Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Орендодавець – неповнолітній громадянин: як йому виплачувати орендну плату?

22.07.2022 400 0 3

Якщо орендодавцем за договором оренди земельної ділянки виступає дитина віком до 18 років, то в орендаря закономірно виникає запитання: як виплачувати орендну плату – батькам дитини чи самій дитині? Давайте розберемося із цим питанням.


Запитання – відповіді

Перш за все потрібно виходити з того, скільки років дитині – власникові земельної ділянки. Якщо вік дитини:

  • до 14 років, орендну плату повинні отримувати його батьки або інші законні представники;
  • від 14 до 18 років, він може самостійно її отримувати, але для цього потрібна згода його батьків (у разі їх відсутності – законних представників).

Яка цивільна дієздатність особи, що не досягла 14 років?

Діти віком до 14 років уважаються малолітніми особами і мають часткову цивільну дієздатність (ч. 2 ст. 6 Сімейного кодексу, далі – СК; ст. 31 Цивільного кодексу, далі – ЦК). Вони самостійно можуть здійснювати дрібні побутові операції, а також реалізовувати немайнові права на результати інтелектуальної діяльності, що охороняються законом. Набуття цивільних прав та обов’язків дитиною здійснюється через її законних представників.

Важлива інформація: законними представниками є батьки, усиновлювачі, опікуни, піклувальники або інші встановлені законом особи, які мають повну цивільну дієздатність (ст. 242 ЦК).

На здійснення одним з батьків правочинів щодо транспортних засобів і нерухомого майна малолітньої дитини повинна бути письмова нотаріально посвідчена згода другого з батьків. Батьки малолітньої дитини не мають права без дозволу органу опіки та піклування здійснювати правочини щодо її майнових прав (ч. 2 ст. 177 СК). Процедура отримання такого дозволу регулюється Порядком, затвердженим постановою КМУ від 24.09.2008 № 866.

Наприклад, договір оренди земельної ділянки від імені малолітньої дитини укладають її законні представники. Проте стороною договору оренди землі буде саме дитина, а не її батьки (представники).

Якщо правочин, здійснений малолітньою особою за межами її цивільної дієздатності, не схвалений законними представниками, він уважається нікчемним (ч. 2 ст. 221 ЦК). Тобто визнання його недійсним судом не потрібне. Проте, якщо судом буде встановлено, що правочин був здійснений на користь малолітньої дитини, суд може визнати його дійсним.

Як виплатити орендну плату дітям віком до 14 років?

Орендну плату за дитину віком до 14 років має отримувати один з його батьків або законний представник (у цьому разі цьому дозвіл органу опіки та піклування не потрібний). Як варіант, батько (представник) може звернутися до банківської установи і відкрити рахунок на ім’я дитини. У такому разі орендна плата перераховуватиметься безпосередньо на рахунок дитини (реквізити рахунка слід зазначити в договорі або додатковій угоді до нього).

Яка цивільна дієздатність особи віком від 14 до 18 років?

Діти віком від 14 до 18 років уважаються неповнолітніми особами і мають неповну цивільну дієздатність (ч. 2 ст. 6 СК, ст. 32 ЦК). Крім вищеперелічених прав, які надаються малолітнім дітям, неповнолітні особи можуть самостійно:

  • розпоряджатися своїм заробітком, стипендією або іншими доходами;
  • бути учасником (засновником) юросіб, якщо це не заборонено законом або установчими документами юрособи;
  • укладати договір банківського вкладу (рахунка) і розпоряджатися вкладом, унесеним на їх ім’я (коштами на рахунку).

Для здійснення такою особою правочину щодо транспортних засобів або нерухомого майна, у тому числі для укладення договору оренди земельної ділянки, треба мати (ст. 32 ЦК):

  • письмову нотаріально посвідчену згоду батьків (усиновлювачів) або опікуна;
  • дозвіл органу опіки та піклування.

Усі інші правочини неповнолітній здійснює за згодою батьків або законного представника.

Якщо ж договір оренди буде укладений без вищезгаданих документів, то згідно зі ст. 204 ЦК він є правомірним до моменту, поки суд не визнає його недійсним (ч. 2 ст. 222 ЦК).

Як виплачується орендна плата дітям віком від 14 до 18 років?

Неповнолітня дитина може самостійно (за згодою батьків, представника):

  • або відкрити банківський рахунок та отримувати на нього орендну плату;
  • або отримувати орендну плату безпосередньо в касі підприємства.

У такому разі необхідно отримати письмову згоду батьків (представника) у довільній формі.

Також відкрити банківський рахунок на ім’я неповнолітньої дитини або отримувати гроші в касі за неї може один з його батьків (представник).

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Агро»

Найповніша бібліотека безпечних рішень з бухобліку, податків та права для с/г галузі

4680 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали