• Швидкий пошук надійних рішень
    і практичної інформації

Uteka

Я шукаю...

Де шукати:

розширений пошук
Отримайте доступ до більше 2 мільйонів готових рішень, публікацій та оглядів
Оформити
передплату

Отримано компенсацію середнього заробітку мобілізованих працівників: чи потрібно перераховувати знижувальний коефіцієнт з ЄСВ?

Алиса Чуднова

20.11.2015 586 0 0

У березні та травні 2015 року підприємство мало право на застосування знижувального коефіцієнта з ЄСВ. При цьому до розрахунку знижувального коефіцієнта включалася середня зарплата мобілізованих працівників, на яку нараховувався єдиний внесок. У вересні підприємство отримало з бюджету компенсацію витрат на виплату середнього заробітку мобілізованим, у тому числі і за ці періоди. Чи потрібно у зв'язку із цим робити перерахунок знижувального коефіцієнта з ЄСВ за минулі місяці?

Однозначної відповіді на це запитання на сьогодні немає.

На думку ДФС, у цьому випадку потрібно перерахувати ЄСВ за минулі періоди і внести відповідні виправлення до звіту з ЄСВ. Наведемо обґрунтування такої позиції. Мобілізованим працівникам підприємства виплачують середню зарплату, яка входить до складу додаткової зарплати. Як неодноразово підкреслювали в роз'ясненнях фахівці ДФС, такі виплати обкладаються ПДФО, ЄСВ і військовим збором (див., зокрема, лист ДФС від 24.04.15 р. № 8720/6/99-99-17-03-03-15). Оскільки середній заробіток мобілізованих працівників є базою для нарахування ЄСВ, то підприємство має право враховувати його при визначенні показника «База нарахування звітного місяця» – при розрахунку знижувального коефіцієнта.

Починаючи з березня 2015 року діє Порядок виплати підприємствам сум компенсації середнього заробітку мобілізованих працівників, затверджений постановою КМУ від 04.03.15 р. № 105. Суми компенсації, отримані підприємством із бюджету, не є базою обкладення ЄСВ (п. 7 ст. 7 Закону від 08.06.10 р. № 2464-VI), також такі суми не обкладаються ПДФО та військовим збором.

Тому після отримання сум компенсації за період, у якому ЄСВ розраховувався із застосуванням знижувального коефіцієнта і з урахуванням середньої зарплати мобілізованих осіб, страхувальникові необхідно зробити перерахунок сум ЄСВ. А саме: необхідно перерахувати показник «База нарахування звітного місяця» за той місяць, за який отримано компенсацію з бюджету. Для цього раніше розраховану базу зменшують на суму отриманої компенсації (ЗІР, категорія 301.04.01). Результати перерахунку відобразяться у відповідних підрядках рядка 7 таблиці 1 додатка 4 до Порядку № 435.

Ми вважаємо таку позицію неправильною: вимога про подібний перерахунок не передбачена чинним законодавством з ЄСВ і не відповідає правилам виправлення помилок з ЄСВ за минулі періоди.

Пояснимо свою позицію. Зрозуміло, що в цьому випадку ніякої помилки не було. На момент застосування підприємством знижувального коефіцієнта була нарахована середня зарплата мобілізованому працівникові, яка обкладалася ЄСВ. Відповідно, ця зарплата була правильно включена бухгалтером до бази для розрахунку знижувального коефіцієнта з ЄСВ.Якщо зараз робити перерахунок, то це потягне за собою нарахування штрафних санкцій, як передбачено при звичайному виправленні помилок з ЄСВ. Повторимо ще раз: у цьому випадку помилки не було.

Що робити підприємству? Уважаємо, що слід почекати подальших роз'яснень або внесення змін до чинних нормативних документів щодо подібного перерахунку ЄСВ за минулі періоди. У будь-якому випадку при проведенні такого перерахунку не повинні застосовуватися штрафні санкції та нараховуватися пеня.

Якщо такий перерахунок потрібно буде все ж таки робититоді потрібно буде переглянути і показник «Кількість застрахованих осіб у звітному періоді, яким нараховані виплати» (зменшити на кількість мобілізованих працівників, чия середня зарплата була компенсована з бюджету). Зокрема, у роз'ясненнях фахівців ДФС (ЗІР, категорія 301.04.01) ідеться, що працівники, призвані на військову службу, зарплата яких компенсується з бюджету, не включаються до середньомісячної кількості застрахованих осіб для розрахунку знижувального коефіцієнта.

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Комерція»

Надійні рішення з бухобліку, податків та права

810 грн. / квартал

Купити

Кращі матеріали

Отримано компенсацію середнього заробітку мобілізованих працівників: чи потрібно перераховувати знижувальний коефіцієнт з ЄСВ?