• Швидкий пошук надійних рішень
    і практичної інформації

Uteka

Я шукаю...

Де шукати:

розширений пошук
Отримайте доступ до більше 2 мільйонів готових рішень, публікацій та оглядів
Оформити
передплату

Чи можна утримати зайво виплачені суми лікарняних і декретних?

Оксана Спивак

12.01.2016 3550 0 0

Якщо страхувальник виявив помилки у нарахуванні лікарняних і декретних, то він має виправити їх до початку перевірки – щоб уникнути штрафних санкцій.

За роз’ясненнями ФСС з ТВП (далі – Фонд) у листі від 22.01.15 р. № 5.2-32-133, страхувальник, який самостійно виявив зайво нараховані суми лікарняних (декретних), повинен:

  • здійснити перерахунок і повернути на рахунок робочого органу Фонду належну суму страхових коштів;
  • повідомити письмово робочий орган Фонду про факт та зміст помилок щодо отримання матзабезпечення;
  • зазначити у звітності причини виникнення помилки, надавши розрахунок зменшеної суми витрат, здійснених за рахунок коштів Фонду.

Але чи можна утримати зайво виплачені суми лікарняних (декретних) із застрахованої особи, якій їх виплатили?

Відповідь така: усе залежить від причини переплати, виду матзабезпечення і від того, скільки часу минуло з дня виплати зайвої суми.

Так, зайво виплачені суми лікарняних можна відрахувати із зарплати працівника тільки, якщо (п. 1 ч. 2 ст. 127 КЗпП):

  • така переплата пов’язана з лічильною помилкою;
  • керівник підприємства видав наказ (розпорядження) про відрахування не пізніше одного місяця з дня виплати неправильно обчисленої суми.

До лічильних помилок належать неправильності в обчисленнях, дворазове нарахування зарплати за один і той самий період тощо. Не вважаються лічильними помилки, пов’язані з неправильним застосуванням закону та інших нормативно-правових актів (пп. 1 п. 24 постанови Пленуму ВСУ від 24.12.99 р. № 13).

Мінпраці вважає, що для відрахування зайво виплачених сум (у межах місячного строку) згода працівника не потрібна, а його заперечення не можуть перешкоджати відрахуванню (лист Мінпраці та соцполітики від 23.10.09 р. № 248/06/186-09). Однак у разі пропуску місячного строку роботодавець не може видати такий наказ. Більше того, він навіть не має права звернутися з позовом до суду про стягнення зайвої суми, виплаченої внаслідок лічильної помилки. Також працівник, який отримав зайву суму лікарняних, може добровільно її повернути чи написати заяву про відрахування переплаченої суми з його зарплати.

Зайво виплачену суму декретних не можна стягнути з особи, яка їх отримала, бо для цього немає законодавчих підстав (п. 6 ч. 1 ст. 73 Закону від 21.04.99 р. № 606-XIV «Про виконавче провадження»). На те, що законодавством не визначено конкретних випадків та обставин, за яких повертається раніше отримана допомога по вагітності та пологах або її частина, вказує й Фонд у листі від 16.09.13 р. № 04-29-2494.

Суди, розглядаючи позови про стягнення з працівників лікарняних і декретних, теж не задовольняють їх. Адже відповідно до частини першої ст. 1215 Цивільного кодексу, не підлягають поверненню безпідставно набуті зарплата і платежі, що прирівнюються до неї, надані фізособі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена юрособою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача (див., наприклад, ухвалу Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 02.11.11 р. № 6-10410св11).

Отже, відрахувати із зарплати працівника зайву суму виплачених лікарняних можна тільки у випадках, передбачених п. 1 ч. 2 ст. 127 КЗпП. А можливості утримати зайві декретні законодавство взагалі не передбачає.

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Комерція»

Надійні рішення з бухобліку, податків та права

2268 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали

Чи можна утримати зайво виплачені суми лікарняних і декретних?