Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Постійні та разові виплати

Наталя Волкова

08.11.2016 3303 0 1

Визначення характеру виплат працівникам є чи не найважливішим питанням для правильного нарахування індексації. При цьому слід узяти до уваги як інтереси працівника (аби безпідставно не занизити суму індексації), так і безпеку бухгалтера (аби унеможливити виникнення незаконних видатків для бюджетної установи і нераціональних видатків для комерційного підприємства). За якою ознакою можна установити характер тієї чи іншої виплати (постійний або разовий), розглянемо в цій консультації.

Законодавча база

Індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру. Це передбачено п. 2 Порядку № 1078. У цьому пункті визначено виплати, які є об’єктами індексації, серед яких – оплата праці найманих працівників підприємств, установ, організацій у грошовому виразі, яка включає оплату виконаної роботи згідно з тарифними ставками (окладами) і відрядними розцінками, доплати, надбавки, премії, гарантійні та компенсаційні виплати, передбачені законодавством, а також інші компенсаційні виплати, що мають постійний характер.

Із таким підходом можна погодитися з огляду на те, що лише виплати з постійним характером можуть бути базою для обчислення індексації за визначеним відсотком у разі перевищення величини індексу споживчих цін (далі – ІСЦ) порогу індексації. До наступного такого перевищення або зростання зарплати сума індексації не міняється. Інакше ми були б вимушені перераховувати її кожного місяця виходячи із фактичних виплат, що можуть щомісячно змінюватися.

Отже, до постійних виплат належать ті, що здійснюються щомісячно і розмір яких не змінюється із місяця в місяць.

Такої ж думки дотримується і Вінницький апеляційний адміністративний суд (див. Ухвалу від 03.06.15 р. по справі № 824/138/15-а (ЄДРСР, регістр. № 44685211) (далі – Ухвала № 824)), яким при розгляді справи про визначення базового місяця для виплати премій працівникам райради установлено, що премії, розмір яких кожного місяця змінювався, не вважаються постійними виплатами. Для того щоб зробити такі висновки, суд вивчав дані розрахункових листів про фактичний розмір виплачених премій, який весь час змінювався.

Повна версія доступна тільки передплатникам

Кращі матеріали