Якщо платник єдиного податку вирішить зайнятися новим видом діяльності, він зобов’язаний зареєструвати такі зміни в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців і громадських формувань (далі – ЄДР). Для реєстрації він повинен подати заяву держреєстратору. А з дати внесення до ЄДР нового коду виду діяльності єдинник має повне право отримувати від такої діяльності дохід.
Проте в цьому випадку загальні норми законодавства доводиться коригувати на податкові норми. Як випливає з Податкового кодексу (далі – ПК), а також із роз’яснень ДФС, єдинник – крім унесення змін до ЄДР – повинен ще й повідомити ДФС про такі зміни. Річ у тому, що ДФС веде свій окремий реєстр платників єдиного податку (далі – податковий реєстр), у якому міститься інформація про осіб, зареєстрованих єдинниками, і зокрема про види здійснюваної ними господарської діяльності (п. 299.2, пп. 8 п. 299.7 ПК). А якщо єдинник займеться діяльністю, не зазначеною в податковому реєстрі, його чекають такі санкції:
Ось навіщо нормами ПК передбачено, щоб єдинник додатково повідомляв податкову шляхом подання заяви. Для того щоб контролюючий орган був упевнений в актуальності відомостей зі «свого» реєстру і міг швидко піймати єдинника «за руку» у разі порушення.
Завважимо, що в Листі № 10223 ідеться про довільну форму заяви. Хоча насправді зазвичай подається заява за формою, затвердженою наказом Мінфіну від 20.12.11 р. № 1675.