Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Облікова та податкова політика: розробляємо на прикладі

20.02.2019 5404 3 4

Стартував новий звітний період, не за горами квартальні звіти. Більшість бухгалтерів уже розробили або актуалізували облікову політику. Я пропоную розглянути цей важливий інструмент управління процесом обліку та складання звітності крізь призму Податкового кодексу, відобразивши в ньому ув'язку бухгалтерського обліку з податковим.

Ви запитаєте: «А навіщо це нам?» Ну що ж, спробую відповісти на це запитання і представити вам як зразок розроблену облікову та податкову політику, в якій бухгалтерський облік іде «руч-об-руч» із податковим. Вона підходить для всіх підприємств: і для тих, у яких дохід перевищує 20 млн грн. і проводиться коригування фінансового результату до оподаткування, і для тих, дохід яких не перевищує 20 млн. грн.

У ній розкрито всі основні моменти організації бухгалтерського обліку: строки й порядок подання звітності, стандартний набір бухгалтерських проведень, первинні документи, на підставі яких інформація про господарську операцію вноситься до облікових регістрів, порядок і строки інвентаризації резервів (забезпечень), порядок коригування фінансового результату та інші важливі моменти.

З 01.01.15 р. унесено зміни до Податкового кодексу (далі – ПК), зокрема до розділу ІІІ «Податок на прибуток підприємств», згідно з якими податок на прибуток визначається за правилами бухгалтерського обліку шляхом коригування фінансового результату до оподаткування на податкові різниці. Саме цей момент і викликає безліч питань у бухгалтерів, оскільки неможливо одну статтю ПК підлаштувати під усі можливі ситуації, що виникають у діяльності підприємства. Тому ми маємо так багато податкових консультацій і роз'яснень у базі «ЗІР».

Кожен бухгалтер уже давно визначився з податковою політикою свого підприємства, то чом би не відобразити в обліковій політиці і нюанси оподаткування, пов'язані саме з податковим оточенням підприємства. Це істотно спростить і прискорить ведення бухгалтерського обліку і складання податкової звітності.

Безумовно, Методичні рекомендації щодо облікової політики, затверджені наказом Мінфіну від 27.06.13 р. № 635, надають роз'яснення порядку розкриття інформації про способи і форми ведення бухгалтерського обліку. Але хотілося б, щоб розроблена облікова й податкова політика була настільною книгою бухгалтера, а не просто документом, про який згадують лише під час перевірки фіскальними органами або в разі потреби його щорічної актуалізації.

Повна версія доступна тільки передплатникам

Кращі матеріали