Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Чи можна направити у відрядження сумісника?

У підприємства виникла необхідність направити у відрядження працівника-сумісника, оскільки в штаті немає співробітників із такою самою кваліфікацією. Чи може підприємство відряджати сумісника?

Так, підприємство може направити сумісника у відрядження, але тільки у вільний від основ-ної роботи час. Пояснимо нашу відповідь.

Працівник має право працювати на одному або декількох підприємствах одночасно, якщо інше не передбачено законодавством, колективним договором або угодою з роботодавцем (ст. 21 КЗпП). Обмеження на роботу за сумісництвом установлені п. 4 постанови КМУ від 03.04.93 р. № 245 та ст. 25 Закону від 14.10.14 р. № 1700-VII і стосуються керівників державних підприємств, установ, організацій та осіб, уповноважених виконувати функції держави або місцевого самоврядування (держслужбовців, суддів, працівників органів внутрішніх справ, прокуратури, співробітників інших держорганів).

Працювати за сумісництвом можна тільки у вільний від основної роботи час. Отже, підприємство-роботодавець може направити працівника-сумісника у відрядження тільки на той період, коли він не трудиться за основним місцем роботи. Як це застосовується на практиці, розглянемо на прикладі.

Приклад

На підприємстві за основним місцем роботи працівник працює 3 дні на тиждень – понеділок, вівторок і середа. Щоденна тривалість робочого часу – 8 годин. Решта днів (із четверга по неділю) – вихідні. Цей самий працівник трудиться за сумісництвом на іншому підприємстві 3 дні на тиждень – четвер, п'ятниця і субота із щоденною тривалістю робочого часу – 4 години.

У підприємства, на якому працівник трудиться як сумісник, виникла необхідність направити його в два відрядження: перше на 4 дні – із четверга по неділю включно, друге на 7 днів – із четверга одного тижня по четвер наступного.

У цьому випадку в перше відрядження підприємство може відправити працівника безболісно, оскільки з четверга по неділю він не зайнятий на основній роботі. Що стосується другого відрядження, то тут потрібно спочатку з'ясувати, чи зможе працівник поїхати в це відрядження. Якщо на період відрядження він знаходитиметься у відпустці за основним місцем роботи й погодиться поїхати, то підприємство може направити його у відрядження.

КЗпП не обмежує права працівників-сумісників порівняно зі штатними співробітниками. Тому за сумісником на час відрядження зберігається робоче місце й заробітна плата, а підприємство, що направило сумісника у відрядження, відповідно до ст. 121 КЗпП зобов'язане відшкодувати йому здійснені у відрядженні витрати, а також виплатити середній заробіток за час відрядження. Направлення сумісника у відрядження оформляється наказом або розпорядженням.

Слід пам'ятати, що КЗпП забороняє направляти у відрядження:

  • вагітних жінок і жінок, які мають дітей віком до 3 років (ст. 176);
  • жінок, які мають дітей віком від 3 до 14 років або дітей-інвалідів, без їх згоди (ст. 177).

Можлива ситуація, коли працівник направляється в одне відрядження двома роботодавцями (за основним місцем роботи і за місцем роботи сумісником). Тоді роботодавці повинні узгодити між собою, як вони відшкодовуватимуть відрядженому витрати. При цьому кожне підприємство видає окремий наказ (розпорядження) про направлення працівника у відрядження, зазначаючи в ньому, які саме витрати воно відшкодовує працівникові. У свою чергу, працівник, який здає до бухгалтерії авансовий звіт про використання коштів у відрядженні, подає кожному підприємству оригінали тих документів, які підтверджують здійснення ним витрат, відшкодувати які зобов'язалося конкретне підприємство (лист Мінфіну від 29.12.07 р. № 31-18030-07-27/29310).

Коментарі до матеріалу
Швидка реєстрація
Будьте в курсі змін і актуальних тем, задавайте питання.
Популярне
20.06.2025
Резерв сумнівних боргів: у яких випадках підприємству вигідно його створювати
Розповімо, які підприємства можуть оптимізувати податок на прибуток шляхом створення резерву сумнівних боргів та як правильно сформувати цей резерв, щоб не було претензій з боку контролюючих органів. У чому полягає проблема: оптимізація об’єкта обкладення податком на прибуток для деяких підпри...
20.06.2025
Як розрахувати резерв відпусток на дату балансу
У статті розповімо про порядок формування резерву відпусток і регулярність його перегляду. Чи треба щомісячно інвентаризувати резерв? Забезпечення на оплату відпусток формується для рівномірного розподілу витрат на відпустки між звітними періодами. Його створення – обов’язок підприємства...
20.06.2025
Резерв на виконання гарантійних забов'язань: хто повинен створювати та в чому вигода
У статті розповімо, як знання стандартів бухобліку допомагають оптимізувати базу обкладення податком на прибуток. Також поговоримо про формування резерву на виконання гарантійних зобов’язань. Корисна норма бухобліку: згідно з п. 13–18 НП(С)БО 11 «Зобов'язання» підприємствам д...
Нове
07.07.2025
Оплата лікарняного в разі звільнення працівника
У консультації відповідаємо на запитання, чи оплачується листок непрацездатності, якщо працівник звільняється. Практична ситуація Чи оплачувати працівнику листок непрацездатності, якщо він звільняється з підприємства? Чи компенсує відповідні страхові виплати ПФУ та з якого дня? Право на страхові в...
07.07.2025
У липні 2025 року відновлюється індексація зарплати
У статті викладено загальні правила індексації зарплати та особливості її проведення в липні 2025 року. Як відомо, з січня 2025 року індексацію «обнулили», і для всіх цей місяць став «базовим» для проведення індексації (див. лист Мінсоцполітики від 10.12.2024 № 105/0/214-24)....
07.07.2025
Виїзд заброньованих працівників за кордон у відпустку: чи можливо?
У консультації з’ясовуємо, чи можуть заброньовані працівники виїжджати за кордон у відпустку, та аналізуємо роз'яснення держорганів із цього питання. Як відомо, під час воєнного стану виїзд за кордон чоловіків віком від 18 до 60 років обмежений. Водночас прямої норми, яка чітко забороняє виїзд...
Кращі матеріали