У цій консультації ми розглянемо порядок бухгалтерського та податкового обліку операції із продажу транспортних засобів (далі – ТЗ) за гроші.
Облік продажу ТЗ, які числяться в складі основних засобів (далі – ОЗ) підприємства, регламентується нормами П(С)БО 7 і П(С)БО 27.
Згідно з п. 33 П(С)БО 7 об'єкт ОЗ виключається з активів (списується з балансу) при його вибутті внаслідок безплатної передачі або невідповідності критеріям визнання активом. Як бачимо, про вибуття ОЗ у результаті продажу тут не йдеться, і виходить, що ТЗ не може списуватися з балансу як необоротний актив (об'єкт ОЗ) за правилами П(С)БО 7. Такий об'єкт повинен «іти» з балансу як необоротний актив, що утримується для продажу (далі – НАУП), облік якого ведеться за правилами П(С)БО 27 на субрахунку 286 «Необоротні активи та групи вибуття, утримувані для продажу». Тобто з П(С)БО 7 випливає, що ТЗ при продажу повинні списуватися з балансу як оборотні активи, а не в статусі ОЗ.
У п. 1 розд. II П(С)БО 27 названо умови, при дотриманні яких необоротний актив визнається НАУП. Перерахуємо їх стосовно до продажу ТЗ:
Очевидно, що наведені умови підходять для ситуації, коли продаж ТЗ планується заздалегідь. Тому якщо підприємство не має наміру більше використовувати ТЗ за прямим призначенням, а збирається його продати, то слід (п. 6 розд. ІІ П(С)БО 27):