Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Майно суб’єктів господарювання пошкоджено або знищено внаслідок бойових дій: що відомо стосовно компенсації та відшкодування збитків?

21.07.2023

Про що стаття? Кожного дня в Україні зростає кількість суб’єктів господарювання (далі – СГ), майно яких знищено або пошкоджено внаслідок збройної агресії з боку держави-терориста. Характер та обсяг пошкоджень може бути різним – щось підлягає відновленню, а щось знищено вщент. Але в будь-якому випадку кожний власник бізнесу розраховує на компенсацію або відшкодування своїх збитків. Ми розповімо, що для цього слід зробити, які саме кроки необхідно вжити.


Треба розуміти, що отримати компенсацію за пошкоджене або знищене майно негайно – не вдасться, це досить довготривалий процес. А щоб СГ не загубилися на цьому шляху, фахівці Харківської торгово-промислової Палати розробили для них «дорожню карту». Розглянемо докладніше.

Крок перший: огляд майна експертом

Спочатку вам необхідно ініціювати огляд пошкодженого майна експертом.

Огляд майна має відбуватися згідно з Методикою визначення шкоди та обсягу збитків, затвердженою наказом Мінекономіки та Фонду державного майна від 18.10.2022 № 3904/1223.

Так, огляд нерухомого майна проводить експерт-будівельник відповідної категорії (докладніше про ці категорії можна дізнатись із постанови КМУ від 12.04.2017 № 257 «Про затвердження Порядку проведення обстеження прийнятих в експлуатацію об’єктів будівництва»).

Оглядати пошкодження рухомого майна можуть експерти системи Торгово-промислових палат України з подальшим виданням експертного висновку, яким підтверджуються причини та обсяги втрат.

Зверніть увагу! Експертні висновки ТПП можна використовувати не тільки для подальшого отримання компенсації, але й для вирішення багатьох питань вже одразу після фіксування пошкоджень.

Так, експертний висновок ТПП є підставою:

  • для списання пошкодженого майна в обліку;
  • отримання сертифікату про форс-мажорні обставини;
  • подання інформації про пошкодження (знищення) об’єктів оподаткування у податкові органи;
  • пояснення банківським установам щодо неможливості сплати кредитних зобов’язань;
  • повідомлення контрагентів або інвесторів щодо складнощів або неможливості виконати зобов’язання перед ними.

Крок другий: оцінка збитків

Отримані за результатами огляду рухомого або нерухомого майна документи (звіти, експертні висновки тощо) слід передати оцінювачам для розрахунку суми збитків та оформлення звіту про оцінку збитків.

А після цього можна готуватися до процедури внесення інформації до Державного реєстру пошкодженого майна для подальших дій щодо компенсування збитків (далі – Реєстр).

Крок третій: внесення інформації до Реєстру

Зараз в Інтернеті активно обговорюють питання про внесення інформації до Реєстру саме СГ. Передбачається, що вносити туди дані про пошкоджене майно необхідно для того, щоб надалі можна було розраховувати на компенсацію або відшкодування збитків.

Але на сьогодні право вносити до Реєстру інформацію щодо пошкодженого майна мають лише фізичні особи – не СГ. Внести інформацію вони можуть самостійно через портал «Дія», дотримуючись рекомендацій програми, або через Центр надання адміністративних послуг (далі – ЦНАП). До ЦНАПу потрібно звертатися за місцем реєстрації майна або у найближче відділення із заявою. І потім вже чекати на створення комісій, які будуть оглядати майно, зокрема нерухоме.

Що ж стосується внесення до Реєстру даних про пошкоджене або знищене майно СГ, то зараз цей сервіс не працює. Відомо тільки, що вносити до Реєстру дані про пошкоджене майно СГ матимуть право сертифіковані оцінювачі, але цю процедуру остаточно не врегульовано. Ми очікуємо, що Реєстр запрацює для СГ в IV кварталі 2023 року.

Пам’ятка на випадок, якщо майно СГ пошкоджено або знищено внаслідок бойових дій на території України

  1. Для отримання компенсації за пошкоджене або знищене рухоме та нерухоме майно СГ існує покрокова процедура: огляд майна експертами; розрахунок суми збитків та оформлення Звіту про оцінку збитків; внесення інформації до Реєстру пошкодженого майна та очікування рішення.
  2. Наразі Реєстр працює тільки для приватних осіб. Внести свою інформацію громадяни можуть, скориставшись порталом «Дія», дотримуючись рекомендацій програми, або через ЦНАП.
  3. Для СГ сервіс внесення інформації до Реєстру поки що на стадії розробки. Тому коли рішення буде прийняте, ми обов’язково вас проінформуємо та надамо роз’яснення.

Матеріал підготовлений сертифікованим
експертом системи «ТПП Експерт Україна»
,
https://www.kcci.kharkov.ua,
+38 (050) 305-77-80,
tpp.certif@gmail.com

Коментарі до матеріалу
Популярне
03.04.2025
Посадова інструкція для голови фермерського господарства
У цьому матеріалі розглянемо, як правильно скласти посадову інструкцію для голови фермерського господарства (далі – ФГ). Зокрема, з’ясуємо, які розділи повинна мати інструкція та в якому випадку в неї слід вносити зміни. У цьому матеріалі розглянемо, як правильно скласти посадову інстру...
21.03.2025
Як ФГ визначити своїх кінцевих бенефіціарів
Юридичні особи (в т. ч. ФГ) повинні подавати інформацію про своїх кінцевих бенефіціарних власників (далі – КБВ) (або про їх відсутність). За несвоєчасне подання такої інформації передбачено штрафні санкції. Про порядок та строки такого інформування розповімо в цій статті. Юридичні особи (в т....
10.04.2025
Як прийняти нового члена до фермерського господарства
На законодавчому рівні правилам прийняття нового члена до фермерського господарства (далі – ФГ) приділено мало уваги. Водночас це одна з важливих дій, без яких не обходиться жодне ФГ. У цьому матеріалі розповімо, чим регулюється процедура прийняття нового члена до ФГ, з яких етапів вона склада...
Нове
14.05.2025
Строки внесення чергового платежу за ліцензії на зберігання пального, роздрібну торгівлю алкоголем і тютюном
У статті розглянемо, в якому порядку та коли суб’єкт господарювання має вносити черговий платіж за ліцензію на зберігання пального та роздрібну торгівлю алкоголем і тютюном. Після отримання ліцензії на зберігання пального та роздрібний продаж алкогольних напоїв і тютюнових виробів (далі &ndash...
13.05.2025
Алкоголь, тютюн та пальне: штрафи у сфері ліцензування
У статті розглянемо, які штрафи застосовуються за порушення у сфері ліцензування щодо алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального. З 2025 року правила ліцензування господарської діяльності з виробництва, торгівлі, зберігання алкоголю, тютюнових виробів та пального змінилися. Не всім суб'єктам ...
24.04.2025
Як повідомити про зміну відомостей, що містяться в Єдиному реєстрі ліцензіатів та місць обігу пального
У статті розповімо, в яких випадках суб’єкту господарювання – зберігачу пального слід повідомляти про зміни у відомостях, що містяться в Єдиному реєстрі ліцензіатів та місць обігу пального. Заповнюємо заяву про отримання ліцензії на право зберігання пального З 08.04.2025 набула чинності ...
Кращі матеріали