• Швидкий пошук надійних рішень
    і практичної інформації

Uteka

Я шукаю...

Де шукати:

розширений пошук
Отримайте доступ до більше 2 мільйонів готових рішень, публікацій та оглядів
Оформити
передплату

У єдинника новий вид діяльності: з якої дати можна починати?

Якщо платник єдиного податку вирішить зайнятися новим видом діяльності, він зобов’язаний зареєструвати такі зміни в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців і громадських формувань (далі – ЄДР). Для реєстрації він повинен подати заяву держреєстратору. А з дати внесення до ЄДР нового коду виду діяльності єдинник має повне право отримувати від такої діяльності дохід.

Проте в цьому випадку загальні норми законодавства доводиться коригувати на податкові норми. Як випливає з Податкового кодексу (далі – ПК), а також із роз’яснень ДФС, єдинник – крім унесення змін до ЄДР – повинен ще й повідомити ДФС про такі зміни. Річ у тому, що ДФС веде свій окремий реєстр платників єдиного податку (далі – податковий реєстр), у якому міститься інформація про осіб, зареєстрованих єдинниками, і зокрема про види здійснюваної ними господарської діяльності (п. 299.2, пп. 8 п. 299.7 ПК). А якщо єдинник займеться діяльністю, не зазначеною в податковому реєстрі, його чекають такі санкції:

  • він повинен буде перейти на загальну систему оподаткування з першого числа місяця, що настає за податковим (звітним) періодом, у якому сталося таке порушення (пп. 7 пп. 298.2.3 ПК);
  • єдинники першої та другої груп зобов’язані будуть оподаткувати дохід, який вони отримали від діяльності, не зазначеної в податковому реєстрі, за підвищеною ставкою – 15 % (пп. 2 п. 293.4 ПК).

Ось навіщо нормами ПК передбачено, щоб єдинник додатково повідомляв податкову шляхом подання заяви. Для того щоб контролюючий орган був упевнений в актуальності відомостей зі «свого» реєстру і міг швидко піймати єдинника «за руку» у разі порушення.

Завважимо, що в Листі № 10223 ідеться про довільну форму заяви. Хоча насправді зазвичай подається заява за формою, затвердженою наказом Мінфіну від 20.12.11 р. № 1675.

Повна версія доступна тільки передплатникам

Кращі матеріали