Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Відступлення права вимоги та переведення боргу

26.04.2017 2787 0 0

Якщо одна зі сторін договору не може за якихось причин виконати свої зобов'язання, виходом із ситуації може стати укладення договору відступлення права вимоги або переведення боргу. У цьому випадку виконання зобов'язань бере на себе третя сторона. У консультації розглянемо особливості обліку вищевказаних договорів.

Суть договору

Як випливає зі ст. 512 Цивільний кодекс України від 16.01.03 р. № 435-IV (далі – ЦК), під відступленням права вимоги розуміється заміна кредитора в зобов'язанні іншою особою внаслідок передачі такій особі прав за правочином даним кредитором.

А згідно з пп. 14.1.255 ПК відступленням права вимоги вважається операція з переуступки кредитором права вимоги боргу третьої особи новому кредитору. При цьому така переуступка може бути з попередньою або подальшою компенсацією вартості боргу або взагалі без компенсації.

Таким чином, ПК передбачає можливість для кредитора переуступити борг безплатно, тобто попросту подарувати. При цьому потрібно мати на увазі, що до операції безплатної переуступки застосовуються положення договору дарування (ст. 55, 719 ЦК). Крім того, робити подарунки (за винятком пожертвування) мають право тільки ті юрособи, у яких таке право закріплене в установчих документах (ст. 720 ЦК).

Якщо борг уступається за вартістю вищій або нижчій від номінальної, така операція підпадає під визначення фінансової послуги. Адже згідно з пп. 5 ч. 1 ст. 1 Закону № 2664 під фінансовою послугою розуміється операція з фінансовими активами, яка здійснюється в інтересах третіх осіб:

Повна версія доступна тільки передплатникам

Кращі матеріали