Чи враховувати суми лікарняних при нарахуванні резерву оплати відпусток
12.04.2016 5472 0 2
Підприємство відповідно до вимог П(С)БО нараховує в бухгалтерському обліку резерв оплати відпусток. Щомісячна сума резерву визначається як добуток фактично нарахованої зарплати за цей місяць і коефіцієнта. У свою чергу, коефіцієнт обчислюється як відношення річної планової суми на оплату відпусток до загального планового фонду оплати праці з урахуванням нарахованих сум ЄСВ. Чи потрібно враховувати у формулі для розрахунку резерву суму нарахованих лікарняних?
Так, нарахована сума лікарняних ураховується при формуванні резерву оплати відпусток (далі – резерв відпусткових). Пояснимо докладніше і спершу розберемо згадану в запитанні формулу на її складові.
Формула для розрахунку щомісячної суми резерву відпусткових згідно з п. 14 П(С)БО 11 «Зобов'язання» має такий вигляд:
РВідпміс = (Зміс х Відпріч : ЗПФ) + (Зміс х Відпріч : ЗПФ х ЄСВ),
де РВідпміс – місячна сума нарахованого резерву відпусткових;
Зміс – зарплата розрахункового місяця;
Відпріч – річна планова сума на оплату відпусток;
ЗПФ – загальний плановий фонд оплати праці;
ЄСВ – ставка нарахованого ЄСВ.
Саме до розрахунку показника Зміс необхідно включати не тільки нараховану фактично зарплату, але й усі інші виплати, які враховуються при розрахунку відпусткових.
Виплати, які беруть участь у розрахунку середньої зарплати як основи для оплати відпусток, установлені п. 3 розд. ІІІ Порядку, затвердженого постановою КМУ від 08.02.95 р. № 100 (далі – Порядок № 100). Крім основної зарплати, різного роду доплат і надбавок, премій до розрахунку також включаються виплати за періоди, протягом яких за працівником зберігається середній заробіток (наприклад, відрядження), і допомога з тимчасової непрацездатності.
При цьому всі виплати включаються до розрахунку середньої зарплати в тому розмірі, у якому вони нараховані. Суми утриманих податків, стягнутих аліментів тощо з розрахунку не виключаються (крім відрахувань із зарплати осіб, засуджених за вироком суду до виправних робіт без позбавлення волі).
Наприклад, у розрахунковому місяці працівник перебував на лікарняному. Зарплата за цей місяць становить 5 000 грн., допомога з тимчасової непрацездатності — 2 000 грн., інших виплат на користь працівника не було. Отже, при розрахунку резерву відпусткових за цей місяць показник Зміс дорівнюватиме 7 000 грн. (5 000 грн. + 2 000 грн.).
Коментарі до матеріалу