Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Чи можна направити у відрядження сумісника?

У підприємства виникла необхідність направити у відрядження працівника-сумісника, оскільки в штаті немає співробітників із такою самою кваліфікацією. Чи може підприємство відряджати сумісника?

Так, підприємство може направити сумісника у відрядження, але тільки у вільний від основ-ної роботи час. Пояснимо нашу відповідь.

Працівник має право працювати на одному або декількох підприємствах одночасно, якщо інше не передбачено законодавством, колективним договором або угодою з роботодавцем (ст. 21 КЗпП). Обмеження на роботу за сумісництвом установлені п. 4 постанови КМУ від 03.04.93 р. № 245 та ст. 25 Закону від 14.10.14 р. № 1700-VII і стосуються керівників державних підприємств, установ, організацій та осіб, уповноважених виконувати функції держави або місцевого самоврядування (держслужбовців, суддів, працівників органів внутрішніх справ, прокуратури, співробітників інших держорганів).

Працювати за сумісництвом можна тільки у вільний від основної роботи час. Отже, підприємство-роботодавець може направити працівника-сумісника у відрядження тільки на той період, коли він не трудиться за основним місцем роботи. Як це застосовується на практиці, розглянемо на прикладі.

Приклад

На підприємстві за основним місцем роботи працівник працює 3 дні на тиждень – понеділок, вівторок і середа. Щоденна тривалість робочого часу – 8 годин. Решта днів (із четверга по неділю) – вихідні. Цей самий працівник трудиться за сумісництвом на іншому підприємстві 3 дні на тиждень – четвер, п'ятниця і субота із щоденною тривалістю робочого часу – 4 години.

У підприємства, на якому працівник трудиться як сумісник, виникла необхідність направити його в два відрядження: перше на 4 дні – із четверга по неділю включно, друге на 7 днів – із четверга одного тижня по четвер наступного.

У цьому випадку в перше відрядження підприємство може відправити працівника безболісно, оскільки з четверга по неділю він не зайнятий на основній роботі. Що стосується другого відрядження, то тут потрібно спочатку з'ясувати, чи зможе працівник поїхати в це відрядження. Якщо на період відрядження він знаходитиметься у відпустці за основним місцем роботи й погодиться поїхати, то підприємство може направити його у відрядження.

КЗпП не обмежує права працівників-сумісників порівняно зі штатними співробітниками. Тому за сумісником на час відрядження зберігається робоче місце й заробітна плата, а підприємство, що направило сумісника у відрядження, відповідно до ст. 121 КЗпП зобов'язане відшкодувати йому здійснені у відрядженні витрати, а також виплатити середній заробіток за час відрядження. Направлення сумісника у відрядження оформляється наказом або розпорядженням.

Слід пам'ятати, що КЗпП забороняє направляти у відрядження:

  • вагітних жінок і жінок, які мають дітей віком до 3 років (ст. 176);
  • жінок, які мають дітей віком від 3 до 14 років або дітей-інвалідів, без їх згоди (ст. 177).

Можлива ситуація, коли працівник направляється в одне відрядження двома роботодавцями (за основним місцем роботи і за місцем роботи сумісником). Тоді роботодавці повинні узгодити між собою, як вони відшкодовуватимуть відрядженому витрати. При цьому кожне підприємство видає окремий наказ (розпорядження) про направлення працівника у відрядження, зазначаючи в ньому, які саме витрати воно відшкодовує працівникові. У свою чергу, працівник, який здає до бухгалтерії авансовий звіт про використання коштів у відрядженні, подає кожному підприємству оригінали тих документів, які підтверджують здійснення ним витрат, відшкодувати які зобов'язалося конкретне підприємство (лист Мінфіну від 29.12.07 р. № 31-18030-07-27/29310).

Коментарі до матеріалу
Швидка реєстрація
Будьте в курсі змін і актуальних тем, задавайте питання.
Популярне
05.04.2025
Продовження строку корисного використання повністю замортизованих основних засобів
Ситуація із практики: строк, визначений під час первинного визнання об’єкта основних засобів (далі – ОЗ), уже закінчився, а актив продовжує використовуватися. НП(С)БУ 7 передбачено, що строк корисного використання (експлуатації) об’єкта ОЗ переглядається в разі зміни очікуван...
21.02.2025
Додаток 5 декларації з ПДВ: порядок заповнення та виправлення помилок
Додаток 5 до декларації з ПДВ (далі – декларація) заповнюється платниками ПДВ, які зобов’язані розподіляти вхідний ПДВ відповідно до п. 199.1 Податкового кодексу (далі – ПК) (заповнюють таблиці 1 і 2) та платниками, що застосовують касовий метод обліку ПДВ (заповнюють таблицю 3). ...
11.03.2025
Наказ про встановлення норм витрати палива
Якщо ваше підприємство вирішило вдатися до нормування витрат пального або розмірковує, чи доцільно це робити, постараємося спростити для вас це завдання, навівши в статті: зразок наказу про встановлення норм витрати палива; дві причини, чому на підприємстві необхідний такий наказ. Якщо ваше під...
Нове
03.05.2025
Тривалість відпустки за основним місцем роботи більша, ніж на роботі за сумісництвом: що робити?
Працівнику, якого оформлено у нас за сумісництвом, надаємо щорічну відпустку тривалістю 24 календарних дні (далі – к. д.), але тривалість щорічної відпустки за його основним місцем роботи становить 31 к. д. Тобто різниця у 7 к. д. Що робити в такій ситуації? Практична ситуація Працівнику, яко...
03.05.2025
Відпустка за відпусткою: один чи два розрахунки середньої зарплати?
Працівник бере дві відпустки поспіль. Як розрахувати суму відпусткових у цьому випадку: робити один розрахунок чи два різних? Працівник бере дві відпустки поспіль. Як розрахувати суму відпусткових у цьому випадку: робити один розрахунок чи два різних? До нас звернулося відразу декілька читачів з т...
03.05.2025
Премії та винагороди в розрахунку відпусткових
Під час обчислення середньої зарплати премії та винагороди за підсумками роботи за певний період включаються до розрахунку за особливими правилами. Це завжди викликає чимало запитань. Розберемо механізм урахування премій та наведемо приклади обчислення. Під час обчислення середньої зарплати премії т...
Кращі матеріали
Центр сповіщень