• Швидкий пошук надійних рішень
    і практичної інформації

Uteka

Я шукаю...

Де шукати:

розширений пошук
Отримайте доступ до більше 2 мільйонів готових рішень, публікацій та оглядів
Оформити
передплату

Чи включається період отримання допомоги по безробіттю до страхового стажу для оплати лікарняного?

Алиса Чуднова

21.03.2016 19212 0 0

Працівник у березні був прийнятий на підприємство і відразу захворів. Перед цим він із квітня 2015 року по лютий 2016 року перебував на обліку в центрі зайнятості як такий, що шукає роботу. Згідно з довідкою Пенсійного фонду (форма № ОК-7), із квітня по грудень 2015 року він отримував допомогу по безробіттю. Із цих сум ЄСВ не сплачувався. Чи включається цей період до страхового стажу для оплати лікарняного, зокрема до шестимісячного періоду з 12 місяців перед місяцем захворювання?

Дійсно, суми допомоги по безробіттю не є базою для нарахування ЄСВ. Це пояснюється тим, що громадяни, які отримують допомогу по безробіттю, не є платниками ЄСВ (ст. 4 Закону від 08.06.10 р. № 2464-VI). Також вони не названі в переліку осіб, які підлягають пенсійному страхуванню (ст. 11 Закону від 09.07.03 р. № 1058-IV).

Водночас допомога з тимчасової непрацездатності виплачується застрахованим особам у розмірі, який залежить від їх загального страхового стажу (ст. 24 Закону від 23.09.99 р. № 1105-XIV, далі – Закон № 1105). При цьому окремо необхідно визначати і розмір страхового стажу за останні 12 місяців перед місяцем, у якому відбувся страховий випадок (працівник захворів). І якщо виявиться, що в 12-місячному періоді страховий стаж становить менше 6 місяців, тоді при оплаті лікарняного діє обмеження. А саме: сума лікарняних із розрахунку на місяць не повинна бути вища за мінімальну зарплату (МЗП), установлену в місяці настання страхового випадку. Навіть за наявності великого загального страхового стажу (ст. 19 Закону № 1105).

Нагадаємо, що страховий стаж – це період, протягом якого із зарплати працівника сплачувався ЄСВ у розмірі не менше від мінімального страхового внеску (п. 1 ст. 21 Закону № 1105). У деяких випадках до страхового стажу зараховується період без сплати таких внесків. А саме: період відпустки для догляду за дитиною до трьох років, а також отримання виплат за окремими видами соціального страхування, крім пенсій усіх видів (за винятком пенсії по інвалідності), включається до страхового стажу як період, за який сплачено мінімальні страхові внески (абзац другий п. 1 ст. 21 Закону № 1105).

На жаль, конкретний перелік соцстрахівських виплат у ст. 21 Закону № 1105 не зазначено. Тому і виникає запитання, чи можна включати період отримання допомоги по безробіттю до страхового стажу для оплати лікарняного.

Проте допомога по безробіттю є однією з виплат із соціального страхування (ст. 4 розд. I Закону від 14.01.98 р. № 16/98-ВР), а особи, які отримують таку допомогу, уважаються застрахованими в системі державного соціального страхування (абзац другий п. 15 ст. 1 Закону від 02.03.2000 р. № 1533-III).

Тому період, коли громадянин отримував допомогу по безробіттю, повинен включатися до його страхового стажу для оплати лікарняного, у тому числі і до 12-місячного періоду перед місяцем захворювання. Це усно підтверджують і фахівці виконавчої дирекції ФСС з ТВП у м. Києві.

А той період, коли громадянин перебував на обліку в центрі зайнятості як такий, що шукає роботу, але при цьому не отримував допомогу по безробіттю, до його страхового стажу не включається.

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Комерція»

Надійні рішення з бухобліку, податків та права

810 грн. / квартал

Купити

Кращі матеріали

Чи включається період отримання допомоги по безробіттю до страхового стажу для оплати лікарняного?