Позивач – працівник; відповідач – роботодавець.
Працівниця перебувала у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку. До закінчення цієї відпустки вона отримала довідку лікарсько-консультативної комісії про те, що її дитина потребує домашнього догляду. Оригінал цієї довідки і заяву з проханням надати їй відпустку для догляду за дитиною тривалістю, зазначеною в медвисновку, але не більше ніж до досягнення дитиною 6-річного віку вона принесла своєму безпосередньому керівникові для подальшого передання генеральному директорові та видання наказу.
Кілька разів працівниця цікавилася в телефонному режимі, чи видано наказ за її заявою. Потім, не дочекавшись копії наказу про надання їй відпустки, направила на ім’я гендиректора повторну заяву із запитанням про прийняте рішення за раніше поданою нею заявою про відпустку. Проте замість очікуваної відповіді вона отримала повідомлення про те, що звільнена за прогули. Копію наказу про своє звільнення працівниця забрала на підприємстві, при цьому в неї не вимагали пояснень щодо причини прогулів.
Працівниця визнала таке звільнення незаконним і звернулася до суду з позовом, у якому просила відновити її на роботі.
Суд першої інстанції в позові відмовив, зате апеляційний суд із висновками районного суду не погодився і скасував рішення суду попередньої інстанції, задовольнивши позов працівниці. Роботодавець подав касацію.
Працівниця стверджувала, що не здійснювала прогулів, а отже, була звільнена з роботи безпідставно і з порушенням установленої процедури. До закінчення відпустки для догляду за дитиною до 3 років вона встигла подати роботодавцеві заяву про надання їй відпустки без збереження зарплати у зв’язку з потребою дитини в домашньому догляді. Позивальниця зазначала, що за наявності медичного висновку така відпустка згідно із законодавством надається в обов’язковому порядку. А це означає, що на момент звільнення вона вже перебувала в такій відпустці, що робить неможливим її звільнення за прогул.
Верховний Суд не задовольнив касаційну скаргу роботодавця (Постанова Верховного Суду від 08.06.2021, ЄДРСР, реєстр. № 98146718).
Право на отримання відпустки для догляду за дитиною без збереження зарплати вважається реалізованим із моменту подання роботодавцеві належним чином оформленої заяви з доданими до неї підтвердними документами (медвисновок тощо). Тому є незаконним звільнення за прогул працівника, який подав таку заяву з підтвердними документами і через це не вийшов на роботу в зазначену ним дату.