Хто має зареєструватися в електронному суді до 21 лютого?
Запитання – відповіді
Чули, що до 21 лютого 2024 року підприємствам слід зареєструватися в електронному суді. Хто саме має пройти таку реєстрацію і чим це передбачено?
Така реєстрація є обов'язковою для всіх юридичних осіб, а також для деяких інших осіб.
Обов'язковість реєстрації в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі (далі – ЄСІТС) була запроваджена Законом від 29.06.2023 № 3200-ІХ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обов'язкової реєстрації та використання електронних кабінетів в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами» (далі – Закон № 3200).
На замітку! Докладно про вимоги Закону № 3200 та реєстрацію в ЄСІТС ми писали в консультації «Обов’язкова реєстрація у Єдиній судовій системі». |
Закон № 3200 набув чинності з 21.07.2023, проте – згідно з п. 1 розд. ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» цього закону – перехід на електронні взаємовідносини із судом відбувається поетапно, а саме:
- з 18.10.2023 електронний документообіг із судами запроваджено для господарського процесу;
- з 21.02.2024 – для цивільного та адміністративного процесів.
Тобто, по суті, усі юридичні особи повинні були зареєструватися у ЄСІТС ще до 18.10.2023. Проте багато хто цього не зробив, розмірковуючи приблизно так: у нас немає ніяких судових справ, тому цей обов'язок нас не стосується.
Але, як бачимо, з 21.02.2024 електронний документообіг з використанням ЄСІТС буде працювати не лише для господарських спорів, а й для цивільних та адміністративних. А адміністративні спори – це, зокрема, спори з органами ДПС та іншими контролюючими органами.
Самі розумієте, що ймовірність наявності у вас судових справ, для яких потрібна реєстрація в ЄСІТС, стрімко зросте. І якщо ви не зареєструвалися в системі електронного суду до 18.10.2023, то зробіть це зараз. Тим більше, що процедура реєстрації нескладна і не забере багато часу.
Перелік осіб, які зобов'язані зареєструвати електронні кабінети в ЄСІТС або її підсистемі (модулі), наведено на цей час у ч. 6 ст. 6 Господарського процесуального кодексу. Це адвокати, нотаріуси, державні та приватні виконавці, арбітражні керуючі, судові експерти, органи державної влади та інші державні органи, зареєстровані згідно із законодавством України як юридичні особи, їх територіальні органи, органи місцевого самоврядування, інші юридичні особи, зареєстровані згідно із законодавством України.
Інші особи (наприклад, фізособи-підприємці) реєструються в ЄСІТС у добровільному порядку.
Аналогічні норми також є (запроваджуються з 21.02.2024):
- у ч. 6 ст. 18 Кодексу адміністративного судочинства;
- у ч. 6 ст. 14 Цивільного процесуального кодексу.
Як здійснюється реєстрація в ЄСІТС, що для цього потрібно?
Для реєстрації вам необхідно перейти на офіційну сторінку Електронного суду. Тут ви також можете знайти необхідну інформацію про електронний суд, а також інструкцію та відеоінструкцію з реєстрації в ЄСІТС.
Усе, що вам знадобиться для реєстрації, це чинний електронний підпис підприємства, чинна електронна пошта та контактний номер телефону.
Майте на увазі! Один номер телефону та одну адресу електронної пошти можна використовувати в ЄСІТС тільки для реєстрації одного користувача. Тобто використати, наприклад, один і той самий номер телефону для реєстрації двох підприємств не вдасться. |
Чи є відповідальність за нереєстрацію юросіб у ЄСІТС?
Ніяких штрафних санкцій за нереєстрацію у ЄСІТС законодавством не передбачено. Однак треба розуміти, що коли ви не зареєструєте підприємство в електронній системі, то будете позбавлені процесуальних прав або обмежені у певних процесуальних правах, які є важливими для захисту ваших інтересів у судовому порядку.
Коментарі до матеріалу