Що таке військово-обліковий документ
Укладаючи трудовий договір, військовозобов’язаний громадянин зобов’язаний подати, крім паспорта та інших документів, передбачених ч. 2 ст. 24 КЗпП, також відповідний військово-обліковий документ. Далі у статті розглянемо з урахуванням нещодавно ухвалених змін у законодавстві:
- що таке військово-обліковий документ;
- яка форма військово-облікового документа;
- порядок оформлення військово-облікового документа;
- чи має право роботодавець зберігати військово-обліковий документ працівника на підприємстві.
Визначення поняття «військово-обліковий документ»
Постановою КМУ від 16.05.2024 № 559 (далі – Постанова № 559) затверджено Порядок оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов’язаних та резервістів (далі – Порядок № 559) та форму такого документа
Відповідно до п. 1 Порядку № 559 військово-обліковий документ – це документ , що визначає належність його власника до виконання військового обов’язку та оформляється (створюється) й видається громадянину України (далі – громадянин), який є призовником, військовозобов’язаним або резервістом (далі – військовозобов’язаний).
Військово-обліковий документ має бути також у тих громадян, яких було виключено з військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів відповідно до пунктів 3 і 4 ч. 6 ст. 37 Закону від 15.03.1992 № 2232-ХІІ «Про військовий обов’язок і військову службу» та які не отримували відповідного документа до набрання чинності Постановою № 559.
Нагадаємо, що раніше згідно з п. 20 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів, затвердженого постановою КМУ від 30.12.2022 № 1487 (далі – Порядок №1487), військово-обліковими документами вважалися:
- для призовників – посвідчення про приписку до призовної дільниці;
- для військовозобов’язаних – військовий квиток або тимчасове посвідчення військовозобов’язаного;
- для резервістів – військовий квиток.
Проте постановою КМУ від 16.05.2024 № 563 було внесено зміни до Порядку № 1487, зокрема вилучено вищезгаданий пункт 20, і тому з 18.05.2024 Порядок уже не містить такого визначення військово-облікового документа.
Військово-обліковий документ оформлюється (створюється) та видається (замінюється):
- в електронній формі — засобами Електронного кабінету призовника, військовозобов’язаного, резервіста (далі – Електронний кабінет), Державного вебпорталу електронних публічних послуг у сфері національної безпеки і оборони та Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (далі — Портал Дія), зокрема з використанням мобільного застосунку Порталу Дія (у разі технічної реалізації);
- у паперовій формі — на бланку, форму якого затверджено Постановою № 559.
Військово-обліковий документ в електронній формі
Військово-обліковим документом військовозобов’язаних, а також громадян, виключених з військового обліку, в електронній формі є відображення в електронній формі відомостей про громадянина, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов’язаних (далі – Єдиний реєстр військовозобов’язаних), а також відомостей щодо звернення або повідомлення про вчинення адміністративного чи кримінального правопорушення до Національної поліції.
Військово-обліковий документ в електронній формі формується засобами:
- Електронного кабінету військовозобов’язаного, зокрема, з використанням мобільного застосунку (Резерв+) уточнення автора));
- Державного вебпорталу електронних публічних послуг у сфері національної безпеки і оборони;
- Порталу Дія (мобільного застосунку Дія) (у разі технічної реалізації).
Формування та відображення військово-облікового документа в електронній формі здійснюється автоматично за умови підключення електронного пристрою до Інтернету та наявності в Єдиному реєстрі військовозобов’язаних відомостей, визначених у п. 8 Порядку № 559.
