Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Майно суб’єктів господарювання пошкоджено або знищено внаслідок бойових дій: що відомо стосовно компенсації та відшкодування збитків?

21.07.2023 149 0 2

Про що стаття? Кожного дня в Україні зростає кількість суб’єктів господарювання (далі – СГ), майно яких знищено або пошкоджено внаслідок збройної агресії з боку держави-терориста. Характер та обсяг пошкоджень може бути різним – щось підлягає відновленню, а щось знищено вщент. Але в будь-якому випадку кожний власник бізнесу розраховує на компенсацію або відшкодування своїх збитків. Ми розповімо, що для цього слід зробити, які саме кроки необхідно вжити.


Треба розуміти, що отримати компенсацію за пошкоджене або знищене майно негайно – не вдасться, це досить довготривалий процес. А щоб СГ не загубилися на цьому шляху, фахівці Харківської торгово-промислової Палати розробили для них «дорожню карту». Розглянемо докладніше.

Крок перший: огляд майна експертом

Спочатку вам необхідно ініціювати огляд пошкодженого майна експертом.

Огляд майна має відбуватися згідно з Методикою визначення шкоди та обсягу збитків, затвердженою наказом Мінекономіки та Фонду державного майна від 18.10.2022 № 3904/1223.

Так, огляд нерухомого майна проводить експерт-будівельник відповідної категорії (докладніше про ці категорії можна дізнатись із постанови КМУ від 12.04.2017 № 257 «Про затвердження Порядку проведення обстеження прийнятих в експлуатацію об’єктів будівництва»).

Оглядати пошкодження рухомого майна можуть експерти системи Торгово-промислових палат України з подальшим виданням експертного висновку, яким підтверджуються причини та обсяги втрат.

Зверніть увагу! Експертні висновки ТПП можна використовувати не тільки для подальшого отримання компенсації, але й для вирішення багатьох питань вже одразу після фіксування пошкоджень.

Так, експертний висновок ТПП є підставою:

  • для списання пошкодженого майна в обліку;
  • отримання сертифікату про форс-мажорні обставини;
  • подання інформації про пошкодження (знищення) об’єктів оподаткування у податкові органи;
  • пояснення банківським установам щодо неможливості сплати кредитних зобов’язань;
  • повідомлення контрагентів або інвесторів щодо складнощів або неможливості виконати зобов’язання перед ними.

Крок другий: оцінка збитків

Отримані за результатами огляду рухомого або нерухомого майна документи (звіти, експертні висновки тощо) слід передати оцінювачам для розрахунку суми збитків та оформлення звіту про оцінку збитків.

А після цього можна готуватися до процедури внесення інформації до Державного реєстру пошкодженого майна для подальших дій щодо компенсування збитків (далі – Реєстр).

Крок третій: внесення інформації до Реєстру

Зараз в Інтернеті активно обговорюють питання про внесення інформації до Реєстру саме СГ. Передбачається, що вносити туди дані про пошкоджене майно необхідно для того, щоб надалі можна було розраховувати на компенсацію або відшкодування збитків.

Але на сьогодні право вносити до Реєстру інформацію щодо пошкодженого майна мають лише фізичні особи – не СГ. Внести інформацію вони можуть самостійно через портал «Дія», дотримуючись рекомендацій програми, або через Центр надання адміністративних послуг (далі – ЦНАП). До ЦНАПу потрібно звертатися за місцем реєстрації майна або у найближче відділення із заявою. І потім вже чекати на створення комісій, які будуть оглядати майно, зокрема нерухоме.

Що ж стосується внесення до Реєстру даних про пошкоджене або знищене майно СГ, то зараз цей сервіс не працює. Відомо тільки, що вносити до Реєстру дані про пошкоджене майно СГ матимуть право сертифіковані оцінювачі, але цю процедуру остаточно не врегульовано. Ми очікуємо, що Реєстр запрацює для СГ в IV кварталі 2023 року.

Пам’ятка на випадок, якщо майно СГ пошкоджено або знищено внаслідок бойових дій на території України

  1. Для отримання компенсації за пошкоджене або знищене рухоме та нерухоме майно СГ існує покрокова процедура: огляд майна експертами; розрахунок суми збитків та оформлення Звіту про оцінку збитків; внесення інформації до Реєстру пошкодженого майна та очікування рішення.
  2. Наразі Реєстр працює тільки для приватних осіб. Внести свою інформацію громадяни можуть, скориставшись порталом «Дія», дотримуючись рекомендацій програми, або через ЦНАП.
  3. Для СГ сервіс внесення інформації до Реєстру поки що на стадії розробки. Тому коли рішення буде прийняте, ми обов’язково вас проінформуємо та надамо роз’яснення.

Матеріал підготовлений сертифікованим
експертом системи «ТПП Експерт Україна»
,
https://www.kcci.kharkov.ua,
+38 (050) 305-77-80,
tpp.certif@gmail.com

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Агро»

Найповніша бібліотека безпечних рішень з бухобліку, податків та права для с/г галузі

4680 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали