• Швидкий пошук надійних рішень
    і практичної інформації

Uteka

Я шукаю...

Де шукати:

розширений пошук
Отримайте доступ до більше 2 мільйонів готових рішень, публікацій та оглядів
Оформити
передплату

Підприємець хоче взяти на роботу директора: чи може він це зробити?

28.10.2019 2133 0 0

Довідник підприємця: приклади, схеми, зразки


Підприємець не зобов’язаний вести бізнес самостійно. Він може приймати на роботу співробітників, які будуть виконувати певні функції. Наприклад, підприємцеві можна не стояти за прилавком, а взяти на роботу продавця, який буде обслуговувати клієнтів. Йому не потрібно самому вести бухгалтерський облік, достатньо доручити цю роботу бухгалтерові. Але якщо підприємець хоче повністю передати управління своїм бізнесом, прийнявши на роботу директора, то на практиці це призводить до виникнення деяких складнощів. Правда, це не значить, що він не може делегувати іншій особі частину своїх обов’язків з управління. Однак давайте розберемося у всьому по порядку.


ФОП і директор: делегування управління

Чи може підприємець створити виконавчий орган?

У жодному нормативному акті не сказано про те, що підприємець може делегувати функції з управління своєю діяльністю найманому директорові. У ЦК і ГК ідеться виключно про найманого директора юридичної особи. Ця посада має статус виконавчого органу. А підприємець не має можливості створювати виконавчий орган. Обґрунтуємо чому, оперуючи законодавчими нормами.

  1. Керівництво підприємством може здійснюватися через керівника, який підзвітний власникові, його вповноваженому органу або наглядовій раді. Керівник діє від імені підприємства без довіреності (ст. 65 ГК).
  2. Засновник приватного підприємства може здійснювати управління як самостійно, так і через керівника. Директора в такому випадку наймають за контрактом (ч. 4 ст. 128 ГК).
  3. Органами управлінняя товариством є загальні збори учасників і виконавчий орган. Загальні збори товариства своїм рішенням створює виконавчий орган і встановлює його компетенцію та склад. Виконавчий орган товариства може складатися з одного або декількох осіб (ст. 97, 99 ЦК).
  4. Згідно зі ст. 39 Закону від 06.02.18 р. № 2275-VIII у ТОВ одноосібний виконавчий орган іменується директором, а колегіальний – дирекцією. Однак ТОВ у своєму статуті має право називати свій виконавчий орган й інакше.
  5. На підставі ст. 52 ЦК підприємець відповідає за зобов’язаннями, пов’язаними із підприємницькою діяльністю, усім своїм майном, крім майна, на яке за законом не може бути звернене стягнення. Можливості здійснювати управління через виконавчий орган (директора, керівника) у підприємця немає. Він керує своєю діяльністю самостійно та бере на себе відповідальність за всі пов’язані з такою діяльністю ризики.

Важливий момент: навіть якщо відкинути всі теоретичні моменти, із практичної точки зору підприємець теж не зможе призначити директора. Адже згідно з п. 13 ст. 9 Закону від 15.05.03 р. № 755-IV дані про керівника підприємства вносяться до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців і громадських формувань (далі – ЄДР). А от дані про директора підприємця внести до ЄДР неможливо, адже в заяві про держреєстрацію підприємця (форма 10, затверджена наказом Мін’юсту від 18.11.16 р. № 3268/5, далі - Наказ № 3268/5) графа про директора відсутня.

З позиції трудового законодавства прийняти на роботу директора в підприємця теж не вийде. Директорові, як і іншим найманим працівникам, слід унести запис до трудової книжки. Згідно з п. 2.14 Інструкції, затвердженої спільним наказом Мінпраці України, Мін’юсту України, Мінсоцзахисту від 29.07.93 р. № 58, у формулюванні запису про найменування роботи, професії або посади, на яку прийнято працівника, використовують найменування із Класифікатора професій ДК 003:2010 (далі – Класифікатор). У ньому така посада, як директор підприємця, не передбачена. Є тільки директор (начальник, інший керівник) підприємства (код КП 1210.1).

Зверніть увагу: якщо найменування посади не буде відповідати Класифікатору, підприємця можуть оштрафувати органи Держпраці за порушення, передбачене абзацом восьмим ст. 265 КЗпП. Штраф за таке порушення становить 1 МЗП (зараз це 4 173 грн).

Тобто директор повинен тільки особисто керувати своєю діяльністю?

Це не так. Ми з’ясували, що підприємець не може найняти директора, як не крути. Однак це зовсім не означає, що підприємець не може прийняти на роботу помічників (або навіть декількох помічників). Як варіант – такого помічника можна прийняти на посаду менеджера (управителя) (див. зразок наказу).

Зразок

Фізична особа – підприємець Копильченко Сергій Дмитрович

ІПН 8536547867

Наказ № 7

22.10.19 р.

м. Одеса

Про прийняття на роботу

  1. Прийняти на роботу Доброву Анну Миколаївну на посаду управителя в готельному господарстві з 23 жовтня 2019 року з посадовим окладом 15 000,00 грн.
  2. Укласти з Добровою А. М. трудовий договір від 23.10.19 р. № 7.

Фізособа-підприємець     (підпис)     С. Д. Копильченко

З наказом ознайомлена:     (підпис)     А. М. Доброва

З урахуванням своєї сфери діяльності підприємець може вибирати такі найменування посади згідно із Класифікатором:

  • менеджер (управитель) у роздрібній торгівлі непродовольчими товарами (код КП 1453.2);
  • менеджер (управитель) у роздрібній торгівлі продовольчими товарами (код КП 1454);
  • менеджер (управитель) у готельному господарстві (код КП 1455.1);
  • менеджер (управитель) з організації харчування (код КП 1456) та ін.

Чи потрібно підприємцю видавати довіреність управителю?

Якщо менеджер (управитель) буде підписувати договори, взаємодіяти з органами ДПС та іншими контролюючими органами, то йому необхідно видати довіреність. Причому таку довіреність слід засвідчити в нотаріуса. Згідно зі ст. 246 ЦК довіреність без нотаріального посвідчення може видавати тільки юрособа.

Порада: щоб менеджер (управитель) міг діяти без довіреності, дані про нього треба внести до ЄДР. Для цього підприємець повинен включити інформацію про таку особу (декількох осіб) до заяви про держреєстрацію підприємця (форма 10, затверджена Наказом № 3268/5). Якщо це потрібно зробити вже після держреєстрації, тоді підприємець подає заяву про внесення змін до ЄДР (форма 11, затверджена Наказом № 3268/5).

Висновки. Оформлення за трудовим договором управителя

Підприємець не може здійснювати управління своєю діяльністю через директора. Директор має статус виконавчого органу юридичної особи, а не підприємця. Однак підприємець може взяти собі помічника – оформити за трудовим договором менеджера (управителя). 

Наказ_директор.docx

Завантажити

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Комерція»

Надійні рішення з бухобліку, податків та права

2592 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали