Чи можна директора найняти за ЦПД?
17.02.2016 9114 1 4
Підприємство працює з перебоями. У зв'язку з відсутністю обсягу робіт тимчасово немає найманих працівників. Підприємство не має можливості платити директорові зарплату – немає грошей. Чи можна найняти директора за цивільно-правовим договором (далі - ЦПД)?
Законом це не заборонено, але чинити так небажано. Пояснимо чому.
Хто такий директор підприємства? Це посадова особа, яка керує підприємством і трудовим колективом. Тобто провадить від імені підприємства організаційно-розпорядчі дії, що мають юридичну силу: дає обов'язкові для виконання вказівки, укладає договори, розпоряджається грошима підприємства, наймає і звільняє працівників (постанова Пленуму Верховного Суду України від 26.04.02 р. № 5, лист Мін’юсту від 22.02.13 р. № 1332-0-26-13/11). Директор несе відповідальність за організацію на підприємстві бухгалтерського обліку і фіксацію фактів здійснення всіх господарських операцій у первинних документах, зберігання оброблених документів і регістрів звітності. А вести на підприємстві бухгалтерський облік потрібно безперервно – з дня реєстрації підприємства і до його ліквідації (ст. 8 Закону від 16.07.99 р. № 996-XIV).
Трудовий договір – це угода між працівником і роботодавцем, за якою (ст. 21 КЗпП):
- працівник зобов'язується виконувати певну роботу з підкоренням внутрішньому трудовому розпорядку роботодавця;
- підприємство зобов'язується виплачувати працівникові заробітну плату і забезпечити умови, необхідні для виконання роботи.
Права і повноваження директора передбачені статутом та іншими локальними актами підприємства. Рішення про призначення директора, як правило, приймається власниками підприємства.
Укладаючи трудовий договір, директор зобов'язується виконувати обов'язки, передбачені статутом та іншими локальними актами підприємства, а також підкорятися внутрішньому трудовому розпорядку підприємства.
Цивільно-правові відносини регулюються нормами Цивільного кодексу (далі – ЦК). Це означає, що, підписуючи ЦПД, його сторони укладають угоду, спрямовану на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків (ст. 626 ЦК). ЦК передбачає різні види ЦПД, у тому числі договір про надання послуг.
То чому б не укласти з директором договір про надання послуги з керівництва підприємством?
На перший погляд це можливо. За договором послуг одна сторона (виконавець) зобов'язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу у процесі провадження певної дії або певної діяльності, а замовник зобов'язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором (ст. 901 ЦК).
Але в разі укладення з директором ЦПД на надання послуги з керівництва підприємством у директора-виконавця не виникнуть організаційно-розпорядчі функції стосовно підприємства-замовника і він не набуде статусу посадової особи підприємства.
Підприємство реалізує свої права й обов'язки через директора, який як посадова особа діє відповідно до установчих документів підприємства (ст. 92 ЦК). А повноваження директора, який найнятий за ЦПД і ще не набув статусу посадової особи та отримав права здійснювати стосовно підприємства організаційно-розпорядчі функції, будуть сумнівними.
Вибір, як оформити відносини з директором, залишається за власниками підприємства.
Ми вважаємо, що не варто ризикувати, створюючи ситуацію, при якій у повноваженнях директора хтось може засумніватися. Тому пропонуємо як вихід із ситуації:
- або оформити директора за трудовим договором, установивши йому режим неповного робочого часу. Тоді оплачувати працю директора можна буде пропорційно до відпрацьованого ним часу (ст. 56 КЗпП),
- або покласти функції з керівництва підприємством на власника без укладення з ним трудового договору.
Коментарі до матеріалу
Відсортовано: по часу за популярністю
Всього коментарів 1