Графіки роботи та змінності: спільне та відмінне
Як свідчать питання, що виникають на семінарах, слухачі часто плутають графіки змінності з графіками роботи. Графік змінності застосовується лише на тих підприємствах, де здійснюється безперервний виробничий процес. Нерідко роботодавці не беруть до уваги даний факт і вводять змінний режим помилково. Розберемося, в яких випадках застосовуються графіки змінності, а коли необхідно складати графіки роботи.
Статтею 57 КЗпП визначено, що час початку і закінчення щоденної роботи (зміни) передбачається правилами внутрішнього трудового розпорядку і графіками змінності у відповідності із законодавством.
Незважаючи на те що законодавство про працю не дає визначення поняття «змінна робота», в ст. 58 КЗпП зазначено, що при таких роботах працівники чергуються по змінах рівномірно в порядку, встановленому правилами внутрішнього трудового розпорядку. А перехід з однієї зміни в іншу, як правило, має відбуватися через кожний робочий тиждень в години, визначені графіками змінності.
У свою чергу, Мінсоцполітики в листі від 29.04.16 р. № 493/13/84-16 приходить до висновку, що під змінною роботою розуміється метод організації праці в дві, три або чотири зміни, який може бути безперервним або з перервами, при якому працівники послідовно змінюють один одного на одних і тих же робочих місцях відповідно до графіка змінності. Такий метод організації праці вводиться у випадках, коли тривалість виробничого процесу перевищує допустиму тривалість щоденної роботи, а також з метою більш ефективного використання обладнання, збільшення обсягів продукції, що випускається або послуг (див. мал.).
Мал. Графік змінності
При складанні графіка змінності слід пам'ятати, що тривалість перерви в роботі між змінами має бути не меншою подвійної тривалості часу роботи в попередній зміні (включаючи і час перерви на обід). А призначення працівника на роботу протягом двох змін підряд забороняється (ст. 59 КЗпП).
Повна версія доступна тільки передплатникам
Підпишіться на онлайн сервіси для бухгалтерів та кадровиків Uteka. Отримайте повний доступ бібліотеки безпечних рішень, які роблять вашу роботу ефективнішою.
Що входить в передплату?
і приклади
доступу
питання експерту
оновлення
матеріалів
матеріалів c 2015 року