Згідно з п. 8 Порядку № 559 у військово-обліковому документі в електронній формі відображається унікальний електронний ідентифікатор у вигляді двовимірного штрихкоду, що містить відомості про документ (далі — QR-код), за наявності таких відомостей:
- прізвище, ім’я, по батькові;
- дата народження;
- реєстраційний номер облікової картки платника податків;
- номер запису в Єдиному реєстрі військовозобов’язаних;
- відомості про результати медичних оглядів, що проводилися з метою визначення придатності до виконання військового обов’язку;
- відомості про наявність відстрочки від направлення для проходження базової військової служби для призовників або відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період (бронювання) для військовозобов’язаних та резервістів;
- військове звання;
- військово-облікова спеціальність (для військовозобов’язаних та резервістів СБУ — код профілю підготовки і напрям службової та оперативно-службової діяльності);
- унікальний номер запису в Єдиному державному демографічному реєстрі (такі відомості є також в ІD картці);
- відомості про виконання військового обов’язку;
- відомості про військовий облік;
- відомості щодо звернення або повідомлення про вчинення адміністративного чи кримінального правопорушення до Нацполіції;
- дата і час формування військово-облікового документа в електронній формі.
QR-код військово-облікового документа в електронній формі є формою військово-облікового документа, що містить відомості про військово-обліковий документ, які за допомогою технічних засобів можна відтворити у формі, придатній для зчитування, зокрема у візуальній.
Наголосимо, що військово-обліковий документ в електронній формі є дійсним лише за наявності QR-коду.
Перевірка військово-облікового документа в електронній формі здійснюється шляхом зчитування QR-коду ініціатором перевірки за допомогою технічних засобів, які дають змогу відтворити відомості цього документа в електронній формі у вигляді інформаційного повідомлення. Підставою непідтвердження військово-облікового документа в електронній формі є непридатність QR-коду для зчитування технічними засобами.
До відома! Електронна інформаційна взаємодія з іншими інформаційно-комунікаційними системами (Дія, електронним кабінетом військовозобов’язаних) здійснюється засобами системи електронної взаємодії державних електронних ресурсів «Трембіта». |
Військово-обліковий документ у паперовій формі
Бланк військово-облікового документа в паперовій формі виготовляється територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки (далі – ТЦК), СБУ, підрозділами розвідувальних органів згідно з Вимогами щодо заповнення форми військово-облікового документа на бланку (додаток 1 до Порядку № 559).
Також ТЦК (СБУ, підрозділи розвідувальних органів) можуть роздруковувати бланк військово-облікового документа, який формується за допомогою Єдиного реєстру.
Бланк військово-облікового документа виготовляється з паперу і має розмір 148 х 210 міліметрів (формат А5). У верхній лівій частині лицьового боку документа вклеюється кольорова фотокартка його власника розміром 35 х 45 мм, яка засвідчується печаткою ТЦК (органу СБУ, розвідувального органу) та підписом керівника ТЦК (органу СБУ, підрозділу розвідувального органу). Номер військово-облікового документа на бланку та дата його видачі вносяться до Єдиного реєстру в день видачі.
Військовий документ на бланку видається (замінюється) за заявою громадянина ТЦК (СБУ, підрозділом розвідувального органу) за місцем перебування на військовому обліку або виключення з військового обліку у випадках:
- взяття громадянина на військовий облік як призовника, військовозобов’язаного або резервіста;
- якщо призовник, який перебував на військовому обліку до набрання чинності Постановою № 559, не отримував посвідчення призовника, а військовозобов’язаний та резервіст — військового квитка, військового квитка офіцера запасу або тимчасового посвідчення військовозобов’язаного;
- зміни категорії щодо військового обов’язку;
- відсутності місця для внесення змін;
- невідповідності відомостям, що містяться в Єдиному реєстрі військовозобов’язаних;
- втрати (зіпсування);
- виявлення бажання змінити військовий документ, який був виданий до набрання чинності Постановою № 559.
Наголосимо, що для призовників військово-обліковий документ на бланку оформляється та видається ТЦК.
Для отримання (заміни) військово-облікового документа на бланку громадянин зобов’язаний особисто звернутися із заявою до ТЦК (СБУ, розвідувального органу) за місцем перебування на військовому обліку або виключення з військового обліку та надати кольорову фотокартку встановленого розміру.
Якщо громадянин за станом здоров’я не може пересуватися (є особою з обмеженою мобільністю) або визнаний недієздатним, що підтверджується документами, із заявою може звернутися особа, яка здійснює за ним догляд, або його опікун.
Військово-обліковий документ на бланку має бути виданий протягом п’яти робочих днів з дати реєстрації заяви в ТЦК (СБУ, підрозділі розвідувального органу).
Зміни до військово-облікового документа на бланку вносяться за письмовим зверненням громадянина протягом п’яти робочих днів з дати реєстрації заяви, крім відомостей щодо проходження військової служби, якщо її строк потребує уточнення у військовій частині або архівній установі.
Перевірка відповідності відомостей
Відомості, зазначені у військово-обліковому документі громадянина, який перебуває або був виключений з військового обліку Збройних Сил України (далі – ЗСУ), СБУ, розвідувального органу, мають відповідати відомостям, що містяться в Єдиному реєстрі військовозобов’язаних.
Відповідність відомостей перевіряється через:
- електронний кабінет призовника, військовозобов’язаного, резервіста (далі – електронний кабінет);
- районний (міський) ТЦК або орган СБУ, розвідувальний орган.
У разі невідповідності відомостей громадянин для внесення відповідних змін повинен:
- звернутися до ТЦК або СБУ, розвідувального органу за місцем перебування на військовому обліку – якщо його військово-обліковий документ у паперовій формі;
- скористатися засобами електронного кабінету для звернення до ТЦК за місцем перебування на військовому обліку – якщо його військово-обліковий документ в електронній формі.
Відповідні зміни вносяться ТЦК протягом п’яти робочих днів із дня реєстрації заяви військовозобов’язаного.
Військовозобов’язаний працівник може передавати свій військово-обліковий документ на бланку особі, відповідальній за ведення військового обліку, для внесення змін за умови отримання розписки, оформленої за формою згідно з додатком 3 до Постанови № 559 (форму див. тут) та у випадках, передбачених Постановою № 1487.
Військово-обліковий документ на бланку повертається громадянину не пізніше семи робочих днів із дня видачі відповідної розписки.
Зверніть увагу! Військово-обліковий документ в електронній формі та в паперовій формі мають однакову юридичну силу (п. 9 Порядку № 559). |
Втрата паперового військово-облікового документа
Громадяни зобов’язані надійно зберігати військово-обліковий документ на бланку, стежити за своєчасним і точним внесенням до нього змін та дотримуватися правил військового обліку. Про втрату військово-облікового документа на бланку громадянин зобов’язаний повідомити керівника ТЦК (керівника органу СБУ, підрозділу розвідувального органу) за місцем перебування на військовому обліку (п. 16 Порядку № 559).
Наголосимо, що законодавство не уточнює форму такого звернення, але для уникнення непорозумінь радимо звертатися з письмовою заявою та реєструвати її у відповідному органі або ж надсилати поштовим повідомленням з описом вкладення.
Нагадаємо! Згідно зі ст. 211 КУпАП за зіпсуття або недбале зберігання призовниками, військовозобов’язаними і резервістами військово-облікових документів (посвідчень про приписку до призовних дільниць, військових квитків, тимчасових посвідчень військовозобов’язаних), яке спричинило їх втрату передбачено штраф у розмірі від 30 до 50 НМДГ (від 510 до 850 грн). А за повторне протягом року вчинення цього порушення, за яке особу вже було піддано адміністративному стягненню, а також вчинення порушення в особливий період накладається штраф у розмірі від 50 до 100 НМДГ (від 850 до 1 700 грн). |
Видача свідоцтва про смерть разом з військово-обліковим документом
У разі подання заяви про реєстрацію смерті громадянина військово-обліковий документ на бланку підлягає здачі заявником до органу державної реєстрації актів цивільного стану. На думку автора, здати має особа, яка звернулася за отриманням свідоцтва про смерть.
Після реєстрації смерті військово-обліковий документ надсилається органом державної реєстрації актів цивільного стану (далі – РАЦС) до ТЦК (СБУ, розвідувального органу).
Як бачимо, маємо чергову законодавчу абсурдність, оскільки в разі смерті військовозобов’язаного (у т. ч. знятого з обліку) орган РАЦС може й не видати свідоцтво про смерть.
Коментарі до матеріалу