Якщо орендодавець не може сам отримати плату за оренду земельної ділянки (наприклад, виїхав за кордон), то її необхідно виплатити його представникові. Це може бути як родич орендодавця (дружина, діти і т. д.), так і особа, яка не має з ним родинних зв’язків. У консультації розповімо, як орендар може виплатити орендну плату за земельну ділянку в період воєнного стану, якщо орендодавець не може отримати її особисто.
Як і в мирний час, у період дії воєнного стану інша особа може отримати орендну плату тільки за наявності у неї довіреності, оформленої відповідно до вимог гл. 17 Цивільного кодексу (далі – ЦК).
Довіреність – це письмовий документ, що видається однією особою іншій для представництва перед третіми особами (ч. 3 ст. 244 ГК). У даному випадку на підставі довіреності одна особа (довіритель) надає іншій особі (повіреному) повноваження на здійснення певних дій, а саме: отримання готівкових коштів (орендної плати), що належать довірителеві.
Довіреність повинна містити:
Важливо: довіреність можна оформити не лише на родичів, але і на будь-яку дієздатну особу. Згідно зі ст. 34 ЦК фізособа, що досягла 18 років, має повну цивільну дієздатність. Це означає, що орендодавець має право уповноважити на отримання орендної плати будь-яку дієздатну особу.
ЦК не вимагає обов’язкового нотаріального посвідчення такого доручення. Проте оформлена нотаріусом довіреність для орендаря, звичайно ж, виглядає переконливішим документом.
Нотаріально завірені довіреності, а також відомості про припинення їх дії підлягають обов’язковій реєстрації в Єдиному реєстрі довіреностей (далі – ЄРД) (п. 2.1 Положення про Єдиний реєстр довіреностей, затвердженого наказом Мін’юсту від 28.12.2006 № 111/5, далі – Положення № 111).
Згідно з п. 3.2 Положення № 111 будь-яка юридична або фізична особа може за письмовим запитом отримати інформацію з ЄРД у вигляді скороченого витягу. Тобто орендар може отримати такий витяг самостійно, щоб переконатися в достовірності довіреності. Зайти в ЄРД можна за посиланням.
Якщо ж довіреність не завіряється нотаріусом, засвідчити підпис довірителя може посадовець підприємства, на якому довіритель працює (знаходиться на стаціонарному лікуванні), або за місцем його проживання (ч. 4 ст. 245 ЦК). Крім того, довіреність особи, яка проживає в населеному пункті, де немає нотаріусів, може бути засвідчено уповноваженим на це посадовцем органу місцевого самоврядування (ст. 245 ЦК).
Ні, не обов’язково. Згідно із Законом від 23.03.2017 № 1982-VII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо використання печатки юридичними особами та фізичними особами – підприємцями» довіреність можна не завіряти печаткою.
Ні, не можна, адже такий документ вважається недійсним. Пояснимо детальніше.
Згідно з ч. 1 ст. 3 Закону від 15.04.2014 № 1207-VII «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» (далі – Закон № 1207) тимчасово окупованою територією є:
При цьому адміністративна межа між тимчасово окупованою і іншою територією визначається Кабміном. Також КМУ встановлює лінію розмежування між тимчасово окупованою і іншою територією України.
Як бачимо, для визначення тимчасово окупованих територій треба орієнтуватися на рішення КМУ, а щодо територій, окупованих у період дії воєнного стану, – на рішення РНБО, затверджені указами Президента.
У даний момент тимчасово окуповані території можна розділити на дві категорії:
У той же час державні органи і органи місцевого самоврядування, їх посадові та службові особи, у тому числі і на тимчасово окупованій території, повинні діяти тільки на основі, в межах повноважень і способом, які передбачені Конституцією і законами України. Будь-які органи, їх посадові і службові особи та їх діяльність вважаються недійсними, якщо вони створені, обрані або призначені в порядку, не встановленому законом (ст. 9 Закону № 1207).
Зверніть увагу: будь-який акт (рішення, документ), виданий вищезгаданими органами та/або особами, є недійсним і не створює правових наслідків.
Нотаріус є уповноваженою державою особою, яка здійснює нотаріальну діяльність, у тому числі засвідчує права (ст. 3 Закону від 02.09.1993 № 3425-XII «Про нотаріат»). Тому підприємство не може видати орендну плату за довіреністю, яка оформлена нотаріусом РФ на території АР Крим, оскільки така довіреність є недійсною.
Також не можна виплачувати орендну плату, якщо представник пред’явить довіреність, яку оформлено нотаріусами на тимчасово окупованій території після 24.02.2022 із застосуванням законодавства Російської Федерації. Про це повідомляє і Центрально-західне міжрегіональне управління Мін’юсту.