Якщо страхувальник виявив помилки у нарахуванні лікарняних і декретних, то він має виправити їх до початку перевірки – щоб уникнути штрафних санкцій.
За роз’ясненнями ФСС з ТВП (далі – Фонд) у листі від 22.01.15 р. № 5.2-32-133, страхувальник, який самостійно виявив зайво нараховані суми лікарняних (декретних), повинен:
Але чи можна утримати зайво виплачені суми лікарняних (декретних) із застрахованої особи, якій їх виплатили?
Відповідь така: усе залежить від причини переплати, виду матзабезпечення і від того, скільки часу минуло з дня виплати зайвої суми.
Так, зайво виплачені суми лікарняних можна відрахувати із зарплати працівника тільки, якщо (п. 1 ч. 2 ст. 127 КЗпП):
До лічильних помилок належать неправильності в обчисленнях, дворазове нарахування зарплати за один і той самий період тощо. Не вважаються лічильними помилки, пов’язані з неправильним застосуванням закону та інших нормативно-правових актів (пп. 1 п. 24 постанови Пленуму ВСУ від 24.12.99 р. № 13).
Мінпраці вважає, що для відрахування зайво виплачених сум (у межах місячного строку) згода працівника не потрібна, а його заперечення не можуть перешкоджати відрахуванню (лист Мінпраці та соцполітики від 23.10.09 р. № 248/06/186-09). Однак у разі пропуску місячного строку роботодавець не може видати такий наказ. Більше того, він навіть не має права звернутися з позовом до суду про стягнення зайвої суми, виплаченої внаслідок лічильної помилки. Також працівник, який отримав зайву суму лікарняних, може добровільно її повернути чи написати заяву про відрахування переплаченої суми з його зарплати.
Зайво виплачену суму декретних не можна стягнути з особи, яка їх отримала, бо для цього немає законодавчих підстав (п. 6 ч. 1 ст. 73 Закону від 21.04.99 р. № 606-XIV «Про виконавче провадження»). На те, що законодавством не визначено конкретних випадків та обставин, за яких повертається раніше отримана допомога по вагітності та пологах або її частина, вказує й Фонд у листі від 16.09.13 р. № 04-29-2494.
Суди, розглядаючи позови про стягнення з працівників лікарняних і декретних, теж не задовольняють їх. Адже відповідно до частини першої ст. 1215 Цивільного кодексу, не підлягають поверненню безпідставно набуті зарплата і платежі, що прирівнюються до неї, надані фізособі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена юрособою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача (див., наприклад, ухвалу Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 02.11.11 р. № 6-10410св11).
Отже, відрахувати із зарплати працівника зайву суму виплачених лікарняних можна тільки у випадках, передбачених п. 1 ч. 2 ст. 127 КЗпП. А можливості утримати зайві декретні законодавство взагалі не передбачає.