір інформаційної взаємодії (якщо такий рахунок не був відкритий раніше для отримання «ковідної» 1 000 грн);
  • подати запит, зазначивши про себе такі дані: прізвище, ім’я, по батькові (за наявності), дата народження, реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія і номер паспорта (за наявності), номер банківського рахунка (за стандартом IBAN) отримувача допомоги.

Потім ця інформація потрапляє до Реєстру отримувачів допомоги в рамках Програми «єПідтримка».

Якщо отримувач допомоги відповідає всім умовам (див. вище), у додатку з’явиться запис про те, що запит успішно відправлений. Отримувач допомоги отримає її протягом 10 робочих днів (вам прийде СМС-повідомлення про це).

Запитання, що виникають на практиці

Розглянемо запитання, які виникають у тих, хто бажає отримати допомогу.

Чи має право підприємець-загальносистемник подати заявку на отримання допомоги?

Як випливає з п. 2 Постанови № 204, отримати допомогу можуть фізособи-підприємці, які перебувають на обліку як платники ЄСВ. Причому в самій постанові не згадується, яка саме категорія підприємців може претендувати на допомогу. Разом з тим у додатку «Дія» ідеться про підприємців – платників єдиного податку першої – четвертої груп.

Але ми все ж таки вважаємо, що коли підприємець-загальносистемник відповідає необхідним умовам (зареєстрований як платник ЄСВ, подав звітність за 2021 рік і перебуває на території, включеній до переліку для отримання допомоги), він може подати заявку.

Чи може підприємець-пенсіонер подати заявку на отримання допомоги?

Тут теж не все однозначно. Адже такий підприємець звільнений від сплати ЄСВ (правда, він може сплачувати ЄСВ добровільно), а значить, не має права на отримання допомоги. Проте додаток «Дія» дозволяє таким підприємцям подати заявку.

Якщо підприємство не припинило роботу або ж якщо підприємець продовжує працювати, чи можуть такі особи претендувати на отримання допомоги?

З Постанови № 199 не випливає, що особа, яка претендує на допомогу, повинна не працювати або не провадити підприємницьку діяльність. Тому якщо всі умови дотримані, така особа може подати заявку на отримання допомоги.

Якщо громадянин є підприємцем та одночасно найманим працівником, у якому розмірі можна отримати допомогу?

Одна фізична особа може отримати допомогу тільки один раз: або як підприємець, або як найманий працівник (звичайно, за дотримання всіх умов).

Також нагадаємо, що підприємець, який одночасно є найманим працівником, має право не сплачувати ЄСВ за себе, якщо роботодавець сплачує за нього ЄСВ у розмірі, не меншому від мінімального страхового внеску. У цьому випадку питання про отримання допомоги такою особою як підприємець узагалі не стоїть.

Якщо підприємець зареєстрований у зоні ведення бойових дій (ця територіально-адміністративна одиниця є в переліку), проте діяльність провадить на території, яка до цього переліку не входить, чи має він право на допомогу?

Так, якщо дотримані всі умови, названі в п. 2 Постанови № 199. Адже у цьому випадку має значення саме місце реєстрації такого підприємця, а не місце, де провадиться його діяльність.

Якщо підприємець – платник єдиного податку другої групи не подав своєчасно звітність, чи може він претендувати на отримання допомоги?

З початку запровадження воєнного стану, тобто з 24.02.2022, у платників податків була відсутня можливість подати звітність, оскільки не працював сервіс податкової. Тобто підприємці – єдинники першої або другої групи могли не встигнути подати звітність до 1 березня.

Якщо у податкової відсутня інформація про подання підприємцем декларації за 2021 рік, тоді у такого підприємця немає можливості подати заявку на допомогу. І, скоріше за все, це буде зазначено в додатку «Дія». У цьому випадку підприємцеві спочатку потрібно подати звітність, а вже після цього подавати заявку на отримання допомоги.

Зверніть увагу! У Постанові № 199 немає умови про те, що звітність за IV квартал 2021 року або за 2021 рік повинна бути подана своєчасно. Головне, щоб вона була подана, а ЄСВ за цей період – сплачений.

Громадянин у період із жовтня по грудень 2021 року перебував на обліку в центрі зайнятості, а із січня 2022 року працює і ЄСВ за нього сплачує роботодавець. Чи має право такий працівник на отримання допомоги?

Ні, у цьому випадку працівник не має права на отримання допомоги. Адже роботодавець не включав його до звіту з ЄСВ за IV квартал 2021 року.

Коментарі до матеріалу

Відсортовано: по часу за популярністю

Всього коментарів 3

Оформити передплату на розділ «Комерція»

Найповніша бібліотека безпечних рішень з бухобліку, податків та права

4428 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали