Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Обов’язкова реєстрація у Єдиній судовій системі

21.08.2023 928 4 4

Що змінилося? Нещодавно Верховною Радою було прийнято закон, згідно з яким усі юридичні особи, а також деякі інші особи зобов’язані зареєструватися у Єдиній судовій системі.

Про який закон ідеться? Це Закон від 29.06.2023 № 3200-ІХ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обов’язкової реєстрації та використання електронних кабінетів в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі (далі – ЄСІТС) або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами» (далі – Закон № 3200).

Про що стаття? Ми розповімо, кого стосуються нові вимоги, у які строки потрібно зареєструватися у ЄСІТС, а також відповімо на інші ваші запитання.


Які нововведення передбачено Законом № 3200?

Наразі у юридичних осіб є багато запитань щодо застосування норм Закону № 3200 на практиці. Почнемо із запитання, що завжди виникає в разі прийняття нового закону або іншого нормативного документу.

1. Коли починає діяти Закон № 3200?

Закон № 3200 набув чинності 21.07.2023, але його буде введено в дію тільки через 90 днів з дня опублікування, тобто з 18.10.2023 (за деякими винятками).

Проте уже починаючи з 21 липня 2023 року (тобто з дати набуття чинності Законом № 3200) виконавчі документи судом будуть видаватися:

  • або у паперовій формі;
  • або в електронній формі – за допомогою ЄСІТС або її окремої підсистеми (модуля), що забезпечує обмін документами.

Тобто наразі суд не видає одній і тій самій особі виконавчий документ одночасно в паперовій та в електронній формі.

Майте на увазі! Справи в судах першої, апеляційної та касаційної інстанцій, провадження у яких було відкрито до набрання чинності Законом № 3200 (тобто до 21.07.2023), розглядатимуться за правилами, що діятимуть після введення в дію цього Закону (тобто з 18.10.2023).

2. З якою метою Законом № 3200 введено обов’язкову реєстрацію у ЄСІТС?

Реалізація положень Закону № 3200 на практиці дозволить здійснити поступовий перехід на електронні комунікації у судовій сфері. Це значно спростить взаємодію усіх сторін судового процесу. Адже реєстрація у ЄСІТС відбуватиметься шляхом створення електронних кабінетів (далі – ЕК) у цій системі.

3. Які дії можна виконувати за допомогою ЕК у ЄСІТС?

Електронний кабінет – це персональний кабінет у підсистемі (модулі) ЄСІТС, за допомогою якого особі, яка пройшла електронну ідентифікацію, надається доступ до інформації та сервісів ЄСІТС, у тому числі можливість обміну документами (процесуальними документами, письмовими та електронними доказами тощо) між судом та учасниками судового процесу, а також між учасниками судового процесу. Тобто через ЕК можна буде надсилати і отримувати документи.

До відома! Електронна ідентифікація особи здійснюється з використанням кваліфікованого електронного підпису чи інших засобів електронної ідентифікації, які дають змогу однозначно встановити особу.

Особа, яка зареєструвала ЕК у ЄСІТС, зможе подавати процесуальні, інші документі, вчиняти процесуальні дії в електронній формі виключно за допомогою ЄСІТС, з використанням власного електронного підпису, прирівняного до власноручного підпису.

У свою чергу, суди зможуть надсилати учасникам судового процесу повідомлення в електронній формі, заощаджуючи кошти і час, що зазвичай витрачаються на ведення паперового документообігу. Суд «вручатиме» учаснику судового процесу будь-які документи виключно в електронній формі, надсилаючи їх до ЕК такої особи.

4. Тобто, маючи ЕК у ЄСІТС, не можна подати документи до суду або отримати копію судового рішення у паперовій формі?

Зовсім ні. Реєстрація у ЄСІТС не позбавляє права подати документи до суду в паперовій формі, а також – за окремою заявою – отримати копію судового рішення у паперовій формі.

5. Зареєструвати ЕК у ЄСІТС повинні всі юрособи чи тільки юрособи – учасники судового процесу?

Мати електронний кабінет у ЄСІТС зобов’язані:

  • усі юридичні особи незалежно від форми власності, а також незалежно від наявності в них судових справ, у тому числі державні органи, органи місцевого самоврядування;
  • адвокати, нотаріуси, державні і приватні виконавці, арбітражні керуючі, судові експерти.

6. Чи можуть інші особи зареєструвати електронний кабінет у ЄСІТС, щоб мати доступ до судових документів?

Так, інші особи можуть зареєструвати свої електронні кабінети у ЄСІТС у добровільному порядку.

7. До якої дати необхідно зареєструватися у ЄСІТС?

Запам’ятайте цю дату – 18 жовтня 2023 року!

Як бачимо, у юросіб залишилося трохи менше 2 місяців для того, щоб встигнути зареєструвати електронний кабінет у ЄСІТС або в її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами. Додамо, що поки що йдеться про обмін документів у межах господарського процесу.

8. Чи буде можливість за допомогою ЕК здійснювати обмін судовими документами в межах адміністративного та цивільного процесів?

Так, через 7 місяців з моменту опублікування Закону № 3200 обов’язок реєстрації електронного кабінету буде впроваджено в адміністративному та цивільному процесах.

Отже, щоб мати можливість направляти документи через ЄСІТС іншим учасникам справи в адміністративному та цивільному процесах, юрособам необхідно зареєструвати електронний кабінет у цій системі до 21 лютого 2024 року.

Якими будуть наслідки, якщо юрособа не зареєстрована у ЄСІТС?

Що загрожує тим, хто не зареєструє ЕК, всупереч вимогам Закону № 3200?

Припустимо, до суду звертається особа, яка була зобов’язана зареєструвати ЕК у ЄСІТС, але не зробила цього. У цьому разі документи такої особи суд залишить без руху або поверне їй без розгляду (залежно від виду процесуального документа).

Пояснимо на прикладах.

Суд має право вирішити справу за наявними матеріалами у разі, якщо відзив подано особою, яка зобов’язана зареєструвати ЕК, але не зареєструвала його і не навела поважних причин невиконання такого обов’язку.

Інший приклад: суд постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху в разі, якщо її подано особою, яка не зареєструвала ЕК. Такі ж негативні наслідки розповсюджуються і на правила подання апеляційних і касаційних скарг.

Нагадаємо також, що разом із заявою до суду подаються докази того, що копії такої заяви та доданих до неї документів надіслано іншим учасникам справи. Їх можна надіслати в електронній формі через ЕК. Без таких доказів суд повертає заявнику позовну заяву з документами без розгляду.

Наведемо ще один приклад із господарського процесу. Якщо учасник справи зобов’язаний надіслати копії документів іншим учасникам справи, такі документи в електронній формі можуть надсилатися до ЕК інших учасників. А в разі відсутності в них ЕК чи відсутності відомостей про наявність в них ЕК – у паперовій формі листом з описом вкладення.

Разом з тим учасник справи, який подає документи до суду через свій ЕК, звільняється від обов’язку надсилати копії заяви та документів іншому учаснику справи, якщо той був зобов’язаний зареєструвати ЕК кабінет, але не зробив цього. Тобто постраждає учасник, який не має ЕК.

Чи є зараз Електронний суд?

Так, є. Підсистема «Електронний суд», яка входить до ЄСІТС, забезпечує обмін процесуальними документами між судами, органами ти установами системи правосуддя, між учасниками судового процесу та між ними та судом.

Нагадаємо, що підсистема «Електронний суд» офіційно почала функціонувати з 5 жовтня 2021 року, значно спростивши обмін процесуальними документами між учасникам судового процесу.

З початком функціонування Електронного суду відповідно до вимог процесуального законодавства адвокати, нотаріуси, приватні виконавці, арбітражні керуючі, судові експерти, державні органи, органи місцевого самоврядування та суб’єкти господарювання державної та комунальної форми власності зобов’язані були зареєструвати офіційні електронні адреси в ЄСІТС. Інші особи могли це зробити в добровільному порядку

Законом № 3200 офіційну електронну адресу в ЄСІТС замінено на ЕК у ЄСІТС.

Якими є переваги використання ЕК у ЄСІТС?

Маючи ЕК, ви можете не тільки подавати до суду процесуальні документи в електронному форматі, але й відслідковувати рух та стан розгляду свого документа в суді.

Важливий нюанс! Інформація про отримання документу, його реєстрацію та інші відомості надсилаються до ЕК учасника судової справи в автоматичному режимі.

Також учасник судового процесу через ЕК може:

  • сплачувати судовий збір та інші платежі у режимі онлайн;
  • отримувати вебпосилання на тексти всіх сформованих судом процесуальних документів по справі, а також інформацію про отримання документів по справі від інших учасників процесу разом з документами в електронному форматі.

Як зареєструвати ЕК у ЄСІТС?

Реєстрація користувача в ЄСІТС відбувається за допомогою ключа з кваліфікованим електронним підписом (КЕП).

Для реєстрації пройдіть за посиланням https://id.court.gov.ua/ або на офіційному вебпорталі «Судова влада України» натисніть на вкладку «Кабінет електронного суду».

За цим посиланням можна переглянути інструкцію щодо реєстрації ЕК.

Коментарі до матеріалу

Відсортовано: по часу за популярністю

Всього коментарів 4

Оформити передплату на розділ «Агро»

Найповніша бібліотека безпечних рішень з бухобліку, податків та права для с/г галузі

4680 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали